Προς το περιεχόμενο

Debian custom install


miza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ob εχει μια λειτουργια, την gdm-control, που οριζει τι θα γινει μετα την εξοδο απο το ob εφοσον εχεις gdm σαν login manager

>[b]$ gdm-control --help[/b]
Usage: gdm-control ACTION

Actions:
   --help        Display this help and exit
   --none        Do nothing special when the current session ends
   --shutdown    Shutdown the computer when the current session ends
   --reboot      Reboot the computer when the current session ends
   --suspend     Suspend the computer when the current session ends
   --switch-user Log in as a new user (this works immediately)

Οποτε μπορεις να βαλεις σε καποιο εικονιδιο ή εντολη του μενου κατι σαν αυτο

>gdm-control --shutdown && openbox --exit

αλλα το ολο πραγμα κολλαει στο && που δεν μπορει να το καταλαβει το ob. Οποτε, κανοντας το να τρεχει σαν μια εντολη

>bash -c "gdm-control --shutdown && openbox --exit"

κανει αυτο που θες.

 

Το κακο ειναι οτι δεν υπαρχει καποια επιβεβαιωση του στυλ "Ειστε σιγουρος οτι θελετε να κανετε τερματισμο?", ουτε καποιο μενου, οποτε κλεινει μια κι εξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το && είναι operator του shell, ο οποίος εκτελεί την ακόλουθη εντολή όταν η προηγούμενη εκτελεστεί με επιτυχία και επιστρέψει exit status 0 (από το shell μπορείς να το ελέγξεις από την τιμή της μεταβλητής "$?").

 

Για να λειτουργεί με bash -c "gdm-control --shutdown && openbox --exit", η gdm-control πράγματι επιστρέφει return status 0, οπότε κάτι άλλο θα φταίει, ίσως ο τρόπος με τον οποίο εκτελεί τις εντολές το γραφικό περιβάλλον από εικονίδια.

 

Το κακο ειναι οτι δεν υπαρχει καποια επιβεβαιωση του στυλ "Ειστε σιγουρος οτι θελετε να κανετε τερματισμο?", ουτε καποιο μενου, οποτε κλεινει μια κι εξω!

 

Ένας εύκολος τρόπος είναι με το Zenity, π.χ. σύμφωνα με το παράδειγμά σου:

> bash -c "zenity --title 'Ερώτηση' --question --text  'Σίγουρα;' && gdm-control --shutdown && openbox --exit"  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο λεω. Ειναι γνωστο προβλημα του ob με το &&

 

http://openbox.org/wiki/Help:Actions#Execute

 

A string which is the command to be executed, along with any arguments to be passed to it. The "~" tilde character will be expanded to your home directory, but no other shell expansions or scripting syntax may be used in the command unless they are passed to the sh command. Also, the & character must be written as & in order to be parsed correctly. <execute> is a deprecated name for <command>.

 

Nske ετοιμασου να κανεις μεγαλο μενου, να τα εχει ολα, γιατι θα γεμισουμε σκριπτακια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εγκατεστημένο gdm, από ότι κοίταξα δεν είναι πολλά τα πακέτα για να εγκατασταθεί. Το θέμα είναι ότι δεν ήθελα να το βάλω, αλλα άμα δεν μου βαρύνει πολύ το σύστημα να το βάλω.

 

Ένα ακόμα θέμα που είδα είναι ότι όταν bootaro σαν live cd δεν μπορώ να κάνω mount του σκληρούς μου. Με fstab δεν είναι λογικό να το φτιάξω γιατί ποτε μπορεί να το βάζο σε ένα pc ποτε σε άλλο, ψάχνω κάτι αυτοματοποιημένο που να κλικαρο στο σκληρό και να γίνετε αυτόματα mount.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκαψα σε cd το iso, είναι κομπλέ όπως το θέλω, αλλα έχω ένα πρόβλημα, δεν δουλεύουν τα dns.

Το resolve.conf έχει "nameserver 192.168.1.254" που είναι το gateaway του router και το interface έχει dhcp οποτε ρυθμίζεται μονο του. Δοκίμασα να βάλω στο resolve.conf opendns πριν το φτιάξω σε iso, αλλα κάθε φορα που έκανα reboot αυτό ρυθμιζόταν πάλι όπως ήθελε.

Τι μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα θέμα που είχα ξεχάσει είναι να έχει επιλογή για εναλλαγή από Αγγλικά σε Ελληνικά. Πως μπορώ να το κάνω αυτό στο openbox. Ξέρω ότι υπάρχει ένας τρόπος να γίνει από το xorg.conf, αλλα εμενα δεν έχει καθόλου xorg.conf αρχείο στο /etc/X11 :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...