Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Grub


medgio01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,σημερα εκανα upgrade στη εκδοση 10.04 του ubuntu.Κατα την εγκατασταση κατι μου εβγαλε για το grub και χωρις να ξερω τι ειναι πατησα μια επιλογη στην τυχη...μεγαλη βλακεια.Τα linux τα εχω μαζι με windows 7.Οταν λοιπον τελειωσε η εγκατασταση προσπαθησα να μπω στα windows και δεν μπορουσα)η οθονη κολλουσε στην παυλα πανω αριστερα και δεν εδειχνε τιποτα αλλο).Ξερει κανεις τι μπορει να φταει για να μην κανω φορματ βραδιατικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε τη δεύτερη μέθοδο από δω:

ubuntu.gr forum: Επαναφορά Grub2 bootlοader

 

είναι τρεις εντολές, τις εκτελείς διαδοχικά στο τερματικό(copy-paste), δίνοντας τον κωδικό σου.

 

χθες ανέφερε κι άλλος χρήστης το ίδιο πρόβλημα, αλλά δεν τον προλάβαμε κι έκανε φορμάτ.:-(

Ελπίζουμε η παραπάνω εύκολη μέθοδος να δουλέψει. Άν όχι πόσταρε πάλι εδώ για οδηγίες επαναφοράς του mbr των windows ή άλλη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε τη δεύτερη μέθοδο από δω:

ubuntu.gr forum: Επαναφορά Grub2 bootlοader

 

είναι τρεις εντολές, τις εκτελείς διαδοχικά στο τερματικό(copy-paste), δίνοντας τον κωδικό σου.

 

χθες ανέφερε κι άλλος χρήστης το ίδιο πρόβλημα, αλλά δεν τον προλάβαμε κι έκανε φορμάτ.:-(

Ελπίζουμε η παραπάνω εύκολη μέθοδος να δουλέψει. Άν όχι πόσταρε πάλι εδώ για οδηγίες επαναφοράς του mbr των windows ή άλλη λύση.

 

 

Δυστυχως κι εγω πηγα σε φορματ...δεν πειραζει ομως ευχαριστω για τη βοηθεια!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν την πάτησα και εγώ. Εκανα την αναβάθμιση από 9.10 στο Ubuntu 10.04 LTS - Lucid Lynx αλλά πλεον δεν μπορώ να μπω στα WIN XP. Οταν επιλέγω στο αρχικό μενού του GRUB τα WIN XP δεν κάνουν boot, εμφανίζεται μόνο μια παύλα στη επάνω αριστερή γωνία της μαύρης οθόνης.

 

Παρατήρησα οτι στο αρχικό μενού του GRUB τα XP φαίνονται στο dev/sda1 αλλά απο το gparted ο σκληρός που είναι boot για τα XP είναι ο dev/sdc1.

 

Πριν ακολουθήσω την μέθοδο που προτείνεται παραπάνω να ρωτήσω: Μήπως αν αλλάξω το dev/sda1 στο GRUB σε dev/sdc1 λυθεί το πρόβλημα; Και πως γίνεται αυτό;

 

Ευχαριστώ

 

---------- Προσθήκη 04-05-2010 στις 00:19 ---------- Προηγούμενο μήνυμα 03-05-2010 στις 23:36 ----------

 

Δοκίμασα τη δεύτερη μέθοδο του post 2 αλλά τίποτα. Τα Win XP ακόμα χαμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά την πάτησα κι εγώ την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησε το 10.04.

Φυσικά το έσβησα και ξανάκανα την εγκατάσταση απ' την αρχή.

Γράφω όμως το post αυτό και για έναν άλλο λόγο.

Το grub πρέπει να έχει κανονικά 4 επιλογές μαζί με τα windows (το 10.04, ένα generic, ένα memtest 86 και τα windows).

Εγώ κατέβασα κάποιο πακέτο από synaptic και στο grub μου προστέθηκαν κι άλλες επιλογές (το 10.04, δύο generic, δύο memtest 86, και τα windows) σύνολο λοιπόν 6 επιλογές.

Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να το επαναφέρω στην κατάσταση που ήταν πρώτα; (με τις 4 επιλογές);

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...