Προς το περιεχόμενο

multiboot windows7 + linux


xlimitzouras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτη την στιγμη εχω windows 7. θα ηθελα να μαθω πως μπορω να φορτωσω και linux και να εχω την επιλογη καθε φορα που ανοιγω τον υπολογιστη ποιο απο τα δυο λογισμικα να τρεξω. αν μπορειτε προτεινετε μου και ποια εκδοση Linux να χρησιμοποιησω ως αρχαριος με linux, ευχαριστω.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη την στιγμη εχω windows 7. θα ηθελα να μαθω πως μπορω να φορτωσω και linux και να εχω την επιλογη καθε φορα που ανοιγω τον υπολογιστη ποιο απο τα δυο λογισμικα να τρεξω. αν μπορειτε προτεινετε μου και ποια εκδοση Linux να χρησιμοποιησω ως αρχαριος με linux, ευχαριστω.:-)

 

 

 

Καλησπερα , εδω ειναι ο οδηγος για αυτο που ζητας.

 

http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=455

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ριξε μια ματια και εδω για το kubuntu. Θα βρεις και αλλους,μπολικους παρομοιους οδηγους για οποια διανομη θελεις.Σαν αρχαριος παντως,θα προτεινα ubuntu/kubuntu.

Επισης http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=859

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Π.χ. για το Kubuntu, κατέβασε από εδώ είτε Standard personal computer (32-bit x86 computers: Pentium, Celeron, Core, Athlon, Sempron) είτε 64-bit AMD and Intel computers. Θα κατεβεί ένα .iso και το καις σε ένα CD. Αυτό θα είναι το λεγόμενο LiveCD!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας πολυ ευκολος τροπος ειναι να περασεις τα Linux με το wubi http://wubi-installer.org/ .Κανεις την εγκατασταση μεσα απο windows και οποτε θελησεις μπορεις να κανεις απεγκατασταση τα linux μεσα απο την προσθαφαιρεση προγραμματων ! Το wubi κατεβαζει επιτοπου την εκδοση linux που θες και και την κανει εγκατασταση ετσι δεν χρειαζεται να τα γραψεις σε καποιο cd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως θα προτεινα να πειραματιστεις πρωτα σε εικονικο περιβαλλον και μετα να περασεις σε κανονικη εγκατασταση.Βαλε vbox ή vmware ριξε ubuntu και παιξε μεχρι να καταλαβεις τι παιζει.(αν και με ubuntu λιγο δυσκολο να καταλαβεις τι παιζει ..αλλα ok..για αρχη καλο ειναι.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εικονικο περιβαλλον = virtualization = vmware server/player/workstation ή vitualbox ή ms virtual pc (αν υπαρχει ακομα):P

 

Wubi = ενας, και καλα, ευκολος τροπος να εγκαταστησεις ubuntu (και τα παραγωγα του) μεσα απο τα windows,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα καλύτερα δοκιμή με virtualbox και μετά κανονική εγκατάσταση. Με το wubi όλο προβλήματα που δεν λύνονται ποτέ βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ κι εγώ για το wubi. Από κει και πέρα, αν εξοικειωθείς με το linux, σου αρέσει και θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά, αποφασίζεις ποια διανομή θα βάλεις.

Εγώ, έχω κολλήσει με το linux mint. Βασίζεται σε ubuntu...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

'Εχω βάλει κ εγώ τα Ubuntu παράλληλα με τα Windows 7 και θέλω να βγάλω τα Ubuntu και να μείνω μονο με τα Windows 7 χωρίς να κάνω format... μπορέιτε να βοηθήσετε?

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ κι εγώ για το wubi. Από κει και πέρα, αν εξοικειωθείς με το linux, σου αρέσει και θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά, αποφασίζεις ποια διανομή θα βάλεις.

Εγώ, έχω κολλήσει με το linux mint. Βασίζεται σε ubuntu...

 

+1 Κι από μένα για Linux Mint.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχω βάλει κ εγώ τα Ubuntu παράλληλα με τα Windows 7 και θέλω να βγάλω τα Ubuntu και να μείνω μονο με τα Windows 7 χωρίς να κάνω format... μπορέιτε να βοηθήσετε?

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

 

http://www.makeuseof.com/tag/how-to-safely-uninstall-ubuntu-in-windows-dual-boot-environment/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...