Προς το περιεχόμενο

[INFO] Fedora 13 Goddard Release


Sordnaxela

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν πολυδιαφωνούμε. Καλό εναλλακτικό εργαλείο, μας ήταν απαραίτητο τότε που τα άλλα gui ήταν ανώριμα, αλλά αν δεν μας χρειάζεται για κάποιο λόγο, μπορεί να μας μπερδέψει (για τους νέους χρήστες κυρίως).

 

Άλλωστε υποσκάπτει και λίγο τον ρόλο που βαράει το packagekit στην βελτίωση του user experience.

 

Παρένθεση μεγάλη. Έχει ''περάσει'' κανείς στη 13 κάνοντας χρήση του preupgrade από τη 12 ή όλοι clean install; Ρωτάω γιατί μου πέρασε μια ιδέα να το χρησιμοποιήσω, αλλά παλιότερα με είχε προδώσει... δεν έκατσε καλά στο σύστημα μου.

Δεν το δοκίμασα εφέτος, το desktop το κρατάω με 12 μέχρι νεωτέρας, γιατί αν πάει κάτι στραβά δεν έχω χρόνο για επαναφορές. Το φορητό έγινε clean install.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Καλύτερα περίμενε γιατί έχει βαρβάτα freezes λόγω του dbus, κάτι δεν πάει καλά... :S

 

προβλήματα προκαλεί ο xorg 1.8 σε dbus στα arch linux. δεν ξέρω αν είναι παρόμοιο πρόβλημα...αλλά εργάζονται πολλές ομάδες πάνω σε αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον έχει ανάλογο πρόβλημα έλυσα το πρόβλημα με τα vbox guest additions σε host μηχάνημα ubuntu 10.04 και guest λειτουργικό fedora 13.

 

To πρόβλημα ήταν ότι στα repos του ubuntu ήταν η έκδοση 3.1.6 και η οποία δεν κάλυπτε επαρκώς το fedora 13. Επομένως η αλλαγή που έγινε ήταν πρόσθεση του vbox repo και εγκατάσταση της έκδοσης 3.2 απο εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με τη ρύθμιση της ανάλυσης του Fedora 13 ως guest OS, με Fedora 12 host OS, αν και το τελευταίο δεν έχει σημασία, με χρήση του Virtual Box.

Εγκατέστησα το γνωστό VBox_Guest_Additions και δεν μου έδωσε επιλογή πέραν της ήδη υπάρχουσας 800x600 μέγιστης ανάλυσης (ενώ μου το ειχε κάνει με άλλο guest linux OS) και όταν πήγα να ρυθμίσω το xorg.conf ως επόμενη λύση, είδα ότι δεν βρίσκεται στο /etc/X11, αλλά εκεί βρίσκεται ένας φάκελος με την ονομασία xorg.conf.d, ο οποίος περιέχει ένα αρχείο 00-system-setup-keyboard.conf, που δημιουργείται κάθε φορά κατά την έναρξη και αφορά προφανώς το πληκτρολόγιο.

Δεν είμαι και ο καλλήτερος γνώστης του Virtual Box και γι'αυτό ζητώ τη πολύτιμη συμβουλή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το xorg.conf.d είναι αποτέλεσμα κάποιων νέων features του xorg. Στο documentation διάβασα ότι προτείνεται να δημιουργήσουμε το xorg.conf αν το χρειαζόμαστε και να αφήσουμε το directory στο αυτόματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αναφέρει παραπάνω το πρόβλημα που είχα με host μηχάνημα ubuntu 10.04 και ότι δεν μπορούσα να εγκατάστήσω σωστά τα guest additions γαι fedora 13.Δηλαδή δεν έκανε το mouse autocapture, ανάλυση μικρή κτλ.

 

Ποιά έκδοση virtual box έχεις ? Πηγαίνε στο help > about virtualbox και δες την έκδοση

 

επίσης δεν αλλάζεις την ανάλυση αλλά αν κάνεις fullscreen η maximize το παράθυρο θα ανέβει μόνη της η ανάλυση αυτόματα.Όσο το κάνεις resize το παράθυρο θα αλλάζει η ανάλυση. Αν σου αφήνει κενό με το maximize και η ανάλυση παραμένει 800χ600 δεν έχει γίνει σωστά η εγκατάσταση των guest additions.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρω τα εξής :

 

1. Aztec, είχα δει το post σου και το είχα in mind ;) Δυστυχώς τα maximize κτλ. δεν κάνουν τίποτα.

2. Αδμιν, πήγα να κάνω αυτό που είπες αλλά βρήκα την λύση!

 

Για τη εγκατάσταση του guest addition πριν πρέπει να:

>yum install kernel-headers kernel-devel gcc

 

Για την αλλάγή ανάλυσης έκανα το εξής απλό και πέτυχε

>su
yum install system-config-display
exit
system-config-display

και μετά reboot. Δημιουργείται xorg.conf και boot-άρει με την ανάλυση της οθόνης που του υπέδειξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...
Ποιός καλός λινουξάς θα μου πει πώς να εγκαταστήσω το Teamviwer σε 64bit Fedora 13 ;

 

Έχεις κάποιο πρόβλημα ? Απο ότι είδα στο site υπάρχει rpm για fedora

Teamviewer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...