Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με wireless..?


stefanos2010

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,τρέχω διάφορες διανομές live cd σε ένα netbook που έχω ( HP Mini 110-1155EV ) και καμοία δεν μου αναγνωρίζει τα wireless.

Eνώ αντίστοιχα στο laptop μου τα βρίσκει κανονικά..Αν γίνει η εγκατάσταση θα συνεχιστεί το πρόβλημα?Επείδη είμαι αρχάριος θα ήθελα την γνώμη σας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να έχουμε το ίδιο netbook.

Για το συγκεκριμένο μοντέλο χρειάζεται το firmware της broadcom.

 

Για τη Fedora που ξέρω τα πράγματα έχουν ως εξής

1, Εγκατάσταση με ενσύρματο λαν

2, ενεργοποιήση nonfree repo rpmfusion

3, yum install akmod-wl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμένα μου αρέσει η διανομή Mind 9,αυτή σκέφτομαι να εγκαταστήσω.

Μετά την εντολή μου έδωσε αυτά :

 

mint@mint ~ $ sudo lspci

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 945GME Express Memory Controller Hub (rev 03)

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 945GME Express Integrated Graphics Controller (rev 03)

00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/GME, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation N10/ICH 7 Family High Definition Audio Controller (rev 02)

00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 1 (rev 02)

00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 2 (rev 02)

00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH7 Family USB UHCI Controller #1 (rev 02)

00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #2 (rev 02)

00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #3 (rev 02)

00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #4 (rev 02)

00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB2 EHCI Controller (rev 02)

00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev e2)

00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801GBM (ICH7-M) LPC Interface Bridge (rev 02)

00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 82801GBM/GHM (ICH7 Family) SATA AHCI Controller (rev 02)

01:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4312 802.11b/g (rev 01)

02:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications Atheros AR8132 / L1c Gigabit Ethernet Adapter (rev c0)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ίδιο μοντέλο πρόκειται. Πρέπει να εγκαταστήσεις το ανάλογο του wl kernel module για το Mint. Εξ όσων ξέρω το Mint έχει ένα προγραμματάκι που εντοπίζει τους κλειστούς drivers που λείπουν. Απλά θα χρειαστείς ethernet μέχρι να τους κατεβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λές : wl kernel module τι εννοείς ? γιατι δεν ξέρω που πάνε τα τέσσερα..

Το προγραμματάκι που λές που το βρίσκω..?

Το μόνο που έκανα είναι όταν μου έβγαλε μία ειδοποίηση για τα hardware να κάνω activate κάποιους driver που που έλεγε,το έκανα άλλα δεν έγινε και κάτι.Τους κατέβασε άλλα τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά μετά από restart ενεργοποιούνται (αυτό ήταν το πρόγραμμα που ανέφερα).

Στο εικονίδιο του network manager (πάνω ή κάτω, ανάλογα με τη διανομή) ποιες συνδέσεις βλέπεις διαθέσιμες;

 

Ελπίζω να περάσει από το νήμα κάποιος που να έχει εμπειρία από Ubuntu και παράγωγα (όπως το Mint) για να μας πει πώς λέγεται το πακέτο για τις broadcom στο mint.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά μετά από restart ενεργοποιούνται (αυτό ήταν το πρόγραμμα που ανέφερα).

Στο εικονίδιο του network manager (πάνω ή κάτω, ανάλογα με τη διανομή) ποιες συνδέσεις βλέπεις διαθέσιμες;

 

Ελπίζω να περάσει από το νήμα κάποιος που να έχει εμπειρία από Ubuntu και παράγωγα (όπως το Mint) για να μας πει πώς λέγεται το πακέτο για τις broadcom στο mint.

 

Μόνο την ethernet...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις μια ασυρματη καρτα της broadcom. Αυτες δουλευουν συνηθως με τον opensource driver, τον b43, που ειναι προεγκατεστημενος με τον πυρηνα. Αυτος ο driver υπαρχει σε ολες τις διανομες.

 

Αν δεν σου δουλευει, υπαρχει ο wl, ο κλειστος driver απο την broadcom, αλλα δεν μπορει να περιληφθει σε κανενα live cd για λογους copyright.

 

Μιας και η διαδικασια εγκαταστασης του ειναι διαφορετικη αναλογα με τη διανομη, και επειδη το να τον εγκαταστησεις και να τον κανεις να δουλεψει σε live περιβαλλον ειναι δωρον αδωρον, προχωρησε σε κανονικη εγκατασταση και το φτιαχνεις μετα το ασυρματο σου.

Απλα φροντησε να μπορεις να μπεις online ενσυρματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...