Προς το περιεχόμενο

Total War: Shogun 2


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Η αποτελεσματικότητα των τοξοτών πέφτει πολύ όταν στοχεύουν αντιπάλους σε δάση -ακόμη χειρότερα αν εμπλακούν σε "μονομαχία" (δηλαδή δύο αντίπαλες μονάδες τοξοτών να χτυπούν η μία την άλλη) και βρίσκονται σε μειονεκτική θέση υψομετρικά. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι η εμπειρία βοηθά πολύ στη διατήρηση ηθικού οπότε θα επηρεάζει και την ευστοχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 309
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου ήρθε και μένα προχθές από Αγγλία και το ξεκίνησα. Έπαιξα τα tutorials μιας και είναι πρώτη φορά που παίζω Total War, και τώρα παίζω campaign με τους Chosokabe.

Μπορεί να είμαι νέωπας και να μην έχω εμπειρία με τη συγκεκριμένη σειρά, αλλά μπορώ να πω πως είναι εθιστικότατο. Πραγματικά είχα καιρό να παίξω τόσο καλό strategy.

 

Που να βλεπες και τα προηγουμενα....Rome, Barbarian Invasion, Alexander, Medieval II, Medieval Kingdoms, Empire, Napoleon και να δω και τι αλλο θα δουμε....

 

Ναι, Oda/Shimazu φεύγουν από τα πρώτα turns. Ανάλογα με την θέση που βρίσκονται, μπορούν όμως να εμφανιστούν πάλι αργότερα. Γενικά είναι ότι κάτσει, οι minor clans ουσιαστικά δεν έχουν κάποιο περιορισμό.

 

Το Realm Divide είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα του παιχνιδιού. Total disaster... <_<

 

Παντως εγω τελειωσα με τους Shimazu σε Domination Campaign στο Very Hard και κυριολεκτικα τα ειδα ολα.....225 γυροι αγωνιας με την ταυτοχρονη καταληψη των 3ων τελευταιων πολεων στον τελευταιο γυρο. Μεχρι να τελειωσω δεν κοιμομουν καλα το βραδυ χωρια την αγωνια οτι στο τελος δε θα μου φτασουν οι γυροι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η σειρά με την οποία βγήκαν?

 

Κ όσον αφορά το realm divide μια καλή στρατηγική είναι: 1 πόλη πριν σ κηρύξει ανεπιθύμητο ο sogun να βελτιώσεις την οικονομία σ κ να αποθηκεύεις χρήμα μέχρι να έχεις μπόλικο 60κ+ καθώς κ να βελτιώσεις τις σχέσεις σ μ τους allies ώστε να καθυστερήσουν να στραφούν εναντίων σ.

Επίσης κατά την διάρκεια του rd να κάνεις vasals κ να πληρώνεις τους allies σ για να κάθονται μαζί σ(αξίζει!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shogun ήθελα να γράψω. Κ νομίζω το διαβάζεις σαν Σόγκουν,

http://en.wikipedia.org/wiki/Shogun

http://www.howjsay.com/index.php?word=shogun&submit=Submit

 

Σόγκουν ιτ ις λοιπόν. Thanks.

 

Σότγκαν.

 

Σε ενημερώνω πως είσαι πιο αστείος και από το βίντεο που είναι πιο αστείο από το Family Guy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαστε ακριβείς και τυπικοί διαβάζεται Σοόγκουν. Είναι μακρύ το ο. με παύλα από πάνω. Πρέπει να το τραβάς. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια τι πρεπει να κανω για να βγαζω χρημα?Εχω παρει 4-5 trade posts και εχω βαλει απο 3 πλοια στο καθενα αλλα δεν εχω καλο income.Τι πρεπει να κανω.Χωρις χρημα μεγαλη στρατια δεν μπορω να φτιαξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trade agreements με διάφορα clans, upgrades σε εγκαταστάσεις που παράγουν πλούτο (όπως φάρμες, χρυσωρυχεία, κτλ), φορολογία. Επιπλέον, υπάρχουν arts που μαθαίνεις τα οποία ανεβάζουν τα κέρδη απ'τη φορολογία.

 

Πέραν αυτών, έχω κι έναν ανορθόδοξο τρόπο που εφαρμόζω κατά διαστήματα. Σε περιπτώσεις πολέμου που έχω το πάνω χέρι, κάνω συμφωνία για ειρήνη με καταβολή, από μέρος του αντιπάλου, ενός αξιόλογου ποσού. Στο καπάκι, κηρύττω ξανά πόλεμο και αφού κατακτήσω τη περιοχή κάνω επενδύσεις με τα λεφτά που τους πήρα. Αν και δε ξέρω μακροπρόθεσμα αν συμφέρει, γιατί κατέληξα να έχω όλες τις clan εναντίον μου. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το να σπάς την συνθήκη ειρήνης μειώνεις το honor του daimyo σ με αποτέλεσμα όχι μόνο να μην σε εμπιστεύονται άλλες clan για συμφωνίες/συνθήκες ειρήνης αλλά κ να καταστρέφεις το public order tων περιοχών σ(π οδηγεί σε επαναστάσεις κ έτσι).

 

Εκτός των προαναφερθέντων βάλε 7-8 trade-πλοία στα trade-ports κ μην έχεις πολύ στρατό να κάθετε(κ ιδιαίτερα samurai η μεγάλα πλοία) καθώς σ τρώνε τρελό gold.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαστε ακριβείς και τυπικοί διαβάζεται Σοόγκουν. Είναι μακρύ το ο. με παύλα από πάνω. Πρέπει να το τραβάς. :-D

 

Οντός. Μίλαγα με ένα Καναδό πριν μέρες για games και όταν μου ανάφερε το shogun έπρεπε να το πει τρεις φορές για να καταλάβω τι λέει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω ακριβος το ιδιο προβλημα με τον τυπο

http://forums.totalwar.com/showthread.php/14240-Problem-military-in-campaigns

Οσο και να εψαξα δεν βρηκα πως να το φτιαξω.Αν ξερει κανεις ας απαντησει

Με λιγα λογια ενω φτιαχνω στρατια κατω απο τα ονοματα τον units ,εχει ενα ωραιοτατο 0,και οχι μονο σε εμενα αλλα και στους εχθρους παλι 0 ειναι ,με αποτελεσμα καθε φορα να πεθαινουμε και οι δυο μαζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...