Προς το περιεχόμενο

dvd:rip


rearshooter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω να ριπαρω ενα dvd και εχω το εξης θεμα..

πως θα γινει να δημιουργει αρχειο το οποιο θα εχει ενσωματωμενους τους υποτιτλους?μου δημιουργησε ενα φακελο υποτιτλων αλλα εχει ολους τους υποτιτλους σε png και ενα αρχειο srtx το οποιο εχει τον συνδεσμο(png001) και τους χρονους.

ενα δευτερο ζητημα αν δεν μπορει να γινει το πρωτο ειναι το πως κανουμε το srtx και τα png ενα αρχειο srt?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο gui εργαλείο είναι το ogmrip. Ενσωματώνει (ως subtitle stream) τους υποτίτλους (και υποστηρίζει και ocr).

 

Αν έχεις το dvd ripped σε vob με δομή dvd τότε δεν θα χρειαστεί να κάνεις και rip ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παντως γινεται και με dvd:rip

στην καρτελα των υποτιτλων διαλεγεις activate this sybtitle for rendering gray a/b 255 255 Και index a/b 1 2 (enable manipulation)σε τι υστερει το dvd:rip ?πολυ ποιοτικα ειναι τα rips του και επιτελους ελληνικοι ενσωματωμενοι υποτιτλοι για το h264enc δεν ξερω αλλα με το OGMRIP εβγαιναν <<κινεζικοι>>το ocr δεν γινοταν με τιποτα να μαθει αφου εβγαζε κομμενες λεξεις τονισμους και γραμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ με ελληνικούς υπότιτλους.

Το dvd:rip ποτέ δεν κατάφερνε να μου κάνει encoding και δεν είχα και τη διαθεση να ψάξω το γιατί. Αντίθετα το ogmrip είχε έτοιμο το ιδανικό προφιλ για rip σε h264 και απλότατο ιντερφέις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...