Προς το περιεχόμενο

Debian custom install


miza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορώ κάπως να φτιάξω ένα debian install disk που όταν το κανεις εγκαθιστά αυτόματα κάποια πακέτα τις επιλογής μου και να δημιουργεί και conf,rc αρχεία ώστε να βγαίνει έτοιμο μετά το install όπως περίπου το θέλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

κανε την εγκατασταση οπως θες,στηστο και μετα με το remastersys κανε την εγκατασταση σου ενα ακριβες live cd που θα μπορεις να τρεξεις και να εγκαταστησεις παντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ώστε να βγαίνει έτοιμο μετά το install όπως περίπου το θέλω;

 

Mε το remastersys θα βγει ακριβως οπως το εχεις στο σκληρο σου.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω εγκατάσταση σε virtual box για να το φτιάξω όπως θέλω και μετά θα δοκιμάσω το remastersys

Thanks

 

εχε μονο υποψιν σου οτι παιζει ενα θεματακι με τον grub..ενω του λες να στον κανει setup πχ στον mbr..μαλλον εχει σαν προεπιλογη το hd0 αντι hda πχ και δεν στο βαζει.

 

Λυνεται πανευκολα.Αφου τελειωσει την εγκατασταση κανε mount το partition που εκανες την εγκατασταση,κανε chroot σε αυτο και μετα grub-install /dev/hda (ή /dev/hda1 αν θες να τον βαλεις σε bootable partition).Exit και τελος.

 

Ετσι εχω κανει εδω και καιρο με debian testing τελειως mini install,custom kernel,ενα σωρο ρυθμισεις και τα προγραμματα που χρησιμοποιω,και εχω φτιαξει ενα iso 300mb μουρλια:-D που μπορω να το τρεξω ή να εγκαταστησω παντου,απο το πιο παλιο μεχρι το πιο καινουργιο μηχανημα.

 

Νταααξ απλα Ζωαααρα:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον ακούγεται, εγώ στήνω ένα openbox, χρησιμοποιώ και κάποια gnome προγράμματα αλλα το αποτέλεσμα είναι πολύ πιο ελαφρύ από gnome. Άμα δεν βαριέσαι κανε ένα upload την δικια σου customia, θα της έριχνα μια ματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτιαξα ένα πειραματικό cd, αλλα αυτό που παρατήρησα είναι ότι στο boot menu του cd δεν είχε επιλογή install. Πως το κάνω install;

 

τρεξε κανονικα σαν livecd και μολις ανοιξει δωσε sudo remastersys-installer και εχε υποψιν σου αυτο που σου ειπα για τον grub.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα πια η διαφορα του remastersys backup και του remastersys dist.

 

Το πρωτο περνει ολο το partition σου οπως ειναι και απλα το κανει iso.Το δευτερο κανει distributable iso δηλαδη χωρις το /home σου και τα σχετικα.

 

Οπως κανει το ubuntu απο το debian ενα πραμα..:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σχεδόν έτοιμο αυτό που θέλω να φτιάξω,μονο 2 πράγματα θέλω ακόμα και είμαι ok.

1)Πως μπορώ να κάνω με κάποιο κουμπί shutdown και reboot, για να μην αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ su ή sudo.

 

2)Μπορεί κάπως να γίνετε αυτόλογη ο user,χωρίς να χρησιμοποιήσω gdm,kdm εννοείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σχεδόν έτοιμο αυτό που θέλω να φτιάξω,μονο 2 πράγματα θέλω ακόμα και είμαι ok.

1)Πως μπορώ να κάνω με κάποιο κουμπί shutdown και reboot, για να μην αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ su ή sudo.

 

2)Μπορεί κάπως να γίνετε αυτόλογη ο user,χωρίς να χρησιμοποιήσω gdm,kdm εννοείτε.

 

Για το 2 δες λιγο εδω http://forums.debian.net/viewtopic.php?t=29333

 

Για το 1 θα πρεπει λογικα να αποκτησεις δικαιωματα στο /sbin/shutdown και μετα να φτιαξεις ενα απλο bash script και να το κανεις executable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...