Προς το περιεχόμενο

Root editing???


Skylined

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώ να βρω ένα πρόγραμμα για να αποκτήσω πρόσβαση σ' ένα root value του android το οποίο θέλω να αλλάξω, αλλά προς μεγάλη μου έκπληξη και παρόλο που ψάχνω εδώ και αρκετή ώρα δε βρίσκω τίποτα. Ίσως επειδή είμαι άσχετος με τα linuxοειδή λειτουργικά μου διαφεύγει κάτι σημαντικό; Υπάρχει κάτι ανάλογο για το linux σαν το regedit των windows;

 

Δε χρειάζομαι ακριβή απάντηση, απλά να πάρω μια ιδέα για να ξέρω τί να ψάξω στο περίπου :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε γνωρίζω τί τύπος αρχείου είναι αλλά γνωρίζω πού βρίσκεται: sys/class/leds/button-backlight/brightness... με το root explorer που χρησιμοποιώ δε γίνεται να ανοίξω αυτό το φάκελο για να αλλάξω τα values οπότε χρειάζομαι το κατάλληλο πρόγραμμα; υποθέτω, αλλά δεν ξέρω πως να ψάξω να το βρω

 

 

Σημείωση: έχω κάνει root το λειτουργικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει registry στα λινουξοειδή λειτουργικά συστήματα. Άλλωστε και το regedit ένα πρόγραμμα που δείχνει συγκεντρωτικά τις τιμές της registry είναι. Τα παραμετροποιήσμα δεδομένα των εφαρμογών linux συνήθως βρίσκονται σε κρυμμένα αρχεία, σε κρυφούς καταλόγους.

Συνήθως αυτά είναι text, αλλά δε μπορείς να αποκλείσεις τη binary υλοποίηση. Αυτός που το έχει φτιάξει ξέρει και πώς να το αλλάξει. Εσύ φυσικά στην τύχη μπορείς ν' αλλάξεις τα πάντα, εφόσον έχεις root δικαιώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενα

>cat /sys/class/leds/button-backlight/brightness

δες τι τιμη εχει τωρα για την φωτεινοτητα. Εστω οτι εχει 200.

 

Αλλαξε τη με ενα

>echo 100 >> /sys/class/leds/button-backlight/brightness

 

Το 100 ειναι τυχαια τιμη. Προτεινω να δεις πρωτα τι εχει, γιατι αν εχει πχ 2000 και του πεις για 100 θα μαυρισει, δεν θα σκουρινει απλα :P

Επισης, αν υπαρχει κατι πριν το 200, πχ "mitsos 200", πρεπει να βαλεις και αυτη στο echo, δηλαδη

>echo mitsos 100 >> /sys/class/leds/button-backlight/brightness

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα παραμετροποιήσμα δεδομένα των εφαρμογών linux συνήθως βρίσκονται σε κρυμμένα αρχεία, σε κρυφούς καταλόγους.

Συνήθως αυτά είναι text, αλλά δε μπορείς να αποκλείσεις τη binary υλοποίηση. Αυτός που το έχει φτιάξει ξέρει και πώς να το αλλάξει. Εσύ φυσικά στην τύχη μπορείς ν' αλλάξεις τα πάντα, εφόσον έχεις root δικαιώματα.

 

 

Ένα πράγμα θέλω να αλλάξω, και γνωρίζω που βρίσκεται. Αλλά δε με αφήνει να το αλλάξω.

 

 

Με ενα

>cat /sys/class/leds/button-backlight/brightness

δες τι τιμη εχει τωρα για την φωτεινοτητα. Εστω οτι εχει 200.

 

Αλλαξε τη με ενα

>echo 100 >> /sys/class/leds/button-backlight/brightness

 

Το 100 ειναι τυχαια τιμη. Προτεινω να δεις πρωτα τι εχει, γιατι αν εχει πχ 2000 και του πεις για 100 θα μαυρισει, δεν θα σκουρινει απλα :P

Επισης, αν υπαρχει κατι πριν το 200, πχ "mitsos 200", πρεπει να βαλεις και αυτη στο echo, δηλαδη

>echo mitsos 100 >> /sys/class/leds/button-backlight/brightness

 

Αυτό που λες ήθελα να κάνω εξ αρχής. Το πρόβλημα ποιο είναι.. Άνοιξα τους κρυμμένους φακέλους μ' ένα πρόγραμμα, πήγα στο brightness, το έκανα open as text, η τιμή είναι 255, αλλά δε μπορώ να την πειράξω. Γι αυτό αναρωτιέμαι μήπως χρειάζομαι κάποιο ειδικό πρόγραμμα γιατί όπως λέει και ο nikolaos με root δικαιώματα θα έπρεπε να μπορούσα να αλλάξω την τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειναι αρχειο "συστηματος" μεσα στο /sys, διαβαζεται συνεχεια, αρα το συστημα αποτρεπει την απευθειας επεξεργασια με εναν text editor, οποτε πρεπει να πας με τον πλαγιο τροπο του echo που λεω παραπανω.

 

Δοκιμασε με

>echo 100 >> /sys/class/leds/button-backlight/brightness

Λογικα η αλλαγη που θα δεις στη φωτεινοτητα σου θα ειναι αμεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε γω, άλλα κάτι μου λέει ότι θα αποκτήσω

 

---------- Προσθήκη στις 13:49 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:32 ----------

 

Βρήκα το τερματικό, καλά πού να μάντευα πως λέγεται terminal, τόσες ώρες για editor έψαχνα και γι' αυτό δεν έβρισκα τίποτα. Έβαλα την τιμή στο 0 και δούλεψε άμεσα, δηλαδή τα πλήκτρα σκοτείνιασαν εντελώς. Αλλά για κάποιο λόγο η ρύθμιση είναι προσωρινή, αν ανοιγοκλείσω την οθόνη το backlight επανέρχεται. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο xda ίσως βρεις κάποια λύση. Με το root explorer γιατί δεν μπορούσες να αλλάξεις την τιμή; Το είχες κάνει mount r/w;

 

Στο xda developers μου πρότειναν κάτι ακόμα καλύτερο. Δημιούργησα script με την εντολή του jim_p και την έκανα shortcut, ώστε όταν κάνω κλικ στο shortcut να σβήνει το button-backlight. Και πάλι όμως όταν κλείνω και ανοίγω την οθόνη ακυρώνεται η ρύθμιση και δυστυχώς όταν ανοίγω e-books με το aldiko. Ο κύριος λόγος που θέλω να σβήνω κατά βούληση τα φωτεινά πλήκτρα είναι γιατί είναι distraction όταν διαβάζω e-books. Θα το ψάξω και άλλο.

 

 

 

Με το root explorer το είχα κάνει mount r/w αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Δε νομίζω ότι το συγκεκριμένο πρόγραμμα κάνει για τη δουλειά, το δοκίμασα και αλλού αλλά δεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...