Προς το περιεχόμενο

Killzone 3


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Μαλλον οχι..τελικα τα 30fps απλα δεν σε χαλανε και κανουν την δουλεια τους (κατι που πιστευω φυσικα κ εγω) ή προτιμας τα 30fps σε συγκεκριμενα ειδη παιχνιδιων?

 

Απο οτι καταλαβα ειπες οτι τα 30fps σε καποιες περιπτωσεις δουλεουν υπερ του παιχνιδιου προσθετωντας στην ατμοσφαιρα (περισσοτερο judder = καλυτερη ατμοσφαιρα lol) δηλαδη σε καποιες περιπτωσεις με λιγα λογια τα 30fps > 60fps...αυτο ειναι κ το αστειο της υποθεσης.

 

Αυτο ειχα γραψει.

Ασε που-καθαρα προσωπικη αποψη-σε καποια[/u'] παιχνιδια ''προσθετει'' και στην ατμοσφαιρα.

 

Και μετα αυτο

Φυσικα και δεν με χαλανε τα 60fps σε οποιοδηποτε παιχνιδι,αλλα επισης δεν με χαλανε τα 30fps σε καποια[/u'] παιχνιδια.

 

Εγραψα πουθενα οτι 30>60 ή οτι προτιμω τα 30fps και δεν το βλεπω?

Το οτι τα 30 fps ''προσθετουν'' στην ατμοσφαιρα σε καποια παιχνιδια δεν τα κανει και καλυτερα(τα 30fps) απο τα 60fps.

 

Οχι η sub-ΗD αναλυση δεν προσθετει κατι θετικο φυσικα.Μπορουν με αλλους τροπους να κανουν ενα παιχνιδι να δειχνει πιο μουντο.

 

Tωρα εγινα κατανοητος?(αν και ουσιαστικα τα ιδια πραγματα εγραψα παλι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτο ειχα γραψει.

 

 

Και μετα αυτο

 

 

Εγραψα πουθενα οτι 30>60 ή οτι προτιμω τα 30fps και δεν το βλεπω?

Το οτι τα 30 fps ''προσθετουν'' στην ατμοσφαιρα σε καποια παιχνιδια δεν τα κανει και καλυτερα(τα 30fps) απο τα 60fps.

 

Οχι η sub-ΗD αναλυση δεν προσθετει κατι θετικο φυσικα.Μπορουν με αλλους τροπους να κανουν ενα παιχνιδι να δειχνει πιο μουντο.

 

Tωρα εγινα κατανοητος?(αν και ουσιαστικα τα ιδια πραγματα εγραψα παλι).

 

Η λογικη λεει οτι καλυτερη ατμοσφαιρα > χειροτερη ατμοσφαιρα ετσι υπεθεσα οτι προτιμουσες τα 30fps στα παιχνιδια που λες οτι "προσθετει" αλλα απο οτι βλεπω εχεις περιεργη αποψη για το τι ειναι καλυτερο και τι χειροτερο...anyway το nonsense περι 30fps = "προσθετει" ατμοσφαιρα ειναι lol-worthy οπως κ να εχει. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Η λογικη λεει οτι καλυτερη ατμοσφαιρα > χειροτερη ατμοσφαιρα ετσι υπεθεσα οτι προτιμουσες τα 30fps στα παιχνιδια που λες οτι "προσθετει" αλλα απο οτι βλεπω εχεις περιεργη αποψη για το τι ειναι καλυτερο και τι χειροτερο...anyway το nonsense περι 30fps = "προσθετει" ατμοσφαιρα ειναι lol-worthy οπως κ να εχει. :lol:

 

WTF

Nonsense σιγουρα.Χωρις πλακα εισαι ο μονος που βγαζεις δικα σου συμπερασματα απο τα ποστ μου.Δεν ειναι η πρωτη φορα.

 

Εχω περιεργη αποψη για το τι ειναι καλυτερο και τι χειροτερο οταν συμφωνουμε οτι το καλυτερο ειναι τα 60fps?

 

Επισης πρωτη φορα ακους απο καποιον να λεει οτι τα 30fps προσθετουν στην ατμοσφαιρα?Εγω οχι.-

Ομως...

Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερα τα 30fps ή οτι η ατμοσφαιρα ειναι μετρια στα 60 και στα 30 απογειωνεται.ΟΜG δλδ..:lol:

 

Δεν ρωταω καν αν αυτη τη φορα εγινα κατανοητος...

Πρεπει να δω πρωτα την μεταφραση που θα κανεις στο ποστ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε dr_thodt... Λέει απλά ότι τα 30FPS προσθέτουν ένα slow motion το οποίο σε ορισμένες σκηνές δίνει το κάτι παραπάνω. Φυσικά δεν εννοεί ότι το προτιμάει γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WTF

Nonsense σιγουρα.Χωρις πλακα εισαι ο μονος που βγαζεις δικα σου συμπερασματα απο τα ποστ μου.Δεν ειναι η πρωτη φορα.

 

Εχω περιεργη αποψη για το τι ειναι καλυτερο και τι χειροτερο οταν συμφωνουμε οτι το καλυτερο ειναι τα 60fps?

 

Επισης πρωτη φορα ακους απο καποιον να λεει οτι τα 30fps προσθετουν στην ατμοσφαιρα?Εγω οχι.-

Ομως...

Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερα τα 30fps ή οτι η ατμοσφαιρα ειναι μετρια στα 60 και στα 30 απογειωνεται.ΟΜG δλδ..:lol:

 

Δεν ρωταω καν αν αυτη τη φορα εγινα κατανοητος...

Πρεπει να δω πρωτα την μεταφραση που θα κανεις στο ποστ μου.

 

Δηλαδη τα 30fps "προσθετουν" στην αμοσφαιρα ενος παιχνιδιου λογω judder (ενδιαφερον ακουγεται αυτο..WTF?) ενω τα 60fps οχι αλλα τελικα τα 60fps ειναι ανωτερα...lol.

 

Κοιτα οταν καταλαβεις εσυ πρωτα απο ολα τι θες να πεις κ αποφασισεις αν τελικα τα 30fps κανουν αυτο το κατι παραπανω στην ατμοσφαιρα (lol) και αν αυτο ειναι τελικα πλεονεκτημα ή μειονεκτημα και το πεις με τετοιον τροπο ωστε να το καταλαβουμε κ εμεις οι υπολοιποι τα ξαναλεμε, μεχρι τοτε συνεχισε να προσπαθεις να το "σωσεις". ;)

 

Παντως την εξυπναδα οτι "προσθετει" στην ατμοσφαιρα/cinematic BS σιγουρα δεν εισαι ο πρωτος που την εχει πεταξει, εχω δει αρκετους να υποστηριζουν τετοιου ειδους ακυρες θεωρειες. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δηλαδη τα 30fps "προσθετουν" στην αμοσφαιρα ενος παιχνιδιου λογω judder (ενδιαφερον ακουγεται αυτο..WTF?) ενω τα 60fps οχι αλλα τελικα τα 60fps ειναι ανωτερα...lol.

 

Κοιτα οταν καταλαβεις εσυ πρωτα απο ολα τι θες να πεις κ αποφασισεις αν τελικα τα 30fps κανουν αυτο το κατι παραπανω στην ατμοσφαιρα (lol) και αν αυτο ειναι τελικα πλεονεκτημα ή μειονεκτημα και το πεις με τετοιον τροπο ωστε να το καταλαβουμε κ εμεις οι υπολοιποι τα ξαναλεμε, μεχρι τοτε συνεχισε να προσπαθεις να το "σωσεις". ;)

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Δεν παιζεσαι πραγματικα.Νομιζω τα ειπα ολα στα προηγουμενα ποστ μου.Ενας λογικος ανθρωπος θα εχει καταλαβει τι εχω πει.Γι αυτο και αλλωστε εισαι ο μονος που κολλησε σε αυτη την προταση(και την μεταφραζει οπως θελει).

 

Bαρεθηκα ειλικρινα να εξηγω το αυτονοητο.Το εξηγησα μια, το εξηγησα 2,το εξηγησα τρεις.Εσυ θες ντε και καλα να εννοω αυτο που θες εσυ να εννοω ,για να μπορεις να απαντησεις οπως εσυ θες και σε βολευει.

 

22197092.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ με τον dr_thodt .είναι μπούρδα να λέμε οτι τα 30fps προσθέτουν στην ατμόσφαιρα του παιχνιδιού... μπορεί ένα παιχνίδι να παίζει στα 60 fps και να έχει κάποια βασικά σημεία uber slow motion,αυτές οι στιγμές ναι μπορείς να πεις προσθέτουν στην ατμόσφαιρα.αλλα όχι για όλο το παιχνίδι.

 

πολύ καλός παραλληλισμός με το alan wake.έτσι είναι μην δικαιολογούμε τα 30 fps,κάποτε η βιομηχανία πρέπει να πάει μπροστά.

 

αυτήν την απόκριση που λενε κάποιοι οτι θέλουν απο τα ραλάκια και τα sports games θέλω να έχω και στα fps/3rd person shooter κτλπ.τραγική διαφορά τα 60 με τα 30. και καθαρά εμφανής στο μάτι όπως έχουν αποδείξει στο άλλο thread με κατι κυβάκια ένα τεστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
συμφωνώ με τον dr_thodt .είναι μπούρδα να λέμε οτι τα 30fps προσθέτουν στην ατμόσφαιρα του παιχνιδιού... μπορεί ένα παιχνίδι να παίζει στα 60 fps και να έχει κάποια βασικά σημεία uber slow motion,αυτές οι στιγμές ναι μπορείς να πεις προσθέτουν στην ατμόσφαιρα.αλλα όχι για όλο το παιχνίδι.

 

Φιλε μου αποψεις ειναι αυτες.Υπαρχουν σαφως αλλοι τροποι για να πετυχεις την ατμοσφαιρα σε ενα παιχνιδι.Τα 30fps δεν ειναι καν τροπος αλλα ουσιαστικα περιορισμος.Το οτι τα 30fps προσθετουν στην ατμοσφαιρα καποιων παιχνιδιων θα ακουσεις απο αρκετους να το λενε.Αυτο δεν σημαινει οτι κανουν την διαφορα ή οτι ειναι καλυτερα απο τα 60fps.

H επιλογη των λιγοτερων frames εχει χρησιμοποιηθει παλιοτερα σε ταινες-σειρες κτλ για ακριβως αυτο το λογο(και εκει δεν υπηρχε φυσικα harware περιορισμος).

 

Οπως εγραψα και πριν ειναι και θεμα επιλογης των devs αναλογα το παιχνιδι.Επιλογες ομως που επηρεαζονται 100% απο τις hardware αδυναμιες.Δλδ αν θες να εχεις 60fps σε ενα παιχνιδι θα περιορισεις κατι αλλο κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Δεν παιζεσαι πραγματικα.Νομιζω τα ειπα ολα στα προηγουμενα ποστ μου.Ενας λογικος ανθρωπος θα εχει καταλαβει τι εχω πει.Γι αυτο και αλλωστε εισαι ο μονος που κολλησε σε αυτη την προταση(και την μεταφραζει οπως θελει).

 

Bαρεθηκα ειλικρινα να εξηγω το αυτονοητο.Το εξηγησα μια, το εξηγησα 2,το εξηγησα τρεις.Εσυ θες ντε και καλα να εννοω αυτο που θες εσυ να εννοω ,για να μπορεις να απαντησεις οπως εσυ θες και σε βολευει.

 

22197092.jpg

 

:lol:

 

Εγω δεν παιζομαι ή εσυ δεν ξερεις τι λες κ τι πιστευεις και πανω απο ολα πως να μπορεσεις να το διατυπωσεις ωστε φανεις πιο λογικος μετα απο τις αρλουμπες περι ατμοσφαιρας κλπ? αλλα ειπαμε τα 30fps προσφερουν στην ατμοσφαιρα σε μερικα παιχνιδια οχι σε ολα (LMAO), τι πιο ακυρο απο αυτο? συνεχισε να κανεις damage control αλλα τετοιες ατακες μονο lol σχολια ειναι λογικο να φερουν.

 

Skanjos μην το ψαχνεις αμα παιξεις CoD με 30fps ξερεις ποσο θα βελτιωθει η ατμοσφαιρα? θα γινει πολυ πιο cinematic...ασε που αμα παιξεις horror με 60fps χανεται ολη η ατμοσφαιρα, αντε να δουμε τι αλλο θα ακουσουμε εδω μεσα. :lol:

 

6xxf1h.gif

 

To μεσαιο και το κατω κατω μπαλακι ειναι εμφανεστατα πιο ατμοσφαιρικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε πάντως για επικά... slowdowns. Βλέπεις το GT5 με το 60άρι του και μετά πέφτει το μάτι σου στο Killzone3 και τρως μια μεγάλη ξενέρα!

 

Πρώτον πέρα από το ότι είναι λανθασμένo να κρίνουμε frame rate απο trailer εσύ πιστεύεις πως η Guerrila θα βγάλει ένα παιχνίδι που τις μισές φορές πέφτει το frame rate του στα 20fps;

 

Προσωπικά βρίσκω το Killzone 3 οπτικά πολύ πιο εντυπωσιακό από το crysis 2. Ακαταμάχητος οπτικός τομέας για ολα κονσόλες και pc.

 

Eπίσης τα games που τρέχουν σε κονσόλες στα 30 fps έχω μια αίσθηση πως φαίνονται πιο smooth.

Got hold of a HUGE version of the Killzone 3 trailer (59.94fps - yes!). Definitely in-game and seems to have MLAA.

 

digital foundry

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον πέρα από το ότι είναι λανθασμένo να κρίνουμε frame rate απο trailer εσύ πιστεύεις πως η Guerrila θα βγάλει ένα παιχνίδι που τις μισές φορές πέφτει το frame rate του στα 20fps;

 

Προσωπικά βρίσκω το Killzone 3 οπτικά πολύ πιο εντυπωσιακό από το crysis 2. Ακαταμάχητος οπτικός τομέας για ολα κονσόλες και pc.

 

Κι εγώ μπιφτέκια (για να μην σου πω αντζούγιες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπίσης πολύ έχετε κολλήσει με το frame rate xωρίς να υπάρχει ΣΟΒΑΡΟΣ λόγος.

 

Τα Uncharted 2 και Killzone 2 (πχ) τρέχουν στα 30 fps και είναι ΟΜΑΛΟΤΑΤΑ , ούτε ασυνέχειες ούτε σπασίματα στην κίνηση.

 

Το GT5 μπορεί να τρέχει στα 60 fps αλλά δεν έχει ούτε τα μισά εφέ του Killzone 3 που απ'ότι ξέρω τρέχει στα 30 fps. Πέρα από αυτό θα τρέχει και σε 3d.

 

Aν ένα game τρέχει στα 30 σταθερά frames δεν έχω κανένα παράπονο και μου αρκούν προσωπικά.

 

Eπίσης λέτε καλά γραφικά για κονσόλα, εγώ δεν ξέρω πέρα από το Crysis αλλά games στο pc με οπτικό τομέα ενός Uncharted 2 ή Killzone 2 (μιλώ για ps3 γιατί τα ξέρω απο κοντά τα παιχνίδια, έχω μόνο ps3).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
:lol:Εγω δεν παιζομαι ή εσυ δεν ξερεις τι λες κ τι πιστευεις και πανω απο ολα πως να μπορεσεις να το διατυπωσεις ωστε φανεις πιο λογικος μετα απο τις αρλουμπες περι ατμοσφαιρας κλπ? αλλα ειπαμε τα 30fps προσφερουν στην ατμοσφαιρα σε μερικα παιχνιδια οχι σε ολα (LMAO), τι πιο ακυρο απο αυτο? συνεχισε να κανεις damage control αλλα τετοιες ατακες μονο lol σχολια ειναι λογικο να φερουν.

 

Τι ατμοσφαιρα δλδθες εσυ στο GT5:lol:

Tεσπα με σενα δεν βγαζω ακρη ετσι και αλλιως.Δεν παιζεσαι.Απλα δεξου οτι υπαρχουν και αλλες αποψεις για να ξεμπερδευουμε και σταματα να τις υποτιμας.

 

Κανω μια τελευταια προσπαθεια(νομιζω οτι το τραβαω πολυ αλλα το παιζεις χαζος ενω δεν εισαι),αν και δεν το βλεπω και παλι να καταλαβαινεις.

Λοιπον εγραψα στο πρωτο ποστ μου

[b']Ασε που-καθαρα προσωπικη αποψη-σε καποια παιχνιδια ''προσθετει'' και στην ατμοσφαιρα[/b]

 

Σε ολους αρεσει το καλοκαιρι ετσι?Και μενα το ιδιο.(το θετω ως δεδομενο,οπως προτιμω και τα 60fps ας πουμε)

Aς πουμε οτι ειχα πει..

Δεν με ενοχλει ο χειμωνας,ασε που-καθαρα προσωπικη αποψη- μου αρεσει ο μουντος καιρος του χειμωνα

Συμπερασμα dr_thodt:Θα μας τρελανεις?Χειμωνας>Kαλοκαιρι?:lol::lol:

 

Απο κει και περα ακολουθησαν για μια ακομη φορα, αλλα τοσα ποστς που εξηγησα τα παντα(δεν ειναι η πρωτη φορα που αναγκαζομαι να το κανω οταν μιλαω με σενα),αλλα εσυ ειχες κολλησει στην δικη σου μεταφραση.Αυτο που ηθελες εσυ να εχω πει.

 

Aποψη μου και αποψη σου απλα για να τελειωνουμε,γιατι ακρη δεν βγαζουμε.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Skanjos μην το ψαχνεις αμα παιξεις CoD με 30fps ξερεις ποσο θα βελτιωθει η ατμοσφαιρα? θα γινει πολυ πιο cinematic...ασε που αμα παιξεις horror με 60fps χανεται ολη η ατμοσφαιρα, αντε να δουμε τι αλλο θα ακουσουμε εδω μεσα. :lol:

 

 

To μεσαιο και το κατω κατω μπαλακι ειναι εμφανεστατα πιο ατμοσφαιρικα.

 

Συγνωμη που παρεμβαινω αλλα ξερεις να διαβαζεις? Σοβαρα ομως. Νομιζω οτι ειναι απολυτα κατανοητος ο PDS13 και το πανω σχολιο σου δεν εχει καμια σχεση με αυτα που γραφει ο ανθρωπος. Ναι, ωραια τα αστεια και οι σποντες στις μαλακιες που λεει καποιος αλλα αυτο προυποθετει και την κατανοηση των γραφομενων του.

 

 

Χαρα στην υπομονη σου ρε PDS13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη που παρεμβαινω αλλα ξερεις να διαβαζεις? Σοβαρα ομως. Νομιζω οτι ειναι απολυτα κατανοητος ο PDS13 και το πανω σχολιο σου δεν εχει καμια σχεση με αυτα που γραφει ο ανθρωπος. Ναι, ωραια τα αστεια και οι σποντες στις μαλακιες που λεει καποιος αλλα αυτο προυποθετει και την κατανοηση των γραφομενων του.

 

 

Χαρα στην υπομονη σου ρε PDS13.

 

"Υπερασπιζεσαι" καποιον που επι ποσα posts μιλαει για ατμοσφαιρα χωρις να μας εχει πει ακομα τον λογο που γινεται αυτο...

 

Βασικα εσυ ξερεις να διαβαζεις κ εχεις ιδεα για την διαφορα αναμεσα σε 30 και 60fps? δλδ εσυ βρισκεις λογικη στο οτι τα χαμηλοτερo refresh rate κ το μεγαλυτερο σπασιμο στο scrolling της εικονας προσθετουν στην ατμοσφαιρα? αν ναι εξηγησε μου πως γιατι o PDS ακομα δεν μας εχει εξηγησει πως γινεται αυτο - συμφωνα με αυτον απλα γινεται σε καποια συγεκριμενα games..ας πουμε στο GT5 δεν παιζει ρολο αλλα στο Killzone 3 παιζει - κατι μαθαμε σημερα. :lol:

 

Εισαι κ εσυ της ιδιας αποψης? τα 30fps ειναι πιο ατμοσφαιρικα? να υποθεσω και οπως ειπε κ ενας αλλος παραπανω "φαινονται πιο smooth"? το λεω γιατι εσυ κ ο PDS τα βρισκεται και προσπαθειται να περασετε μια αποψη που δεν εχει βαση κ τεχνικα και πρακτικα σαν απολυτα φυσιολογικη, κατι που για τον PDS δεν ειναι περιεργο βεβαια...με λιγα λογια τη προσωπικη του αποψη περι καλυτερης ατμοσφαιρας στα 30fps (LMAO) χωρις περαιτερω εξηγηση και με την διαιολογια "δεν το εχεις ξανακουσει?" πρεπει να τη δεχτουμε σαν φυσιολογικη ενω η θεωρια οτι το sub-HD βοηθαει το Alan wake ειναι μπουρδες και δεν στεκει κατα την γνωμη του παρολο που ειναι το ιδιο ακυρη με την δικια του.

 

Εχω την εντυπωση οτι πηγε να πει οτι προτιμαει να εχει 30fps και καλυτερα γραφικα αλλα στην πορεια τα εκανε θαλασσα κ προσπαθει να το σωσει απεγνωσμενα. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...