Προς το περιεχόμενο

Grub ---> Burg! Επιτέλους όμορφη εκκίνηση ;)


Jastonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι, η default ειναι σε 640χ480, αν την αλλαξεις εσυ σε μεγαλυτερη, οπως ειναι λογικο τα γραμματα μικραινουν, αλλα ανοιγουν ολα μια χαρα.

 

Δοκιμασα ολα τα themes, και δεν μου παρουσιασε κανενα προβλημα στην απεικονιση τους σε αναλυση 1920χ1080

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παιδιά και γω το βάλα και μου δουλεύει, μόνο πρόβλημα η ανάλυση, πως την αλλάζω? επίσης δεν μου δείχνει σαν εικονίδια τις επιλογές λογισμικού αλλά με γράμματα όπως ο grub. Γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά και γω το βάλα και μου δουλεύει, μόνο πρόβλημα η ανάλυση, πως την αλλάζω? επίσης δεν μου δείχνει σαν εικονίδια τις επιλογές λογισμικού αλλά με γράμματα όπως ο grub. Γιατί?

>gksu gedit /etc/default/burg

Εκεί κάπου είναι η ανάλυση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αρχικη οθονη στην εκκινηση πατασ r και διαλεγεις αναλυση...

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

ξερει κανείς αν μπορείς να βάλεις και δικά σου themes εκτός των 8-9 προεπιλεγμενων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανείς αν μπορείς να βάλεις και δικά σου themes εκτός των 8-9 προεπιλεγμενων?

για κοίτα εδώ αν σου κάνουν

 

---------- Προσθήκη στις 00:56 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 00:08 ----------

 

βασικά να ρωτήσω κάτι. Εχω dual boot, και βάζω τον burg. Αν π.χ σβήσω την 9.10 και βάλω την 10.04, υπάρχει κάποια διαδικασία που πρέπει να κάνω για να μην δημιουργηθεί κάποιο πρόβλήμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εβάλα το burg και δείχνει πανέμορφο αν και δεν το έχω σετάρει ακόμα σωστά. Το μόνο που δεν μου εμφανίζει το memtest και δεν ξέρω αν γίνετε να εμφανιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο είναι ότι μου έχει χαλάσει την ανάλυση στην εικόνα του plymouth. Θυμάται κανείς που βάζουμε την ανάλυση που θέλουμε με edit στο αρχείο του burg?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως βάζουμε burg και burg manager σε debian? κατεβάζουμε από εδώ http://www.sourceslist.eu/?s=burg&x=0&y=0 τον burg-manager και το κατάλληλο buc?

δεν έχω ασχοληθεί καθόλου

με τον grub2 τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βάλετε την ανάλυση σταθερά σε αυτή που θέλετε ώστε να μην παρουσιάζονται τα προβλήματα με το plymouth δείτε εδώ

 

http://www.burgloader.com/bbs/index.php?topic=35.0

 

και εδώ οδηγίες για να βάλουμε νέα icon η για να αλλάξουμε τα υπάρχον

 

http://www.burgloader.com/bbs/index.php?topic=53.0

 

αρκετά περίπλοκες.

 

---------- Προσθήκη στις 14:26 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:57 ----------

 

edit: Τελικά με ότι οδηγίες και να έχω ακολουθήσει δεν μπορώ να ανεβάσω την ανάλυση της οθόνης του plymout με τίποτα. Κάτι γίνετε με το burg το αρχείο

/etc/default/burg

 

και το

 

 

/etc/default/grub

 

Εχεί κανείς να μου δώσει το default αρχείο του

 

/etc/default/grub

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cat /usr/share/grub/default/grub

 

 

># If you change this file, run 'update-grub' afterwards to update
# /boot/grub/grub.cfg.

GRUB_DEFAULT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT=10
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

# Uncomment to disable graphical terminal (grub-pc only)
#GRUB_TERMINAL=console

# The resolution used on graphical terminal
# note that you can use only modes which your graphic card supports via VBE
# you can see them in real GRUB with the command `vbeinfo'
#GRUB_GFXMODE=640x480

# Uncomment if you don't want GRUB to pass "root=UUID=xxx" parameter to Linux
#GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true

# Uncomment to disable generation of recovery mode menu entries
#GRUB_DISABLE_LINUX_RECOVERY="true"

# Uncomment to get a beep at grub start
#GRUB_INIT_TUNE="480 440 1"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπα δεν γίνετε τίποτα με τον brug μαζί το plymouth αρνείτε να πάρει σωστή ανάλυση ότι ρυθμίσεις και να του κάνω και παραμένει στα 800χ600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@check2fire

 

Οταν πατας το r για να αλλαξει η αναλυση σου εχει ολες τις αναλυσεις ή μονο μεχρι 800χ600?

 

Ειχα κανει ενα post σε αυτο το topic και ειχα αναλυσει πως να επεμβαινεις στο burg χειροκινητα.

Τα αρχειο ειναι το /boot/burg/burg.cfg κανε του ενα sudo gedit και δες τι λεει εκει. Εγω εβαλα manually εκει την αναλυση (παροτι ελεγε να μην κανω edit κι εμαθα μετα για οτι το πληκτρο r αλλαζει την αναλυση) και δουλεψε κανονικα... Ειναι απο τις φασεις don't try this at home, αλλα εγω το εκανα κι επιασε.

 

Απλα οτι αλλαγη κανεις, κανε μετα ενα burg-emu να δεις οτι δουλευει κανονικα πριν κανεις restart.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...