Προς το περιεχόμενο

Grub ---> Burg! Επιτέλους όμορφη εκκίνηση ;)


Jastonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλή δουλειά μπράβο σου.

 

1) Πως μπορώ να το κάνω να μην εμφανίζει μπροστά από τα εικονίδια τι είναι το καθένα?

 

2) Άμα θέλω το memtest πως μπορώ να το εμφανίσω?

 

3) Που βλέπω τι είναι το κάθε θέμα?

 

1) Εξαρτάται από το theme. Δεν μπορείς να το αλλάξεις. Μπες στον κατάλογο με τα themes και δεες αν υπάρχει αυτό που θες χωρίς text.

 

2) Δεν ξέρω

 

3) Αυτό μόνο με την εντολή

>burg-emu -r host

σε τερματικό (αφού πρώτα έχεις αλλάξει το /etc/default/burg και έχεις βάλει το θέμα που θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν έχω καταλάβει όμως μήπως δημιουργηθεί κανα πρόβλημα με τον grub με τις νέες καταχωρήσεις των kernel μετά από update η σε 6 μήνες στο upgrade της διανομής μήπως σου μείνει ο bootloader στο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:shifty: Προσοχη - Προσοχη... με το αρχειο αυτο :shifty: αλλα ειναι η απαντηση στην 3η ερωτηση...

 

Αν εχεις τον grub2 τοτε:

 

sudo gedιt /boot/burg/burg.cfg

 

θα σου ανοιξει ενα αρχειο κειμενου... θα σου λεει do not edit... μη μασησεις... πανω του.

Στην αρχη κατω απο το begin... λεει set theme name=ubuntu

To ubuntu μπορεις να το αλλαξεις, αν πας πιο κατω στα themes και κανεις copy & paste το ονομα τους, πχ sora_clean

 

Μετα μπορεις να αλλαξεις την αναλυση, κατω απο τα themes, πχ σε set gfxmode=1920x1080 ή οτι αναλυση θελεις (εννοιειται μεχρι εκει που μπορει να αντεξει η οθονη)

 

Επισης μπορεις να αλλαξεις τα ονοματα... εγω πχ εχω το sora με τα κουμπακια κι επειδη "ετρωγε" τους πυρηνες, το εκανα πχ Ubuntu 10LTS 2.6.32-22 και τον προηγουμενο πυρηνα αντι για LTS εβαλα Old και για τα recovery, εβαλα ενα Rec στο τελος. Εδω θελει προσοχη, πειραζεις μονο το ονομα μετα στα ""... τιποτα αλλο...

 

Κανεις save

 

Γραφεις στο terminal: sudo update-grub και μετα burg-emu (εμενα πιανει και χωρις το -r host) αλλα βαλε το καλου κακου, δεν χανεις τιποτα.

 

Θα σου ανοιξει ενα παραθυρο και θα δεις την αρχικη οθονη, αν σου αρεσει, καλως, αν οχι επαναλαμβανεις την διαδικασια, αλλαζοντας το ονομα του theme επανω, μετα παλι sudo update-grub, burg-emu οπως στα γραφω πιο πανω.

 

Eλπιζω να σε βοηθησα, μου πηρε κατι μερες να το φτιαξω, γιατι τα tutorials που εβρισκα δεν ηταν για τον grub2... και ανοιγα αλλα αρχεια αντι του burg.cfg...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος ο jastonas. Εμενα παντως μου βγαζει ξεχωριστο παραθυρο και δειχνει το theme, δεν γινεται το emulation στο παραθυρο του terminal, ωστε να βγεις με τον τροπο που γραφεις. Δεν ξερω τωρα αν αυτο οφειλεται σε καποιο update, παντως η εκδοση burg που τρεχω ειναι η 1.98+20100425-1+karmic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ πως να εγκαταστήσεις πάλι το GRUB2 (είναι στον αριθμό 13)

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=7505203&postcount=1

 

μετά με το apt-get αφαίρεσε το burg

 

(δεν το έχω δοκιμάσει, δε φέρω ευθύνη σε περίπτωση αποτυχίας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το grub2 δεν βγαίνει με την εγκατάσταση του burg. Το burg πάει πάνω στο grub. Λογικά, για να βγάλεις τον burg ένα απλό

sudo apt-get remove burg burg-themes

θα κάνει την απεγκατάσταση. Και ίσως για καλό και για κακό να χρειαστεί ένα sudo update-grub2. Αλλά δεν ξέρω... δεν το λέω σαν οδηγίες μην το κάνει κανείς και του κάψω το πισί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα, απλά σε περίπτωση που το έχει σκαλίσει και δε μπορεί πχ να εκκινήσει πλέον στο Ubuntu, του έδειξα ένα τρόπο να επαναφέρει το grub για να μπεί και μετά να βγάλει το burg. Καλό είναι να ακολουθήσει πρώτα το δικο σου και μετά αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και ένα ευχάριστο νέο.

Selecting a burg theme is simple; reboot and when you see the default BURG screen press the 't' button on your keyboard. A long list of themes will present itself to you, you need only to use your arrow keys to select one and then hit enter for it to be applied.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ηρθα απο το restart... δουλευει μια χαρα...

 

(Απλα δεν ειναι συμβατα ολα με την αναλυση, πχ εγω εχω βαλει για το sora 1920χ1080, αν αλλαξω σε καποιο αλλο με γραμματα, θελω μεγενθυντικο φακο...αλλα αν δεν εχεις κανει edit το αρχειο να αλλαξεις την αναλυση, εισαι οκ, το default ειναι 640χ480)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλεις 1920χ1080 και δεν το υποστηρίζει, απλά αυτόματα πάει σε 640χ480;

Αυτό είναι θετικό νέο γιατί φοβόμουν ότι μπορεί να φάει κανά τρελό σκάλωμα αν δεν κάτσει καλά η ανάλυση και να θέλεις φορμάτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...