Προς το περιεχόμενο

Σοβαρό πρόβλημα με εγκατάσταση Ubuntu


popeye68

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Χρησιμοποιούσα το ubuntu 10.04 από τότε που κυκλοφόρησε. Το εγκατέστησα κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα με dual boot με windows.

Χθες αποφάσισα να το σβήσω και να το ξαναεγκαταστήσω απ' την αρχή. (επειδή φόρτωσα κατά λάθος κάποια πακέτα από synaptic που ήταν παλαιότερη έκδοση και δεν ήξερα ποιά ήταν αυτά).

Αυτό ήταν. Δεν μπορώ να "τρέξω" πια το ubuntu. Ενώ το έχω ξαναεγκαταστήσει (dual boot πάλι) το λειτουργικό δεν "τρέχει". Μόλις πατάω "enter" για να μπω στο ubuntu μου κάνει κάτι περίεργα. Π.χ. μου βγάζει (σε περιβάλλον DOS πάντα) "@@@@@@@@@" αυτά τα παπάκια και δεν προχωράει στο ubuntu. Άλλες φορές γεμίζει όλη η οθόνη με παπάκια. Άλλες φορές αφού βγάλει τα @@@@@@@ μετά σβήνει η οθόνη. (ενώ ο υπολογιστής λειτουργεί).

Παρ' όλα αυτά τα windows λειτουργούν κανονικά. Κανένα πρόβλημα με τα windows.

Τι φταίει; Έχει τύχει σε άλλον αυτό; Μήπως είναι θέμα δίσκου; (ο δίσκος πάντως είναι καινούργιος. 3 μηνών). Μήπως πρέπει να κάνω κανένα τσεκάρισμα - καθάρισμα δίσκου; (δεν ξέρω με ποιόν τρόπο).

Τι άλλο να πω; Έχω απογοητευθεί. Καμμιά ιδέα;

 

Ευχαριστώ :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον καταρχην εννοεις unix και οχι dos!

δευτερον δοκιμασε να μπεις σε ασφαλη λειτουργια

τριτον η λογικη διαμοργωσης ειναι για τα παραθυρα

τεταρτον αν εισαι σε περιβαλλον εντολων ενημερωσε μας να εκτελεσεις μερικα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσβησα τα win και εγκατέστησα σε όλο τον δίσκο το ubuntu αναγκαστικά.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

θυμάμαι κι εγώ πριν μερικά χρόνια αναγκάστηκα να σβήσω τα win και να βάλω σε όλο το δίσκο ubuntu...ήταν καθοριστική στιγμή.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να έχει πρόβλημα τελικά η διανομή (10.04) και ακόμη δεν το έχουν φτιάξει. Ας ελπίσουμε ότι θα φτιαχτεί σύντομα.

Τελικά αφού έσβησα όλα τα λειτουργικά από τον δίσκο (καθαρός δίσκος) τα ξαναεγκατέστησα από την αρχή.

Τα @@@@@@@@@@@ μου τα βγάζει πάντα και το περίεργο είναι ότι με βάζει στο ubuntu όποτε θέλει αυτό. Μπορεί την μία να βγάλει τα @@@@@@ και να κολλήσει εκεί (αναγκαστικά επανεκκίνηση) και την άλλη να τα βγάλει στιγμιαία και να κάνει είσοδο στο ubuntu.

Μήπως ξέρει κανείς αν έχει κυκλοφορήσει κανένα path, bugs (δεν ξέρω πως λέγεται) που να φτιάχνει το συγκεκριμένο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αφού έσβησα όλα τα λειτουργικά από τον δίσκο (καθαρός δίσκος) τα ξαναεγκατέστησα από την αρχή.

Τα @@@@@@@@@@@ μου τα βγάζει πάντα και το περίεργο είναι ότι με βάζει στο ubuntu όποτε θέλει αυτό. Μπορεί την μία να βγάλει τα @@@@@@ και να κολλήσει εκεί (αναγκαστικά επανεκκίνηση) και την άλλη να τα βγάλει στιγμιαία και να κάνει είσοδο στο ubuntu.

 

reinstall grub.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον για πρόβλημα του γνωστού plymouth μου φένετε που σε αυτή την έκδοση του ubuntu ήταν τελείως epic fail η προσθήκη του. Δοκίμασε να μπεις στο λειτουργικό και άνοιξε το synaptic και από εκεί πήγαινε στο μενού του ρυθμίσεις>repositories και από εκεί στην δεύτερη καρτέλα που λέει repositories και ενεργοποίησε τα lucid-proposed repositories. Κάνε ένα refresh τον synaptic εγκατέστησε ότι ενημερώσεις εμφανιστούν και δοκίμασε να μπεις ξανά στο λειτουργικό και πες μας αν σου βγάζει το ίδιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ήδη τσεκαρισμένα αν εννοείς αυτό ste1.th.png Uploaded with ImageShack.us"]ste1.th.png Uploaded with ImageShack.us[/url]

Πάντως εντάξει βγάζει στιγμιαία τα @@@@@@@ αλλά μπαίνει στο ubuntu.

Τώρα παρατήρησα κι άλλο πρόβλημα. Ο υπολόγιστής δεν κλείνει. Μόλις πατάω "τερματισμός" βγάζει το λογότυπο (plymouth) και κολλάει εκεί. Πρέπει να το σβήσω από το κουμπί της τροφοδοσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά έσβησα το linux και το εγκατέστησα απ' την αρχή και όλα ΟΚ.

Μάλλον κανένα πακέτο synaptic πρέπει να έφταιγε (δεν ξέρω ποιο).

Πάντως σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά έσβησα το linux και το εγκατέστησα απ' την αρχή και όλα ΟΚ.

Μάλλον κανένα πακέτο synaptic πρέπει να έφταιγε (δεν ξέρω ποιο).

Πάντως σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...