Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αν και είναι τέλειο πραγματικά αυτο το distro και το κατeχαριστή8ηκα έχω σοβαρό πρόβλημα παιδια!

 

Δεν συνδέεται με τίποτα στο wifi n router μου.

Ακόμα κι άν συνδεθεί μετά απο λίγο είτε αποσυνδέεται και πάααλι απο την αρχή, είτε μου ξαναζητάει το password 5-6 φορές.

 

¨οσο κι άν έψαξα στα ubuntu forums και τριγύρο δεν βρήκα τίποτα

 

by the way και με το προηγούμενο ubuntu γινόταν αυτό αλλα σε μικρότερο βαθμό.

 

Δοκίμασα διάφορες ρυθμήσεις όπως να το γυρήσω σε b/g, άλλα wifi στικάκια κλπ κλπ,

δεν γίνεται τίποτα (καλά που το εγκατέστησα με wubi...)

 

Netgear wifi N router, kai netgrear wifi n usb (συμπεριλαμβανόταν στο πακέτο)

 

Έχει κανεις κάπια λύση

PLEASE?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είναι τέλειο πραγματικά αυτο το distro και το κατeχαριστή8ηκα έχω σοβαρό πρόβλημα παιδια!

 

Δεν συνδέεται με τίποτα στο wifi n router μου.

Ακόμα κι άν συνδεθεί μετά απο λίγο είτε αποσυνδέεται και πάααλι απο την αρχή, είτε μου ξαναζητάει το password 5-6 φορές.

 

¨οσο κι άν έψαξα στα ubuntu forums και τριγύρο δεν βρήκα τίποτα

 

by the way και με το προηγούμενο ubuntu γινόταν αυτό αλλα σε μικρότερο βαθμό.

 

Δοκίμασα διάφορες ρυθμήσεις όπως να το γυρήσω σε b/g, άλλα wifi στικάκια κλπ κλπ,

δεν γίνεται τίποτα (καλά που το εγκατέστησα με wubi...)

 

Netgear wifi N router, kai netgrear wifi n usb (συμπεριλαμβανόταν στο πακέτο)

 

Έχει κανεις κάπια λύση

PLEASE?

 

Αν το ίδιο πρόβλημα δεν εμφανίζεται και σε άλλα λειτουργικά (πχ windows) και δεν μπορείς να βρεις άλλους πιο σταθερούς οδηγούς (πες μας πιο συγκεκριμένα τα συγκεκριμένα μοντέλα και εκδόσεις τους) τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις τους οδηγούς των windows μέσω του Ndiswrapper.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το router ειναι το netgear DGN2000 (wifi N) και η usb καρτα netgear WN111 (επισεις wifi N η οποια είρθε μαζι με το router) εχω όμως δοκιμάσει και μια άλλη κάρτα usb( MSI US 100ex lite) με τα ίδια αποτελέσματα...

 

το εγκαθηστω ξανα για να δοκιμάσω οτι μου είπατε...

(ααα το wubi δεν παίζει κανένα ρόλο και με clean install πάλι τα ίδια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με τον πινακα εδω, η καρτα σου φοραει ενα τσιπακι της marvel, για το οποιο δεν υπαρχει καν driver!

 

http://linux-wless.passys.nl/query_part.php?brandname=Netgear

 

Και αν κανω λαθος?

http://wireless.kernel.org/en/users/Devices/USB

 

Ποσταρε αν θες και το lsusb σου (L μικρο ειναι αυτο στην αρχη), και παω να δω για την καρτα της msi...

 

Ομοιως και για την καρτα της msi, μιας και δεν τη βλεπω στη λιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι τι ειχε και το εκανες απεγκατασταση/φορματ?!

το εγκατέστησα με wubi μεσα απο windows και αφού μου την έσπασε απλά έκανα απεγκατάσταση χωρις να αλλάξει τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέχεις compiz σε τόσο αδύναμο hardware? Νομίζω ότι καλύτερα να το βγάλεις τελείως καθώς μόνο πόρους θα τρως από το σύστημα σου και δεν θα σου προσφέρει και πολλά.

 

το εβγαλα αλλα δεν αλλαξε τιποτα. μηπως λειπει καποιο πακετο?

 

Μερικές γενικές παρατηρήσεις για την netbook remix έκδοση. Εχώ δοκιμάσει και άλλες παρόμοιες εκδόσεις αλλά νομίζω ότι αυτή που έχει στήσει η canonical είναι πάρα πολυ λειτουρική για τις μικρές οθόνες των netbook.

 

σημειοτεων δεν χρεισιμοποιώ τη remix εκδοση.

 

 

Είναι εμφανής ο περιορισμός στις μικρές οθόνες. Ακόμα και οι broswer δεν είναι προσαρμοσμένοι για τέτοια περιορισμένα περιβάλλον εργασίας.

Νομίζω αυτές οι εκδόσεις θα έπρεπε να έχουν κάποια mobile broswer και γενικά τα προγράμματα τους να ακολουθούσαν τα αντίστοιχα των mobile.

 

Συμφωνω σε ολα αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα linux-ακηδες!!

Πρόκειται να εγκαταστήσω το Ubuntu για πρώτη φορά στον υπολογιστή μου και έχω κάποιες βασικές απορίες..Προορίζεται για dual boot με win7.Έχω γράψει το .ISO σε cd και είμαι έτοιμος.

1)Πρέπει να κάνω κάποιες συγκεκριμένες ενέργειες για να γίνει το dual boot η απλά κάνω boot from cd για να εγκαταστήσω?

2)Υπάρχει κίνδυνος να χάσω δεδομένα και να χάσω και τα win μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...