Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με compiz και ενεργοποίηση οπτικών εφέ


stelios_kom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν σαν καινούργιος χρήστης στο Linux τρέχω το Ubuntu 10.04 LTS και είπα να πειραματιστώ λίγο με το compiz να κάνω την οθόνη μου κύβο και όλα αυτά..έψαξα λίγο στο google και βρήκα ότι πρέπει να φορτώσω το compiz fusion icon και το ccsm (προχωρημένες ρυθμίσεις) αφού τα φόρτωσα άρχισα να πειραματίζομαι (έκανα την οθόνη κύβο πρόσθεσα κάποια εφέ στα παράθυρα) αλλά τπτ δεν δούλευε...οι επιλογές ήταν επιλεγμένες αλλά η επιφάνεια όπως πριν ούτε κύβοι ούτε εφέ ούτε τπτ.. ξαναέψαξα στο google και βρήκα πως έπρεπε να ενεργοποιήσω τα Προσαρμοσμένα εφέ απο το Σύστημα -->Προτιμήσεις-->Εμφάνιση εκεί μου έχει επιλεγμένο το Καθόλου και όταν πάω να να επιλέξω το Προσαρμοσμένα μου πετάει ένα παράθυρο που μου λέει: Τα εφέ επιφάνειας εργασίας δεν ήταν δυνατό να ενεργοποιηθούν.. Αυτό το κάνει και όταν επιλέγω και το κανονικά και το έξτρα.. Χρειάζεστε να κάνω καμία άλλη ρύθμιση για να τα ενεργοποιήσω? ή έχω κάνει καμία παπάτζα εγώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια καρτα γραφικων εχεις και ποιον driver εχεις βαλει για αυτη?

 

Σε ενα τερματικο δινεις

>lspci | grep VGA

κσι θα σου πει για την καρτα μονο. Μετα συζηταμε και για τον driver :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα γραφικών μου είναι αυτή: PCI-X nvidia 9300 512 MB

 

 

Ασχολήθηκες καθόλου με την εγκατάσταση του driver για την κάρτα γραφικών σου κατά την διαδικασία που ακολούθησες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι πολύ καινούργιος χρήστης του Linux μια βδομάδα το χρησιμοποιώ..οι drivers δεν εγκαταστούνται αυτόματα? τι πρέπει να κάνω για να τους εγκαταστήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που είπαν οι προλαλήσαντες.

Εγκατάστησε τους drivers για την κάρτα γραφικών σου.Δεν εγκαθίστανται αυτόματα.

Θα'πρεπε να σου έχει μια εικόνα κάπου στο panel ή εκεί που λέει hardware drivers και να σου δίνει την επιλογή για την εγκατάστασή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ περιεργο, εμενα 2 φορες που εγκατεστησα το Ubuntu, με το που πατησα να αλλαξω το Appearance, αμεσως εβγαλε ενα παραθυρι και μου ειπε να ψαξει για drivers, βρηκε κι ολα καλως...

 

Αληθεια δεν μπορουν να κατεβουν χειροκινητα οι drivers? πχ απο το site της asus και μετα να τους περασουμε εμεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μου φένεται λίγο απίθανο(ίσως κάνω και λάθος..) να μην είναι φορτωμένος ο driver της κάρτας γραφικών γτ η ανάλυση της οθόνης μου είναι 1680Χ1050 και έχει να το πάω μέχρι 2048 ενώ στα windows άμα δεν φόρτωνα τον driver η ανάλυση ήταν το πολύ μεχρι 1024Χ768 ....και όταν τρέχω τν εντολή πάνω (lspci | grep VGA) μου βγάζει κανονικά την κάρτα μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μου φένεται λίγο απίθανο(ίσως κάνω και λάθος..) να μην είναι φορτωμένος ο driver της κάρτας γραφικών γτ η ανάλυση της οθόνης μου είναι 1680Χ1050 και έχει να το πάω μέχρι 2048 ενώ στα windows άμα δεν φόρτωνα τον driver η ανάλυση ήταν το πολύ μεχρι 1024Χ768 ....και όταν τρέχω τν εντολή πάνω (lspci | grep VGA) μου βγάζει κανονικά την κάρτα μου...

 

Μπορείς να δώσεις στο τερματικό

 

glxgears

 

και να μας πεις αν τρέχουν τα γρανάζια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα δεν ειναι τα γραναζια, αλλα το ποσο ανετα κινουνται, δηλαδη ποσα fps καταγραφονται στο ανοιχτο τερματικο διπλα. Αν εχεις 3d, εστω και λιγο, θα πρεπει να βγαζει μερικες εκατονταδες fps.

 

Αν και νομιζω το glxgears δεν ειναι σωστος τροπος για να βγαλει καποιος συμπερασματα για το αν εχει φορτωθει ο σωστος driver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα δεν ειναι τα γραναζια, αλλα το ποσο ανετα κινουνται, δηλαδη ποσα fps καταγραφονται στο ανοιχτο τερματικο διπλα. Αν εχεις 3d, εστω και λιγο, θα πρεπει να βγαζει μερικες εκατονταδες fps.

 

Αν και νομιζω το glxgears δεν ειναι σωστος τροπος για να βγαλει καποιος συμπερασματα για το αν εχει φορτωθει ο σωστος driver.

 

stelios@stelios-desktop:~$ glxgears

1580 frames in 5.0 seconds

1605 frames in 5.0 seconds

1968 frames in 5.0 seconds

2388 frames in 5.0 seconds

1812 frames in 5.0 seconds

2021 frames in 5.0 seconds

1432 frames in 5.0 seconds

1761 frames in 5.0 seconds

1905 frames in 5.0 seconds

2085 frames in 5.0 seconds

1872 frames in 5.0 seconds

2040 frames in 5.0 seconds

αυτά εδώ λές? είναι καλά αυτά τα νούμερα? ή έχω φορτωμένο λάθος driver?

 

---------- Προσθήκη στις 21:19 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 21:14 ----------

 

όσο τρέχει αυτό ανεβαίνουν τα νούμερα...

3930 frames in 5.0 seconds

5407 frames in 5.0 seconds

5707 frames in 5.0 seconds

4855 frames in 5.0 seconds

3803 frames in 5.0 seconds

4102 frames in 5.0 seconds

5849 frames in 5.0 seconds

7797 frames in 5.0 seconds

5448 frames in 5.0 seconds

9650 frames in 5.0 seconds

7554 frames in 5.0 seconds

6427 frames in 5.0 seconds

9243 frames in 5.0 seconds

9165 frames in 5.0 seconds

8963 frames in 5.0 seconds

6382 frames in 5.0 seconds

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...