Προς το περιεχόμενο

[INFO] Fedora 13 Goddard Release


Sordnaxela

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι γεγονός, όσοι πιστοί προσέλθετε, από σήμερα το απόγευμα είναι διαθέσιμη η τελευταία έκδοση της πολυαγαπημένης διανομής, την οποία μπορείτε να κατεβάσετε δωρεάν από https://fedoraproject.org/get-fedora

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

γεια σας ... μολις εβαλα το νεο fedora και θα ηθελα να μου πειτε που στο διαλλο ειναι το ccsm γιατι παω κλασσικα συστημα προτιμησεις και δεν το βλεπω ? να χαρω και τους ανοιχτους οδηγους :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατεστησε το απο το... yum (σωστα το λεω?)

 

>yum install ccsm

 

Η συγκεκριμενη εφαρμογη δεν ειναι βασικο κομματι του compiz, οποτε λογικο ειναι να μην ειναι προεγκατεστημενη.

 

---edit

Επισης υπαρχει και το fusion-icon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως υπάρχει σε κανένα πρόσθετο repo που πρέπει να βάλεις μόνος.....!?!?!?

Έχω να βάλω και fedora από την 10 και δεν θυμάμαι καλά πως το έβαλα........:rolleyes:

 

 

Με μια ματιά στο google βρήκα αυτό, δες το μήπως βοηθήσει.......... βέβαια είναι για την 12.........

 

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάνεις και τι πρόβλημα βγάζει ?

 

Ως root δώσε μία

yum search openoffice.org-writer

και δες αν σου φέρει εγγραφές.

 

Επίσης κάνε και το εξής

 

yum install yumex

 

να σου βάλει ενα gui για το yum

 

Τέλος αν δεν το έχεις κάνει ήδη

 

να σου προσθέσει extra repos. Αυτό δεν χρειάζεται για το πρόβλημα σου αλλά θα σου χρειαστεί αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παω να συστημα > διαχειρηση > και μετα προσαφαιρση προγραμματων και χτυπαω εκει openoffice παω για εγκατασταση και δεν γινεται ... μηπως ξες τι φταει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο θέμα έχει εγκαταστήσει κανείς τα virtual box guest additions με guest Fedora 13 ? Μα με τίποτα μιλάμε δεν δουλεύουν :mad:

 

Sorry για το offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τον οδηγό για την προηγούμενη έκδοση της Fedora στο http://www.my-guides.net/en/content/view/174/26/ έχω επίσης να προτίνω την εγκατάσταση του yumex, ενός gui για το yum της κονσόλας που επιτρέπει ευκολότερο έλεγχο των πακέτων, ειδικά για τους νέους στη διανομή.

 

>yum install yumex

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαναρωτώ: Τι έχει το packagekit πλέον;

Καλό το yumex, χρήσιμο ήταν κάποτε, αλλά δεν βλέπω πλέον λόγο να το κουβαλάμε μαζί μας.

 

:-)

 

Απλα ένα εναλλακτικό εργαλείο είναι. Εξάλλου και τα δύο πάνω στο yum πατάνε και κανένα δεν το καλύπτει 100%. Επομένως είναι θέμα προτιμησης και συνήθειας. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συμφωνώ και με τους 2 σας, απλά το αναφέρω γιατί όταν μπήκα στον κόσμο της fedora και μαζί του linux, με βοήθησε πολύ στο να καταλάβω τί γίνεται, τώρα δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ, αλλά πιστεύω ότι θα βοηθήσει κάποιον που θα χρησιμοποιήσει τη Goddard και τη Fedora γενικότερα για πρώτη φορά.

 

:-)

 

---------- Προσθήκη στις 18:50 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 18:48 ----------

 

Παρένθεση μεγάλη. Έχει ''περάσει'' κανείς στη 13 κάνοντας χρήση του preupgrade από τη 12 ή όλοι clean install; Ρωτάω γιατί μου πέρασε μια ιδέα να το χρησιμοποιήσω, αλλά παλιότερα με είχε προδώσει... δεν έκατσε καλά στο σύστημα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...