Προς το περιεχόμενο

Περί Arch Linux


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκίμασε το chromium-codecs-ffmpeg-nonfree-bin (AUR).

 

Διάβασα μερικά παράξενα σχόλια για το συγκεκριμένο. Μπορεί να το δοκιμάσω κάποια άλλη στιγμή.

 

Ευχαριστώ πάντως. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
konqueror και flash player μου κάνουν κόλπα...φορτώνει όλα τα video , εκτός τα video του youtube με τον νέο player...με τον παλιό player του youtube δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα...είναι κάποιο bug αυτό ή εγώ το έχω το πρόβλημα ?

 

Καμία ιδέα μήπως για αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά , έκανα εγκατάσταση από την αρχή τα arch linux. Όταν έκανα εγκατάσταση το kopete έτρεξε ο akonadi server και παρουσιάστηκε σφάλμα στο mysql.

Συγκεκριμένα :

 

>100622 14:40:44 [Note] Plugin 'FEDERATED' is disabled.
100622 14:40:44 [Note] Plugin 'ndbcluster' is disabled.
100622 14:40:44  InnoDB: Started; log sequence number 0 129748
100622 14:40:44 [Warning] Can't open and lock time zone table: Table 'mysql.time_zone_leap_second' doesn't exist trying to live without them
100622 14:40:44 [ERROR] Can't open and lock privilege tables: Table 'mysql.servers' doesn't exist
100622 14:40:44 [Note] /usr/sbin/mysqld: ready for connections.
Version: '5.1.47-log'  socket: '/home/primitive/.local/share/akonadi/db_misc/mysql.socket'  port: 0  Source distribution

Ποιός ο λόγος που το κάνει αυτό το σφάλμα (ακόμα και αν κάνω format) και πως το διορθώνουμε ?

Είναι κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω πριν τρέξω τον akonadi server ?

 

Διάβασε το post μου εδώ: http://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=82917

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλοι browsers εκτός konqueror πώς τα πάνε με το youtube;

(για να το περιορίσουμε είτε σε konqueror είτε σε flash player)

Σε google chrome που δοκίμασα δουλεύει μια χαρά. Αλλά με παρεξενεύει γιατί στο προηγούμενο format που είχα κάνει έχω την αίσθηση πως δούλευε.

 

---------- Προσθήκη στις 21:17 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 21:16 ----------

 

Διάβασε το post μου εδώ: http://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=82917

 

χμμ ευχαριστώ, αλλά δεν είδα καμία προκοπή, Ίσως να φταίει το πακέτο, για να δούμε αύριο που θα βγεί η έκδοση kde 4.4.5 μήπως διωρθώνει τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα να βαλω σε virutal box για να τα δοκιμάσω. Ακολούθησα τον οδηγό και τα κατάφερα.

Αναρωτίεμαι αν αξίζει να τα βαλω αντί για τα ubuntu που εχω, αλλα δεν ξερω τι πλεονεκτίματα εχουν μπροστά στα ubuntu.(πέρα απο το γεγονός οτι στην εγκατασταση τα φτιαχνεις σχεδον εξ'ολοκλήρου και βαζεις οτι θες πανω.) Καποιος εμπειρος arch linuxας να με διαφωτίσει ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι θεμα οδηγων μονο. Αν πχ πας σημερα σε arch, που εχει xorg 1.8 και 2.6.34, fglrx δεν προκειται να σου δουλεψει ουτε ως τον Οκτωβριο.

 

Για την ακριβεια, με τον xorg 1.8 δεν δουλευει ουτε καν ο nvidia 173.x, οποτε και nvidia να εχεις (σειρας 6xxx και κατω), την πατησες.

Nouveau και αν σ'αρεσει! Δεν θα χαλασουμε τη ροη των πραγματων για ανοησιες οπως το γραφικο περιβαλλον σου και η σωστη λειτουργια του!

 

http://www.archlinux.org/news/502/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bnvdarklord δες εδώ: Arch Linux Compared to Other Distributions

 

μερικά πλεονεκτήματα είναι: rolling release, pacman, το φτιάχνεις εσύ, ωραία κοινότητα, κατατοπιστικό wiki, KISS principle, bsd rc.conf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ.. Το ειχα διαβάσει αυτό το αρθρο. Κυριως με ενδιέφερει για θέμα ταχύτητας/σταθερότητας σε σχέση με αλλες διανομες...

 

@jim_p δηλαδη αν βαλω αυτους τους opensource drivers για ati που ειχε δεν θα δουλευουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σταθερότητα σε μια rolling διανομή δεν θα το έλεγα με τπτ.

 

rolling release δεν σημαίνει bleeding edge

Υπάρχει testing στάδιο, τίποτα δεν ενσωματώνεται σε extra/core στην τύχη

 

Εξάλλου μην ξεχνάς πως ένα ρέον σύστημα είναι σταθερό στην πράξη, γιατί ο χρήστης δεν το σακατεύει βάζοντας latest πακέτα από όπου βρει μια και παρέχονται εγγενώς από τα επίσημα repos, ακόμα και το επόμενο ubuntu θα υιοθετήσει αυτό το μοντέλο

http://www.omgubuntu.co.uk/2010/06/latest-app-releases-to-be-made.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed:+d0od+%28Omg!+Ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα να βαλω σε virutal box για να τα δοκιμάσω. Ακολούθησα τον οδηγό και τα κατάφερα.

Αναρωτίεμαι αν αξίζει να τα βαλω αντί για τα ubuntu που εχω, αλλα δεν ξερω τι πλεονεκτίματα εχουν μπροστά στα ubuntu.(πέρα απο το γεγονός οτι στην εγκατασταση τα φτιαχνεις σχεδον εξ'ολοκλήρου και βαζεις οτι θες πανω.) Καποιος εμπειρος arch linuxας να με διαφωτίσει ?

Ευχαριστώ

 

Δοκίμασέ το λίγο καιρό στο vbox, παίξε μαζί του, πειραματίσου και αν σου αρέσει βάλ' το. Όσο για την ati, με τους ανοιχτούς δε θα έχεις πρόβλημα, όμως αν σου αρέσουν τα παπατζιλίκια του compiz το ξεχνάς. Με τους κλειστούς από την άλλη δε νομίζω να αντιμετωπίσεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, έχουν φτάσει σε επίπεδο να είναι αρκετά σταθεροί. Τώρα το ότι επειδή είναι rolling διανομή δεν είναι και σταθερή δε θα το έλεγα. Και το testing repo να βάλεις, πάλι δύσκολο να σπάσει. Ίσα ίσα που είναι πιο ελεγχόμενα τα πράγματα και δεν εγκαθιστάς από δω και από κει. Διάβασε αυτά τα ενδιαφέροντα threads να μπεις στο κλίμα.

 

What have you learned from switching to Arch?

What makes Arch stand out?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...