Προς το περιεχόμενο

ubuntu 10.04 και netbook hp mini 110


alex1987

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα το προβλημα με τα windows που ειχα, αποφασισα να περασω τα ubuntu. Κατεβασα την εκδοση Ubuntu 10.04 Netbook Remix απο το επισημο site. Δημιουργησα το USB drive, εκανα την εγκατασταση κανονικα, σε ολο το σκληρο, μου φορτωσε κανονικα τα ubuntu, αλλα τα φορτωνει οποτε το θυμαται. Συνιθως οταν ανοιγω το netbook, μετα τη boot screen με το σηματακι της HP, μου βγαζει μια παυλα που αναβοσβηνει και κολλαει εκει. Δε παει παρακατω. Εχω δοκιμασει να ξαναπερασω το ubuntu, να ξαναγραψω το usb drive, να ξανακατεβασω τα ubuntu και να επαναλαβω ολες τις διαδικασιες αλλα παλι τα ιδια. Καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κανεις εγκατασταση, να βγαλεις την... "καινοτομια" που λεγεται plymouth με ενα

>sudo apt-get autoremove plymouth

και μετα κανε εγκατασταση κανονικα.

 

Δεν θα γινει κατι μαγικο και θα σε βαζει στο γραφικο περιβαλλον, αλλα θα εχεις βγαλει εκτος ενα παραγοντα προβληματων.

 

Το παραπανω μπορεις να το κανεις και απο recovery mode, αν δεν θες να κανεις εγκατασταση απο την αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το plymouth έχει πάρα πολλές εξαρτήσεις για να το βγάλεις με ένα απλό autoremove. Υπάρχουν κάποιες οδηγίες για να το διορθώσεις πάντως και τουλάχιστον να τρέχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο λάθος γιατί με την αφαίρεση του plymouth αφαίρεσες μαζί και την μισή διανομή. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επέλεξες να κάνεις ολοκληρωτική αφαίρεση του plymouth και δεν έκανες ότι σου πρότεινα ώστε να βρούμε την πηγή του προβλήματος και να πάμε στην λύση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατεστησα και την εκδοση 9.10 μηπως αλλαξει κατι αλλα τιποτα. Στα 9.10 μου βγαζει την επιλογη να μπω σε recovery mode ενω στα 10.04 οχι. Εκει απλως κολλαει. Στο recovery mode, αφου μπω, τι πρεπει να κανω για να δουμε που ειναι το προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες σε recovery και στην οθόνη που θα σε βγάλει επέλεξε κανονική εκκίνηση του συστήματος και αν κολήσει πουθενά πες μας τι error έχει βγάλει. Αν δεν κολήσει και σε βγάλει σε γραμμή εντολών δώσε

 

startx

 

και πες μας τι έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...