Προς το περιεχόμενο

QSpeedTest - Crossplaform tool για μέτρηση ping, packet loss και ταχύτητας download


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε, πιο κοντά απ' ό,τι πριν να βγει το σημερινό release, νομίζω! :P

 

Κάτσε να διορθώσουμε πρώτα μερικά bug-άκια, να βάλω κι ένα internationalization και θα τον φκιάσω και τον installer...

 

 

Και τους Mac και τους Mac μην ξεχνάς...!!!

Θα δουλεύει τελικά και σε Mac ή όχι? Το βρήκες το θεματάκι με το Compile Problem που είχαμε τις προάλλες? Μελέτησες τίποτα?

Compile όποτε βγαίνει release μπορώ να κάνω και εγώ αν έχω χρόνο κάποιες στιγμές (όπως έκανα και για κάποιες άλλες Releases στην αρχή). :lol:

 

/Volumes/Users/vag/Downloads/QT-SDK-MAC/qSpeedtest_src/qspeedtest_src_rev40/libspeedtest/hostinfo.cpp:66: error: '_macVersionDetectProc' was not declared in this scope
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εξ ανάγκης τους ξεχνώ vag, όχι εξ επιλογής! Πώς να τεστάρω επιτόπου, όταν πρόκειται να βγάλω νέο release; Αν και νομίζω πως τα platform-specific hacks μέχρι εδώ ήτανε, δεν χρειάζονται στο εξής άλλα.

 

Τώρα: είδα το πρόβλημα που αναφέρεις. Κλασσικά, επειδή η συγκεκριμένη γραμμή #66 του hostinfo.cpp βρίσκεται μεταξύ #ifdef directives, σε εμένα δεν χτυπούσε καν γιατί κατά το compile ήταν σαν να μην υπήρχε για τον compiler. Νομίζω πως αν πας στη γραμμή και αλλάξεις το όνομα της μεταβλητής από _macVersionDetectProc σε _osDetectProc, θα δουλέψει!

 

Το άλλο πρόβλημα με τις dylib βιβλιοθήκες πρέπει να έχει λυθεί, καθώς έκανα configure το project ώστε να παράγει static εκδοχή της libspeedtest και να χρησιμοποιεί αυτήν κατά το linking. Δες το και πες μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξ ανάγκης τους ξεχνώ vag, όχι εξ επιλογής! Πώς να τεστάρω επιτόπου, όταν πρόκειται να βγάλω νέο release; Αν και νομίζω πως τα platform-specific hacks μέχρι εδώ ήτανε, δεν χρειάζονται στο εξής άλλα.

 

Τώρα: είδα το πρόβλημα που αναφέρεις. Κλασσικά, επειδή η συγκεκριμένη γραμμή #66 του hostinfo.cpp βρίσκεται μεταξύ #ifdef directives, σε εμένα δεν χτυπούσε καν γιατί κατά το compile ήταν σαν να μην υπήρχε για τον compiler. Νομίζω πως αν πας στη γραμμή και αλλάξεις το όνομα της μεταβλητής από _macVersionDetectProc σε _osDetectProc, θα δουλέψει!

 

Το άλλο πρόβλημα με τις dylib βιβλιοθήκες πρέπει να έχει λυθεί, καθώς έκανα configure το project ώστε να παράγει static εκδοχή της libspeedtest και να χρησιμοποιεί αυτήν κατά το linking. Δες το και πες μου!

 

 

Δεν πειράζει (αντιληπτό), θα βοηθάω εγώ όπου μπορώ με το compile κλπ. :-)

Λοιπόν, το build έγινε με την αλλαγή που είπες στον κώδικα και είχαμε ένα report μόνο.

 

/Volumes/Users/vag/Downloads/QT-SDK-MAC/qSpeedtest_src/qspeedtest_src_rev40/libspeedtest/pinghost.cpp:25: warning: base class 'class QObject' should be explicitly initialized in the copy constructor

Το πρόγραμμα το δοκίμασα και δείχνει να τρέχει μια χαρά στον mac μου. :-)

Και ιδού το compiled version για Mac OS X για να την βάλεις στο SourceForge (εάν δεν χρειάζεται και κάποια επιπλέον αλλαγή στον κώδικα). :-)

http://madseeds.com/vag/qspeedtest/qspeedtest_v.r40.app.zip

 

Στο about να αφήσεις λίιιγο ακόμη περιθώριο στον Υ άξονα (κάθετο άξονα) γιατί όπως είναι τώρα κόβει λίιιγο την πάνω σειρά και λιιιγο την κάτω σειρά του κειμένου. (μπορούμε βέβαια να κάνουμε resize, αλλά γιατί να μην είναι κυριλέ).

post-131442-129063107092_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το build έγινε με την αλλαγή που είπες στον κώδικα και είχαμε ένα report μόνο.

 

Αυτό διορθώθηκε λίγες ώρες πιο μετά, στη revision 41. Αν και ένα compiler warning συνήθως δεν πρόκειται περί showstopper bug (συνήθως! υπάρχουν κι εξαιρέσεις). Το συγκεκριμένο δεν είναι κάτι σοβαρό. Το άλλο bug όμως που διορθώνει η 41 είναι πιο σοβαρό.

 

Δυστυχώς, για τα θέματα εμφάνισης, αν δε βρεθεί συν-developer που να τα ελέγχει σε Mac, όλο και θα εμφανίζονται που και που τέτοια μικροπροβληματάκια. Π.χ. ακόμη και τώρα που μου το ανέφερες, δεν ξέρω στα πόσα pixels πρέπει να πάει το default μέγεθος του διαλόγου σε Mac για να μην κόβεται το κείμενο. Έχω την εντύπωση ότι, αντί σε εκείνο το σημείο του κώδικα να κάνω πάλι detect για Mac OS ώστε να γίνεται resize του διαλόγου σε μία μεγαλύτερη ανάλυση, μπορεί να λυθεί μέσω proper layouting. Κάποιο property των εμπλεκόμενων widgets είναι, θα προσπαθήσω να το εντοπίσω...

 

 

Και ιδού το compiled version για Mac OS X για να την βάλεις στο SourceForge (εάν δεν χρειάζεται και κάποια επιπλέον αλλαγή στον κώδικα). :-)

http://madseeds.com/vag/qspeedtest/qspeedtest_v.r40.app.zip

 

Θα το ανεβάσω, αλλά τυπικά αυτό δεν είναι πλέον rev40, έχει γίνει αλλαγή στον πηγαίο κώδικα. OK, από το user standpoint αυτά τα πράγματα δεν ενδιαφέρουν, αλλά κανονικά θα πρέπει να γίνει commit της διόρθωσης στο SVN repository του SourceForge, ώστε να γίνει increment το revision number και να παραχθεί binary από το διορθωμένο revision.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, όποιος θέλει δοκιμάζει μία ανεπίσημη (γι' αυτό και δεν την ανεβάζω στο SourceForge) ελληνική έκδοση QSpeedTest που ετοίμασα!

 

http://www.mediafire.com/file/bsypgdusw8hbng8/qspeedtest-gr_win32_rev43rc1.zip

 

 

Έχει και μερικές ακόμη μικροβελτιώσεις οι οποίες θα υπάρχουν (μαζί με όσες άλλες γίνουν στην πορεία) στο επίσημο rev43 release:

>
revision 43 - 201007??                                          |
* libspeedtest:                                                 |
 Fixed a bug that caused ugly X-axis result in Google Charts   |
 for download groups with speed exceeding the ADSL2+ threshold |
 Fixed a bug that caused problematic X-axis scaling results in |
 Google Charts for download groups                             |
 * QSpeedTest:                                                 |
 Enabled horizontal scroll bar in the QPlainTextEdit widget of |
 the results + a work-around to deal with the cancellation of  |
 the autoscrolling when the horizontal scrollbar is enabled    |
 "Copy plain text report to clipboard" now copies the complete |
 contents of the QPlainTextEdit widget. Until now, it missed   |
 the detailed ping and download results. It was not by design, |
 I just completely forgot about it!                          |

 

Enjoy!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τώρα :>

 

Πάλι edit: Στο #127 νόμιζα πως το QSpeedTest απέκτησε επίσημο icon (και συγκινήθηκα μιας κι είχα αναφερθεί σ αυτή τη major προσθήκη :P). Αλλά δεν το βλέπω. Χάνω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο #127 νόμιζα πως το QSpeedTest απέκτησε επίσημο icon (και συγκινήθηκα μιας κι είχα αναφερθεί σ αυτή τη major προσθήκη :P). Αλλά δεν το βλέπω. Χάνω κάτι;

 

Στα παρακάτω, αντίστοιχα τί βλέπεις δηλαδή εσύ;

 

.

post-4351-129063107261_thumb.png

post-4351-129063107264_thumb.png

post-4351-129063107264_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα εικονίδιο (δηλ. το εικονίδιο που εμφανίζεται όταν δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο). Όπως ήταν παλιότερα που είχα κάνει το αντίστοιχο "request".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογική η ένσταση, αλλά εδώ πρόκειται για ιδιάζουσα περίπτωση: Το πρόγραμμα ξεκίνησε χωρίς icons και απέκτησε στην πορεία. Μπορεί τρέχοντας τις παλαιότερες εκδόσεις, στην icon cache να καταγράφηκε ως μη διαθέτον icon. Μπορείς να πεις το ίδιο και για τα υπόλοιπα προγράμματα που χρησιμοποιείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...