Προς το περιεχόμενο

Arch ή Debian


twiner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ήμουν καιρό με Arch στο κυρίως pc μέχρι που χάλασε o σκληρός κι έβαλα Ubuntu γιατί πιεζόμουν.

 

σε κανα μήνα, που θα είμαι πιο χαλαρά, σκέφτομαι να κάνω φορμάτ και να βάλω ή Arch πάλι ή Debian (μάλλον testing αλλά μπορεί και stable).

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας και τις σοβαρές/πρωτότυπες απόψεις σας επί του θέματος. Να συνεχίσω με Arch ή να δοκιμάσω με Debian;

 

Έχω διαβάσει κατεβατά Arch vs Debian, οπότε μ'ενδιαφέρουν περισσότερο οι προσωπικές εμπειρίες-θεωρήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω βρεί την υγειά μου με τα arch. θα σου πρότεινα να τα βάλεις (σε stable μιας και ανανεώνουν πολύ συχνά τα repos, και να αφήσεις στην άκρη τα testing) κάνε και υπομονή λίγες μέρες μέχρι να βγει και ο xorg 1.8 ώστε να κάνεις σωστό configuration και να μην εγκαταστήσεις στο σύστημα περιττά packages ( πάντως σε testing που είμαι εγώ o νέος kernel είναι πολύ δυνατός και επιτέλους δουλεύει και ο opendriver με την R600 χωρίς πακέτα από το AUR )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν μας και τι ακριβώς χρήση κάνεις στο pc σου, γιατί το debian testing από το stable έχει μεγάλη διαφορά.

Ώς προς την χρήση εννοώ , μιας και τα πακέτα έχουν αρκετές εκδόσεις διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω χρησιμοποιησει Debian Stable και Arch. Πολυ ικανοποιημενος και απο τα 2.

 

Το Arch το εβαλα περυσι πιο πολυ για εκμαθηση καθως σε αναγκαζει να ασχοληθεις καπως πιο λεπτομερως με το λειτουργικο κατα την εγκατασταση. Επισης καθως ελεγχεις και πολυ περισσοτερο το τι μπαινει, στο τελος εχεις ενα συστημα λιγο πιο ελαφρυ απ'οτι ενα τυπικο debian install. Παιδευτηκα λιγο αλλα στο τελος δουλεψαν ολα. Βεβαια ολα αυτα τα ξερεις καθως εισαι παλιος χρηστης του Arch

 

To debian stable το ειχα πρωτοβαλει θελωντας να αντικαταστησω το fedora το οποιο καποια στιγμη μου εσπασε τα νευρα με τις ιδιοτροπιες του και το εγκατελειψα μια για παντα. Δεν εχει τις τελευταιες εκδοσεις των πακετων και αυτο ειναι ενιοτε σπαστικο. Το 5.0 που ειναι ακομα το τελευταιο stable εχει πανω απο χρονο που βγηκε και μαλιστα τα πακετα ειχαν γινει freeze απο τελη 2008. Δεν ειναι και τοσο τραγικο βεβαια ενω το να μην σε τσιγκλαει για updates καθε μιση ωρα μαλλον θετικο ειναι. Εννοειται οτι critical security updates γινονται.

Προς μεγαλη μου εκπληξη, για τη φημη που εχει το debian, το βρηκα το ιδιο φιλικο με το fedora και ανωτερο σε γενικες γραμμες σε σταθεροτητα, ταχυτητα κλπ.

 

Πιστευω οτι εφοσον εχεις δει τη διαδικασια του arch και δεν βαριεσαι να το στησεις οπως θες, το τελικο αποτελεσμα δυσκολα θα ειναι καλυτερο με το debian. Ισως ομως στα repos του debian βρεις μεγαλυτερη ποικιλια πακετων καθως φημιζεται γι αυτο.

 

PS εχω nvidia στο λινουξοκουτο για να ελαχιστοποιησω τα προβληματα με video drivers. Οποτε σε αυτο το θεμα ημουν παντα κυριλε με ολες τις διανομες. Αν εχεις ATI δεν ξερω ποια θα σε βολεψει καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS εχω nvidia στο λινουξοκουτο για να ελαχιστοποιησω τα προβληματα με video drivers. Οποτε σε αυτο το θεμα ημουν παντα κυριλε με ολες τις διανομες. Αν εχεις ATI δεν ξερω ποια θα σε βολεψει καλυτερα

 

Νομίζω πως το Arch είναι καταληλότερο για κάρτες γραφικών Ati...απλά κάνεις τα πακέτα εγκατάσταση και τελείωσες ( άσε που έχει και τους τελευταίους drivers και kernel ) τώρα για debian testing δεν ξέρω...θα σας γελάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και ειδικά τον Bspus.

 

έχω nvidia.

 

τείνω προς Debian testing αν όμως δεν έχει ουσιαστική διαφορά απ'το Arch τότε γιατί να το προτιμήσω;

 

Το stable το σκέφτομαι με την έννοια του "ασχολούμαι με το λειτουργικό μια φορά το χρόνο" (είναι λίγο χρονοβόρο το χόμπυ και πρέπει να ξεκόβω). Θα αντέξω όμως;

 

Γενικά ψήστε με να βάλω Debian.:P:p:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Debian testing από εμένα.

 

Προτιμώ Debian testing από Arch λόγω σταθερότητας που μερικές φορές σημαίνει και πιο παλιά πακέτα. Δεν με πειράζει να είναι 2-3-4 εβδομάδων παλιό το πακέτο, αφού θα έχει δοκιμαστεί στο Debian unstable. Επίσης, οι developers του Debian είναι εγγύηση κάτα κάποιο τρόπο. Έχουν απίστευτες γνώσεις και έχουν πακετάρει το μισό σύμπαν.

Προτιμώ Debian testing από unstable: Σταθερότητα αν μιλάμε για υπολογιστή στο σπίτι όπου όμως κάνεις και σχετικά σημαντική δουλειά.

Προτιμώ Debian testing από stable: Το stable κάνει για servers ή αν πραγματικά δεν σε νοιάζουν καθόλοι καινούργιες εφαρμογές (πχ KDE 4, firefox 3.5+ κτλ). Είναι βράχος σταθερότητας, αλλά και το testing δεν πάει και πάρα πολύ πίσω (εντάξει Debian stable πραγματικά βράχος όμως).

 

Παράδειγμα: δεν βιάζομαι να δοκιμάσω το KDE 4.4 και μπορώ να περιμένω με το KDE 4.3.4 μέχρι την έκδοση 4.4.3 όπου θα έχουν διορθωθεί πολλά σφάλματα.

 

Έχω την ίδια εγκατάσταση Debian testing εγώ και 2 χρόνια, με το που πήγα σε Debian από Ubuntu. Τέλειο δεν είναι; Και κάθε άλλο παρά format δε χρειάζεται ο υπολογιστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και ειδικά τον Bspus.

 

έχω nvidia.

 

τείνω προς Debian testing αν όμως δεν έχει ουσιαστική διαφορά απ'το Arch τότε γιατί να το προτιμήσω;

 

Το stable το σκέφτομαι με την έννοια του "ασχολούμαι με το λειτουργικό μια φορά το χρόνο" (είναι λίγο χρονοβόρο το χόμπυ και πρέπει να ξεκόβω). Θα αντέξω όμως;

 

Γενικά ψήστε με να βάλω Debian.:P:p:p

 

Μην τους ακούς , βάλε debian testing :devil:

 

Πέραν της πλάκας όμως, νομίζω πως άν θές να μην πολυασχολείσαι ίσως να πρέπει να βάλεις την ντέμπυ όντως , μιας και πάει πιο αργά από το τόξο , οπότε λιγότερο χρόνο ασχολίας για τυχόν ζουζούνια και λοιπά, άν και δεν είχα ποτέ ιδιαίτερο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stable με τίποτα, εφόσον δεν μιλάμε για server, θα έχεις αρχαία πακέτα. Αλλά και το testing νομίζω πως μένει αρκετά πίσω μερικές φορές, ειδικά όταν είναι να γίνει το freeze για να μετατραπεί σε stable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως το Arch είναι καταληλότερο για κάρτες γραφικών Ati...απλά κάνεις τα πακέτα εγκατάσταση και τελείωσες ( άσε που έχει και τους τελευταίους drivers και kernel ) τώρα για debian testing δεν ξέρω...θα σας γελάσω

 

Βασικα ειναι το ακριβως αντιθετο. Το arch δεν εχει καν στα repo του τον fglrx (εδω και 1+ χρονο) και ο χρηστης κρεμεται απο τις ικανοτητες του radeon και τα... "κονε" με τον πυρηνα.

Αν θες fglrx, πχ για το 3d που ο radeon θα φτασει σε 5+ χρονια ή για το powersaving της ati στα λαπτοπ, εμεινες με την ελπιδα του radeon και την καλοσυνη καποιων τριτων που κανουν το pkgbuild του fglrx στο aur. Για να μην μιλισουμε για patches που θα χρειαστει...

Και δεν μιλαμε για εγκατασταση απο το .bin που δινει η ati!

 

Αλλα εισαι σε nvidia, οποτε σταματαω εδω! Στο debian ο πυρηνας, ο xorg και ο fglrx του testing δουλευουν ΠΑΝΤΑ, χωρις να κανεις αλλες ματσακονιες. Αν δεν δουλευουν βγαινει ο fglrx απο το testing και σου λενε εμμεσα "βαλε radeon μεχρι να δουμε τι θα γινει με το μουχλα τον fglrx".

 

Το εκνευριστικο με το debian ειναι το οτι μεσα στα μεγαλα repo του υπαρχουν πακετα που δεν εχουν ανανεωθει απο το 2008, παρολο που ειναι στο unstable! Πχ το fbpanel ειναι 2 εκδοσεις πισω!

Και το να το κανεις εσυ μονος σου δεν ειναι ευκολο, αντιθετα με το arch και το pkgbuild. Βεβαια και εκει εμπιστευεσαι την συνταγη (γιατι συνταγη ειναι το pkgbuild) ενος ξενου για να κανεις το γλυκο (πακετο).

 

Σχετικα με το pms. Ενα πραγμα που το εχει ο pacman και θα ηθελα να εχει το apt ειναι το "pacman -S kapoio_url_edo". Αντιστροφα, θα ηθελα απο τον pacman να εχει κατι σαν το "apt-cache rdepends paketo" και ολα εκεινα τα περιεργα του apt.

Επισης θα ηθελα να εχει ενα σοβαρο frontend που να αναπτυσεται παραλληλα με αυτον, αντι για το shaman που ειναι... ατυχη προσπαθεια για κατι καλο.

 

Σχετικα με τα πακετα των repo. Το debian εχει πολλα περισσοτερα, και σπασμενα-χωρισμενα σε κανονικα και -dev. Θα μου πειτε... μα τα ιδια και περισσοτερα εχει στο aur! Ναι, ειναι περισσοτερα αλλα

- δεν ειναι ετοιμα πακετα, ειναι μονο η συνταγη για να κανεις εσυ οποιο πακετο θες.

Το bandwidth που θα καταναλωσεις για να κατεβασεις τα sources ενος πακετου και η επεξεργαστικη ισχυς που θα καταναλωσεις για να το κανεις compile και πακετο ειναι δικο σου προβλημα.

- εκει μπαινει κυριολεκτικα καθε καρυδιας καρυδι, που για διαφορους λογους δεν μπορει να μπει στο βασικο repo του debian. Πχ το nerolinux!

- υπαρχουν πολλες παραλλαγες του ιδιου πακετου γιατι γινεται απο το ιδιο source, πχ mplayer-nogui, mplayer-vdpau, mplayer-svn κλπ

 

Αυτα για τωρα. Ισως ως το μεσημερι να θυμηθω και αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για το feedback κύριοι!

 

για ποιο πράγμα χρησιμοποιώ τον υπολογιστή; μα τι αδιακρισία είν αυτή;:P

 

desktop χρήση: αυτή που κάνει ο περίφημος απλός χρήστης.

 

πρόσφατα έγινα και gamer χάρη στο humble indie bundle.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...