Προς το περιεχόμενο

Κατεστρεψα ΟΛΑ τα mimetypes!


jim_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

 

Πριν λιγο, στην προσπαθεια μου να βρω τι στην ευχη θα ανοιγε η επιλογη "notepad" που ειχα στο δεξι κλικ ξεκινησα να ψαχνω τα παντα μεσα στο /home μου.

Εφτασα σε ενα φακελο που ειχε πολλες και διαφορες συντομευσεις, τον ~/.local/share/applications/, μερικες τοσο παλιες απο την εποχη που ειχα wine!

 

Εκει υπηρχε και η συντομευση για το "notepad" και αντιστοιχουσε στο... notepad που ειναι κομματι του wine. Επισης υπηρχαν και αλλες συντομευσεις, για native και μη λινουξοεφαρμογες. Και τις εσβησα ολες!

 

Μεσα εκει υπηρχαν, σε καποιο υποφακελο, οι διαφοροι συσχετισμοι αρχειου-εφαρμογης, πχ avi-smplayer. Το πηρε και αυτο η μπαλα.

Επισης σβηστηκαν καποιες καταχωρησεις που οριζαν τα εικονιδια του μενου, πχ το "μυστρι" στο "Development".

 

Αποτελεσμα των παραπανω ειναι τα παντα (εκτος απο εκτελεσιμα και φακελους) να εμφανιζουν τον διαλογο "Open with" και μερικα χαμενα εικονιδια στο μενου.

 

Υπαρχει καποιος γρηγορος τροπος να επαναφερω τουλαχιστον τους συσχετισμους μεταξυ αρχειων-εφαρμογων? Προς το παρον ανοιγω ενα ενα αρχεια διαφορων τυπων και οριζω με το χερι με ποια εφαρμογη θα ανοιγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικά μ'ένα

>rm ~/.local/share/mime/mime.cache

 

και logout-login θα είσαι οκ.

 

Δεν ειχε καμια επιπτωση.

 

@Αδμιν

Μου ειχε προταθει να αντιγραψω το /usr/share/applications/mimeinfo.cache στο ~/.local/share/applications, αλλα δεν εχω τετοιο αρχειο στον σταθερο!

 

Στο λαπτοπ εχω /usr/share/applications/mimeinfo.cache αλλα φοβαμαι να το μεταφερω στον σταθερο μιας και δεν εχω τις ιδιες αντιστοιχιες αρχειων-εφαρμογων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ιδέα θα ήταν αν υπάρχει άλλος user να κάνεις αντιγραφή από το δικό του /home. Αν είχαν φτιαχτεί π.χ. κάποτε για τον root, μπορεί να έχουν μείνει υπολείμματα στον root.

 

Γενικά αν δεν γίνεται με τίποτε να ανακτήσεις τα σβησμένα αρχεία, μάλλον θα τα ξαναφτιάξεις με υπολείμματα ή από το μηδέν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο root δεν εχει αντιστοιχο αρχειο. Δεν θελω να τα κανω απο το μηδεν ολα γιατι

- οι δικες μου custom αλλαγες αποθηκευονται στο .local/share/applications/mimeapps.list

- θα μπλεξω με συσχετισεις του τυπου jpeg/jpg, mpeg/mpg κλπ και κατι θα μεινει απεξω στο τελος

 

Το αρχειο /usr/share/applications/mimeinfo.cache δεν παρεχεται σαν ...αρχικο απο καποιο πακετο, αλλα χτιζεται με καποιο τροπο. Αυτος ο τροπος ειναι αραγε το update-mime-database...?

 

>$ update-mime-database
Usage: update-mime-database.real [-hvV] MIME-DIR

 

Απο τα παραπανω

-h = help

-v = version

-V = Verbose

Δηλαδη... τριχες. Το MIME-DIR τι μπορει να ειναι?

Οτι και να ναι παντως, απαιτει καποιον υποφακελο "packages" στον φακελο στον οποιο θα εκτελεστει. Πχ, κανοντας το σε εναν τυχαιο φακελο με ονομα "photos"

>$ update-mime-database photos
Directory 'photos/packages' does not exist!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑΥΜΑ, ΘΑΥΜΑ!!! (περιπου :D)

 

Επανεγκατεστησα το desktop-file-utils το οποιο εχει την εφαρμογη update-desktop-database

(update-desktop-database -- update the desktop-MIME mapping), την ετρεξα, εβγαλε αυτο

>$ update-desktop-database 
No directories in update-desktop-database search path could be processed and updated.

(κλαϊν)

και επανεφερε ολους τους δυνατους συσχετισμους στις default τιμες!

 

Βεβαια... ακομα ανοιγει τα .html με το geany και τις εικονες με το feh, αλλα δεν πειραζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...