Προς το περιεχόμενο

Περί Arch Linux


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και το dialog, curses χρειάζεται

>ldd `which dialog`
linux-gate.so.1 =>  (0xb770f000)
[u]libncursesw.so.5 => /lib/libncursesw.so.5 (0xb76b3000)[/u]
libm.so.6 => /lib/i686/cmov/libm.so.6 (0xb768d000)
libc.so.6 => /lib/i686/cmov/libc.so.6 (0xb7545000)
libdl.so.2 => /lib/i686/cmov/libdl.so.2 (0xb7541000)
/lib/ld-linux.so.2 (0xb7710000)

 

Ναι. Απλά όταν λέμε «είναι σε curses» το μυαλό (το δικό μου τουλάχιστον) μάλλον πάει σε κάτι όπως το παρακάτω.

 

>
#include <ncurses.h>

int main()
{	
initscr();
printw("Hello World!");	
refresh();	
getch();
endwin();

return 0;
}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ok , ρε Jim_P . Αρα ξεχναω προς το παρον καποια εγκατασταση οσο αναφορα το Arch αφου αφορα τους προχωρημενους χρηστες στο Linux. Το καλο ειναι παντως οτι ξεκινας το λειτουργικο συστημα στην ουσια απο το μηδεν

 

Γιατί να την ξεχάσεις? Δεν είναι και τόσο δύσκολο όσο νομίζεις, 1-2 σελίδες(μαζί με τις μουτζούρες) χρειάστηκα για την εγκατάσταση....

 

Κάπου έχει και στο insomnia νομίζω έναν οδηγό, που φαίνεται λιγάκι πιο απλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ! Πότε θα εντάξουν το xorg server 1.8 στα core repos ? Πάει τόσος καιρός ! Άντε μπας και δούμε άσπρη μέρα εμείς με την ati... ( σε testing που το δουλεύω μπορώ να πώ πως είναι άψογο ! , αλλά θέλω να μεταφέρουν όπως είπα και ποιό πάνω τον xorg για να τα κάνω εγκατάσταση από την αρχή και να απαλαγώ από το testing repo μια και καλή )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ! Πότε θα εντάξουν το xorg server 1.8 στα core repos ? Πάει τόσος καιρός ! Άντε μπας και δούμε άσπρη μέρα εμείς με την ati... ( σε testing που το δουλεύω μπορώ να πώ πως είναι άψογο ! , αλλά θέλω να μεταφέρουν όπως είπα και ποιό πάνω τον xorg για να τα κάνω εγκατάσταση από την αρχή και να απαλαγώ από το testing repo μια και καλή )

 

Πάει πακέτο με τον νέο kernel που θα έχει κάποιες διορθώσεις στους ανοικτούς driver. Σε μερικές μέρες.

 

We need to move Xorg together with .34 kernel due to nouveau and

AMD/Ati kms changes. I can do this at any time you want. Just ping me

or Jan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χανεις κατι αν τον παρεις απο τωρα απο το testing ...

Απλά, όπως είπα θέλω να απαλλαγώ από το testing για ένα ποιο σίγουρο και σταθερό σύστημα

 

Πάει πακέτο με τον νέο kernel που θα έχει κάποιες διορθώσεις στους ανοικτούς driver. Σε μερικές μέρες.

 

Για να δούμε, ελπίζω να μην αργήσουν, κανένα link με επίσημη ανακοίνωση και με τις νέες αλλαγές έχουμε ? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να γραφτείς στις λίστες. Αυτό πχ που παρέθεσε ο firewalker είναι από mailing list και συγκεκριμένα από την arch-dev-public.

Σύμφωνα με το θέμα του topic starter τώρα, το arch είναι άλλη φάση. Εγώ την πρώτη επιτυχημένη εγκατάσταση την έκανα στο desktop με έναν οδηγό από το περιοδικό του linux format δίπλα μου. Ειδικά αν προέρχεσαι από gui-based installer χάνεσαι λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά , έκανα εγκατάσταση από την αρχή τα arch linux. Όταν έκανα εγκατάσταση το kopete έτρεξε ο akonadi server και παρουσιάστηκε σφάλμα στο mysql.

Συγκεκριμένα :

 

>100622 14:40:44 [Note] Plugin 'FEDERATED' is disabled.
100622 14:40:44 [Note] Plugin 'ndbcluster' is disabled.
100622 14:40:44  InnoDB: Started; log sequence number 0 129748
100622 14:40:44 [Warning] Can't open and lock time zone table: Table 'mysql.time_zone_leap_second' doesn't exist trying to live without them
100622 14:40:44 [ERROR] Can't open and lock privilege tables: Table 'mysql.servers' doesn't exist
100622 14:40:44 [Note] /usr/sbin/mysqld: ready for connections.
Version: '5.1.47-log'  socket: '/home/primitive/.local/share/akonadi/db_misc/mysql.socket'  port: 0  Source distribution

Ποιός ο λόγος που το κάνει αυτό το σφάλμα (ακόμα και αν κάνω format) και πως το διορθώνουμε ?

Είναι κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω πριν τρέξω τον akonadi server ?

 

Επίσης άλλο ένα πρόβλημα είναι με την ροδέλα του ήχου και τα πλήκτρα αφής του notebook μου. Όταν έκανα εγκατάσταση το kmix άρχισαν να δουλεύουν σωστά, αφού όμως έκανα εγκατάσταση το amarok τα πλήκτρα αφής δεν δουλεύουν και η ροδέλα μειώνει την ένταση του amarok ΜΟΝΟ. Ενώ πριν το κάνω εγκατάσταση δούλευαν σωστά (και η ροδέλα της ένταση αυξομείωνε κανονικά την ένταση του kmix)Δεν θέλω επιπλέον προγράμματα αν γίνεται για να το διορθώσουμε αυτό.

Και από ότι καταλάβατε ...έχω KDE 4.4 και πλήρες αναβαθμισμένο λειτουργικό σύστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

konqueror και flash player μου κάνουν κόλπα...φορτώνει όλα τα video , εκτός τα video του youtube με τον νέο player...με τον παλιό player του youtube δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα...είναι κάποιο bug αυτό ή εγώ το έχω το πρόβλημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...