Προς το περιεχόμενο

πως χωριζω τον σκληρο σε δυο partition για να εγκαταστήσω και Linux;


stratos789

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για σας παιδια.θα ηθελα να μου πειτε αναλυτικα γιατι δεν ξερω και πολλα πως θα χωρισω τον σκληρο μου δισκο στα δυο για να περασω linux. τωρα εχω windwos 7 ultimate 32bit .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Υ.Γ επειδη δεν ηξερα που να το βαλω το εβαλα εδω αν ειναι λαθως μετακινηστε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για σας παιδια.θα ηθελα να μου πειτε αναλυτικα γιατι δεν ξερω και πολλα πως θα χωρισω τον σκληρο μου δισκο στα δυο για να περασω linux. τωρα εχω windwos 7 ultimate 32bit .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Υ.Γ επειδη δεν ηξερα που να το βαλω το εβαλα εδω αν ειναι λαθως μετακινηστε το

 

Δεν χρειάζεται να τον χωρίσεις σε partition με κάποιο πρόγραμμα στο Windows 7. Κατά την εγκατάσταση σου στο Linux θα σου δωθεί η επιλογή να διαμορφώσεις τα διαμερίσματα του Linux και Windows που επιθυμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έχει και αυτή την επιλογή να διαγράψεις το Windows 7 αλλά δεν θες αυτό.

Όχι θα είναι σε Dual Boot. Κάνεις χειροκίνητη επιλογή του μεγέθους του Linux και του Windows στην εγκατάσταση. Είναι πολύ απλό. Απλά για αρχή βάλε το Linux στα 15 GB (προσωπική μου γνώμη) και αν σου αρέσουν και θες να αυξήσεις τον χώρο του γίνεται με το EASUS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς όμως καλό είναι να μην έχουμε σε ένα σκληρό 2+ λειτουργικά συστήματα.

 

Αυτό δε σημαίνει πως είναι τρομερό λάθος (σχεδόν όλοι αυτό το τρόπο έχουν Dual Boot στα λειτουργικά τους), απλά είναι προτιμότερο από τους ειδεικούς είναι να έχουμε κάθε λειτουργικό σύστημα σε δικό του σκληρό δίσκο.

 

Ρίξε μια ματιά εδώ για να έχεις μια ιδέα σχετικά με την εγκατάσταση http://www.psychocats.net/ubuntu/installing

 

Κατά το 4ο βήμα διάλεξε όπως εδώ τις επιλογές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για σας παιδια.θα ηθελα να μου πειτε αναλυτικα γιατι δεν ξερω και πολλα πως θα χωρισω τον σκληρο μου δισκο στα δυο για να περασω linux. τωρα εχω windwos 7 ultimate 32bit .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Υ.Γ επειδη δεν ηξερα που να το βαλω το εβαλα εδω αν ειναι λαθως μετακινηστε το

 

 

YouTube: windows7 dual boot ubuntu 10.04 που είναι και η τελευταία διανομή που κυκλοφορεί.

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που κατά λάθος έδωσα στο ubuntu 50gb ενω ήθελα 15gb πως μπορώ να το μικρύνω και να ελευθερώσω 35gb για αποθηκευτικό χώρο για τα windows σε ntfs? Το gparted δε μου δίνει καμιά επιλογή όταν επιλέγω το συγκεκριμένο partition, ενω αν επιλέξω κάποιο άλλο μου εμφανίζει επιλογές για κόψιμο-ράψιμο-ένωση κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξεκινησεις το pc σου απο ενα live cd ωστε τα partitions που θελεις να αλλαξεις να ειναι unmounted. Οσο καποιο partition ειναι mounted, δεν μπορει να γινει καμια αλλαγη σε αυτο γιατι το συστημα διαβαζει απο αυτο.

 

Μετα απλα θα μικρυνεις το partition του linux για να δημιουργηθει ελευθερος χωρος αριστερα ή δεξια του και τελος θα επεκτεινεις το partition των windows προς αυτο το χωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πάρα πολύ.Είναι η 4-5 προσπάθεια μου να ασχοληθώ με το linux. Είχα πρωτοπολεμήσει όταν ήμουν φοιτητής με red hat κ.λ.π πριν καμιά 10ετία αλλά μετά από πολλάάά ξενύχτια και διάβασμα ομολογώ τα παρατούσα. Τώρα βλέπω έχουν γίνει όλα "πολύ" παραθυρικά και δεν χρειάζετε να κάνω mount τους ntfs δίσκους κλπ. Ελπίζω να μην σηκώσω πάλι τα χέρια και να μάθω λίγα πραματάκια. Η κονσόλα οσο να ναι τρομάζει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...