Προς το περιεχόμενο

αγορα εκτυπωτη laser (μονοχρωμο ή εχγχρωμο?)


charlos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ξερω αν ειμαι στη σωστη ενοτητα... αν οχι απολογουμε και μπορειτε να το μεταφερετε....

 

 

θελω να αγορασω εκτυπωτη laser και ειμαι αναμεσα σε 4. ενα μονόχρωμο και τρεις εγχρωμους.

στην αρχη ελεγα να μην ξεφυγω τα 100 € αλλα τελικα δεν τα καταφερα....

ακουω αποψεις και σχολια για τους παρακατω...

 

μονοχρωμος

 

εγχρωμος 1

 

εγχρωμος 2

 

εγχρωμος 3

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Samsung μπηκε στον ανταγωνισμο με φτηνιαρικα μοντελακια.

Πολλες φορες το φτηνο ειναι και ψευτικο,αλλες φορες οχι.

Με την αποψη οτι πληρωνεις παιρνεις δεν πολυσυμφωνω.

Το κακο ειναι οτι δεν ειναι εταιρεια δοκιμασμενη στον χρονο για να ξερουμε τα συν και τα πλην.

Μαθε πρωτα τιμες αναλωσιμων στα μοντελα που ενδιαφερεσαι και μαθε και ποια ειναι η αντιπροσωπεια.

Κατα την αποψη μου παρε τον φτηνο,60€ ειναι μηδεν ποσο για laser.

Eγχρωμο η ασπρομαυρο εσυ θα το ορισεις βασει των αναγκων σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα φθηνά laser μοντέλα το κόστος του toner είναι σχεδόν ίδιο με την αρχική αξία του εκτυπωτή και μερικές φορές το ξεπερνάει. Για παράδειγμα στον 1640 (Κόστος αρχικής αγοράς εκτυπωτή: €58) το toner κοστίζει €49...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα φθηνά laser μοντέλα το κόστος του toner είναι σχεδόν ίδιο με την αρχική αξία του εκτυπωτή και μερικές φορές το ξεπερνάει. Για παράδειγμα στον 1640 (Κόστος αρχικής αγοράς εκτυπωτή: €58) το toner κοστίζει €49...

 

Και γενικά ισχύει ότι όσο πιο ακριβό εκτυπωτή πάρεις, τόσο μικρότερο κόστος εκτύπωσης θα έχεις.

 

Ακόμη, απ' όσο γνωρίζω, όταν τελειώσει το "έγχρωμο" toner, δεν μπορεί να λειτουργήσει ο εκτυπωτής έως ότου αντικατασταθεί.

(Το γράφω αυτό διότι και εγώ είχα το δίλημμα να πάρω έγχρωμο ή Α/Μ αλλά με το που έμαθα αυτή τη λεπτομέρεια, πήρα Α/Μ . . .)

Τουτέστιν, αν δε χρειάζεσαι απαραίτητα τις έγχρωμες εκτυπώσεις, πάρε Α/Μ.

 

Πρόσεξε επίσης τις επιπλέον δυνατότητες που σου δίνουν κάποιοι εκτυπωτές, σχετικά με τις δυνατότητες δικτύωσης, εκτύπωση διπλής όψης κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω υπερ του Α/Μ ειμαι,

δυο εχω παρει τετοιους, τον πρωτο εναν konica minolta που σκασα τα αντερα μου, χρονια πριν και μετα εναν HP laserjet, τσαμπα πραμα,

αν μπορεις να ζησεις χωρις εγχρωμες εκτυπωσεις, παρε Α/Μ,

μια χαρα θα κανεις την δουλεια σου, το χρωμα προσωπικα δεν μου λειψε ποτε ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι για A/M τελικα παω....

το θεμα αξιζει να παρω τον φτηνω samsung ή να κοιταξω για κατι πιο ακριβο? δλδ απο θεμα οικονομιας στην εκτυπωση και αντοχης στο τονερ....

 

εχετε να μου προτεινεται καποιον συγκεκριμενο? οχι πολυ πανω απο 100€

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι για A/M τελικα παω....

το θεμα αξιζει να παρω τον φτηνω samsung ή να κοιταξω για κατι πιο ακριβο? δλδ απο θεμα οικονομιας στην εκτυπωση και αντοχης στο τονερ....

 

εχετε να μου προτεινεται καποιον συγκεκριμενο? οχι πολυ πανω απο 100€

ευχαριστω

 

Όπως σου έγραψα παραπάνω, η οικονομία στην εκτύπωση είναι αντιστρόφως ανάλογη της τιμής του εκτυπωτή.

Από 'κεί και πέρα, εσύ αποφασίζεις για το πού θα κυμανθείς.

 

Πρόσεξε τα επιπλέον χαρακτηριστικά που σου γράφω γιατί είναι σημαντικά.

Εγώ προσωπικά έχω αυτόν : http://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/Printers/Laser-Printers/Lexmark-E260DN-Laser-Printer.htm

και μέχρι τώρα (~4 μήνες) μου έχει βγεί πολύ καλός, αλλά ο χρόνος θα δείξει . . .

 

- Λίγο φθηνότερος είναι αυτός : http://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/Printers/Laser-Printers/HP-Printer-Laser-P1566-CE663A.htm

και αρκετά φθηνότερος αυτός : http://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/Printers/Laser-Printers/HP-P1102-Laser-Printer-CE651A.htm

 

αλλά αν συγκρίνεις το κόστος εκτύπωσης ανά σελίδα θα καταλάβεις . . .

 

http://www.plaisio.gr/Compare.aspx?Catalog=23&Category=1000000884&Products=1465635,1465740,1454978

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...