Προς το περιεχόμενο

Αυτόματο log out με την άναρξη του screensaver! Πώς διορθώνεται;


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά την αναβάθμιση στο Ubuntu 10.04 κάθε φορά που πέφτει το screen saver, για να ξαναμπώ στο session μου ζητάει κωδικό.

 

Μάλλον δεν κάνει πραγματικά log out γιατί με το που ξαναμπαίνω τα προγράμματά μου είναι ανοιχτά όπως πριν πέσει το screen saver.

 

Ξέρει κανείς πως διορθώνεται αυτό;

 

Υ.Γ.: Μιας και είναι σχετικό με το θέμα μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως μπορεί να γίνει το ανάποδο; Έχω ένα δημόσιο pc στο εργαστήριο που κάθονται 4 χρήστες. Όλοι ξεχνούν όμως να κάνουν log out, οπότε μετά το screen saver αν θέλω να μπω στο λογαριασμό μου τρέχουν κι άλλοι 3 που βαραίνουν πολύ το pc. Γίνεται να του ορίσω αυτόματο log out μετά από 15 λεπτά αδράνειας πχ?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε κάνει αυτόματο log-out, απλά κλειδώνει το session.

 

Για να το απενεργοποιήσεις (φαντάζομαι τρέχεις GNOME) πας στις ρυθμίσεις του screensaver και ξετικάρεις το "Lock screen when screensaver is active".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε φαίνεται να υπάρχει έτοιμη επιλογή στο gnome, μια ιδέα θα ήταν να παρακολουθείς με ένα script την έξοδο του dbus-monitor για τα μηνύματα του gnome-screensaver. Έχει ένα παράδειγμα σε perl εδώ.

 

Δηλαδή κάτι σαν:

 

>my $cmd = "dbus-monitor --session \"type='signal',interface='org.gnome.ScreenSaver',member='SessionIdleChanged'\"";

open (IN, "$cmd |");

while (<IN>) {
   if (m/^\s+boolean true/) {
       system("gnome-session-save --kill --silent");
   } 
}

 

Το script θα πρέπει να εκτελείται αυτόματα με την εκκίνηση.

 

Βέβαια αν χρησιμοποιούν το computer για δουλειά και δεν αποθηκεύουν τακτικά τα ανοικτά αρχεία θα έχεις γκρίνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια αν χρησιμοποιούν το computer για δουλειά και δεν αποθηκεύουν τακτικά τα ανοικτά αρχεία θα έχεις γκρίνια.
Το σκέφτηκα αλλά τόσο το OpenOffice όσο και το Firefox έχουν δυνατότητα ανάκτησης της προηγούμενης κατάστασης, οπότε φαντάζομαι ότι κάπως θα τη βολέψουμε.

 

Ευχαριστώ για το script. Θα υπάρξει ανταπόκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ρωτήσω και εγω κάτι παρόμοιο επ'ευκαιρίας μην ανοίγω καινούριο topic. Στο "power manager" όταν κλείνω το καπάκι το πιο "ουδέτερο" που μπορώ να επιλέξω είναι να κλείνει η οθόνη. Δεν μπορώ να επιλέξω να μην συμβαίνει τίποτα?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί συνδέω το notebook με την τηλεόραση για ταινία ναι δεν θέλω να φαίνεται η οθόνη του notebook.

 

Γιατί δεν δοκιμάζεις να απενεργοποιήσεις το twin view; (δεν ξέρω αν λέγεται έτσι στο linux,ούτε πως γίνεται...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν δοκιμάζεις να απενεργοποιήσεις το twin view; (δεν ξέρω αν λέγεται έτσι στο linux,ούτε πως γίνεται...)

 

Βασικά δεν εχω το twin view αλλά μία άλλη επιλογή που η tv είναι προέκταση στα δεξιά της οθόνης του notebook και με βολεύει πολύ. Ναι αν επιλέξω να φαίνεται μόνο στην tv λύνεται το πρόβλημα απλά μήπως ήξερε κάποιος πως γίνεται αυτό που αναφέρω πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...