Προς το περιεχόμενο

Grub ---> Burg! Επιτέλους όμορφη εκκίνηση ;)


Jastonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

UPDATED 11-6-2010

Θα παραθέσω τις ίδιες ακριβώς οδηγίες που ακολούθισα από το http://www.omgubuntu.co.uk και έβαλα τον burg και πλέον όταν ανοίγει το πισί μου δείχνει αυτό...

122560-1.png

 

>sudo add-apt-repository ppa:bean123ch/burg
sudo apt-get update
sudo apt-get install burg burg-themes

 

 

Στην συνέχεια

>sudo burg-install "(hd0)"

(Δεν ξέρω τι γίνεται αν το λειτουργικό σας είναι σε δεύτερο ή τρίτο partition/σκληρό.)

 

Οπωσδήποτε πριν κάνετε επανεκίνηση γράφετε

>sudo update-burg

Είστε έτοιμοι.

 

Μετά τα τελευταία updates, τα theme αλλάζουν πολύ εύκολα. Αφού έχετε κάνει restart και σας εμφανιστεί ο burg, πατώντας t βγαίνει η λίστα και με τα βελάκια διαλέγετε theme.

 

Παλιός τρόπος για αλλαγή themes, που λογικά δουλεύει ακόμα

Μέσα στο /boot/burg/themes έχει όλα τα themes και τα ονόματα τους. Διαλέγετε κάποιο

και μετά

>gksu gedit /etc/default/burg

Uncomment "GRUB_THEME" and add the name of theme you wish to use. (sora, proto, etc)

 

Εγώ δεν χρειάστηκα να κάνω uncomment, ήταν ήδη έτοιμο (δηλαδή δεν υπήρχε # στην αρχή της γραμμής). Απλά έγραφε GRUB_THEME=saved το οποίο saved δεν υπάρχει και στην θέση του έβαλα το sora, το theme που ήθελα.

 

>sudo update-burg

 

και είστε έτοιμοι.

 

Αν θέλετε πριν κάνετε reboot να τεστάρετε τι θα βγει

 

>sudo apt-get install burg-emu
burg-emu

Θα σας δείξει το theme με τα λειτουργικά σας συστήματα. Εκεί πατάς q, c και μετά exit για να βγεις.

 

Πληροφορίες πήρα από το

OMGUbuntu.co.uk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Moderators
Εμ, τι ακριβώς να κάνουμε τις οθόνες επιλογής άμα έχουμε μόνο ένα λειτουργικό;

Ποιος ο λογος να postαρετε στο παρον thread τοτε?;)

Thanx για το tip Jastonas!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είμαι και εγώ πολύ χαρούμενος.. :)

Και ένα λειτουργικό να έχεις, κάπου θα υπάρχει και το recovery και το memtest αν δεν τα χεις βγάλει.. άρα;;

 

Βασικά και τίποτα να μην έχεις πάλι το βάζεις για να εντυπωσιάσεις τα κορίτσια που βλέπουν τον υπολογιστή σου....

Μετά ρίχνεις και λίγες φωτιές με το compiz.. μιλάμε για σίγουρη επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες εγώ έκανα ένα λάθος και τώρα δε ξέρω πως να το διορθώσω..

Την ώρα που το έκανα εγκατάσταση επέλεξα dev αντι για sda και δεν λειτουργούσε..Απότι κατάλαβα το λειτουργικό βρίσκεται στο sda επομένως?

Το έκανα απεγκατάσταση,reboot, και προσπάθησα να το επανεγκαταστήσω αλλά δε μου δίνει επιλογή να επιλέξω που θα γίνει η εγκατάσταση πια..

Τι πρέπει να κάνω?

 

edit

Υποθέτω οτι αν μπορέσω να διαγραψω το φάκελο του burg στο boot θα μπορέσω να κανω clean installation αλλα δεν με αφηνει να το διαγραψω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μοιάζει ακριβώς ότι θέλω, για γλιτώσω α την μαυρίλα του grub αλλά αν υποθέσουμε ότι κάπου έχουμε πρόβλημα, είναι εύκολη η απεγκατάσταση και η επιστροφή στο grub;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πολύ καλή δουλειά μπράβο σου.

 

1) Πως μπορώ να το κάνω να μην εμφανίζει μπροστά από τα εικονίδια τι είναι το καθένα?

 

2) Άμα θέλω το memtest πως μπορώ να το εμφανίσω?

 

3) Που βλέπω τι είναι το κάθε θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός ήταν πάντως η suse το κάνει αυτό εδώ και πολλά χρόνια πριν 3-4 χρόνια που θυμάμαι από τα 9.3 που ο bootloader ήταν grub και φαινόταν κάπως έτσι

boot-option.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...