Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια μικρη βοηθεια

 

εχω τρια partition

2ntfs

στο 1 παραθυρια

στο 2 data

 

στο 3 xubuntu

 

δεν μπορω να δω τα αλλα 2 μερη του σκληρου

παω απο το /home/media αλλα δεν βρισκω τιποτα

 

καταρχήν πρέπει να έχουν γίνει mount οι σκληροι

δεύτερον δεν είναι στο /home/media αλλά στο /media ή στο /mnt

 

λοιπόν άνοιξε τερματικό και δώσε

 

>wget http://webupd8.googlecode.com/files/autontfs_0.2.9
chmod +x autontfs_0.2.9
sudo ./autontfs_0.2.9

 

είναι ένα σκριπτάκι το οποίο κάνει αυτόματα mount τους NTFS δίσκους

 

Μετά τσέκαρε στο Computer αν έχουν γίνει mount (αν έχουν γίνει θα τους εμφανίσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Θελω να δω τους οδηγους που εχω για την καρτα γραφικων αλλα δεν μου εμφανιζει τιποτα.

 

 

 

Το αποτελεσμα της εντολης ειναι:

>valantis@valantis-desktop:~$ lspci -nn |grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: nVidia Corporation NV34 [GeForce FX 5500] [10de:0326] (rev a1)
valantis@valantis-desktop:~$

 

νομίζω δεν χρειάζετε κάποιον driver γιατί οι open δουλεύουν μια χαρά με την κάρτα σου. Για δώσε glxinfo και ανέβασε ότι σου εμφανισεί. Και δώσε και

glxgears

και δες αν εμφανίζονται τα γρανάζια δλδ αν έχεις 3d

 

---------- Προσθήκη στις 01:24 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 01:22 ----------

 

ακουγεται λιγο καλυτερα αλλα θα δειξει.

 

Δυστυχως ομως μαλλον θα εγκαταληψω το ubuntu (to linux γενικα) γιατι δυστυχως το laptop μου εχει ακομα θεματα με τη φωτεινοτητα της οθονης, το power management (με τον opensource ανεβαζει θερμοκρασια και με τον fglrx σερνεται). Δυστυχως τα vaio (δεν ειναι δικια μου επιλογη) δεν ειναι η καλυτερη επιλογη για linux...3 χρονια και 2 διαφοερετικα λαπτοπ εχουν τα ιδια θεματα.

 

Η τελευταια μου ελπιδα ειναι αυτο http://vaioubuntu.wordpress.com/

Ειναι κριμα γιατι το λαπτοπ ειναι 2 χρονων και ακομη δεν εχει πληρης υποστηριξη.

 

Μάλλον είναι τότε θέμα των driver για την κάρτα ήχου που έχει το laptop. Δεν δοκιμάζεις και καμιά άλλη διανομή linux μήπως κάτσει καλύτερα στο hardware του laptop σου?

Linux δεν είναι μόνο το ubuntu αλλά υπάρχουν και άλλες εύκολες διανομές όπως το mandriva,suse

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

[/color]

 

Μάλλον είναι τότε θέμα των driver για την κάρτα ήχου που έχει το laptop. Δεν δοκιμάζεις και καμιά άλλη διανομή linux μήπως κάτσει καλύτερα στο hardware του laptop σου?

Linux δεν είναι μόνο το ubuntu αλλά υπάρχουν και άλλες εύκολες διανομές όπως το mandriva,suse

 

Εχω δοκιμασει mandriva αλλα τα αποτελεσματα ειναι ακομη χειροτερα (ειδικα με το θεμα της φωτεινοτητας). Τουλαχιστον στο ubuntu μεσω του blog που παρεθεσα λυνονται αρκετα θεματα και υποφερεται η κατασταση. Δεν ψεγω το Linux αλλα το κατασκευαστη μου. Στο σταθερο της φιλης μου στο οποιο επελεξα το hardware εχω βαλει ubuntu και Mint διαδοχικα και ολα ειναι ΟΚ εδω και 2 χρονια περιπου.

 

Τελος παντων θα κανω λιγη υπομονη ακομη και θα το ψαξω. Απλως μου κανει εντυπωση που εχω επιπλεον κουτα προβληματα οπως με τα media keys που δεν δουλευουν στους Media Players που δεν ηταν ενσωματωμενοι στην εγκατασταση... Θα ζητησω ξανα την βοηθεια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!Χθες εβαλα τα Ubuntu 10.04 στο Laptop και δεν μπορω πουθενα σε καμια εφαρμογη, ιστοσελιδα οpen office, να βαλω τον ελληνικο τονο με τον κλασσικο τροπο οπωςστα Windows!Ξερετε μηπως καποια λυση;Σας ευχαριστω!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πήγαινε στο μενού προτιμήσεις και μετά από εκεί στο πληκτρολόγιο και στην δεύτερη καρτέλα πες μας τι έχεις στις διατάξεις και τι έχεις στο μοντέλο πληκτρολογίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθές έκανα εγκατάσταση την netbook remix έκδοση σε ένα dell inspiron 1011 που αγόρασα πρόσφατα. Τα πάντα δουλεύουν άψογα και χωρίς κανένα πρόβλημα. Και η διανομή έρχετε γάντι με αυτό το hardware του netbook. Ακόμα και ο network manager μετά την εγκατάστσαη των driver δουλεύει άψογα και βρίσκει όλα τα δύκτια στην περιοχή.

Και νομίζω ότιη netbook έκδοση του ubuntu είναι αρκετά λειτουργική έτσι όπως είναι φτιαγμένη και ταιριάζει άψογα σε μια μικρή οθόνη όπως έχουν τα netbook.

Το μόνο θέμα που υπάρχει και εκεί είναι φυσικά το boot που κάνει για τα μέτρα μου λίγη ώρα. Γενικά το plymouth σε αυτή την έκδοση του ubuntu είναι η μεγαλήτερη αποτυχία της διανομής.

Εύχομαι στο πρώτο μεγάλο upgrade που θα γίνει κατά τον Ιούνιο να το έχουν διορθώση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθές έκανα εγκατάσταση την netbook remix έκδοση σε ένα dell inspiron 1011 που αγόρασα πρόσφατα. Τα πάντα δουλεύουν άψογα και χωρίς κανένα πρόβλημα. Και η διανομή έρχετε γάντι με αυτό το hardware του netbook. Ακόμα και ο network manager μετά την εγκατάστσαη των driver δουλεύει άψογα και βρίσκει όλα τα δύκτια στην περιοχή.

Και νομίζω ότιη netbook έκδοση του ubuntu είναι αρκετά λειτουργική έτσι όπως είναι φτιαγμένη και ταιριάζει άψογα σε μια μικρή οθόνη όπως έχουν τα netbook.

Το μόνο θέμα που υπάρχει και εκεί είναι φυσικά το boot που κάνει για τα μέτρα μου λίγη ώρα. Γενικά το plymouth σε αυτή την έκδοση του ubuntu είναι η μεγαλήτερη αποτυχία της διανομής.

Εύχομαι στο πρώτο μεγάλο upgrade που θα γίνει κατά τον Ιούνιο να το έχουν διορθώση.

 

εγώ που την πέρασα στο acer aspire one d250 είχε πρόβλημα με το mic στο skype. Κατέβασα το pulse audio και στο input έβαλα την μία μπάρα τέρμα δεξιά και την άλλη μπάρα τέρμα αριστερά και δούλεψε. Όλα τα άλλα είναι κομπλέ. Και χρησιμοποιώ ubuntu netbook edition 2D γιατί θέλω να βάζω πράγματα στην μπάρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καποιο λογο μετα απο το upgrade στη τελευταια release εκδοση τα εφε δεν δουλευουν στο asus eee pc 1000he. το netbook εχει chip της intel και φορτωμενο το module για τη συγκεκριμενη εταιρια.

Μετα το boot κιολας δεν μου εμφανιζει την titlebar στα παραθυρα,(και αναφερει οτι τρεχει σε χαμηλη αναλυση ή κατι τετοιο) και για να την εμφανισω επιλεγω τα visual effects απο το παραθυρο appearance. Αυτο κανει οτι ξαχνει για drivers και αφου μου βγαζει ενα μυνημα οτι δεν βρηκε για το μηχανημα αλλους drivers, κανει refresh και εμφανιζει την titlebar. Ειχα εγκαταστησει το acpi-support. δεν ξερω αν εχει καμια σχεση αυτο. Υπαρχει καποια λυση η κατι αλλο να κοιταξω? Να βγαλω το compiz? Η να περιμενω καποιο update?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και χρησιμοποιώ ubuntu netbook edition 2D γιατί θέλω να βάζω πράγματα στην μπάρα

δεν είναι απαραίτητο το 2D για την μπάρα

How to Unlock Gnome Panel For Customization in Ubuntu Netbook Edition (UNE)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένας άλλος τρόπος για automount είναι το pysdm

sudo apt-get install pysdm

sudo pysdm

και απλά πατάς mount ποιούς θέλεις να κάνει automount κάθε φορά. Απλότατο και το πρώτοπράγμα που κάνω install πλέον μετά από νέο install

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καποιο λογο μετα απο το upgrade στη τελευταια release εκδοση τα εφε δεν δουλευουν στο asus eee pc 1000he. το netbook εχει chip της intel και φορτωμενο το module για τη συγκεκριμενη εταιρια.

Μετα το boot κιολας δεν μου εμφανιζει την titlebar στα παραθυρα,(και αναφερει οτι τρεχει σε χαμηλη αναλυση ή κατι τετοιο) και για να την εμφανισω επιλεγω τα visual effects απο το παραθυρο appearance. Αυτο κανει οτι ξαχνει για drivers και αφου μου βγαζει ενα μυνημα οτι δεν βρηκε για το μηχανημα αλλους drivers, κανει refresh και εμφανιζει την titlebar. Ειχα εγκαταστησει το acpi-support. δεν ξερω αν εχει καμια σχεση αυτο. Υπαρχει καποια λυση η κατι αλλο να κοιταξω? Να βγαλω το compiz? Η να περιμενω καποιο update?

 

Τρέχεις compiz σε τόσο αδύναμο hardware? Νομίζω ότι καλύτερα να το βγάλεις τελείως καθώς μόνο πόρους θα τρως από το σύστημα σου και δεν θα σου προσφέρει και πολλά.

Μερικές γενικές παρατηρήσεις για την netbook remix έκδοση. Εχώ δοκιμάσει και άλλες παρόμοιες εκδόσεις αλλά νομίζω ότι αυτή που έχει στήσει η canonical είναι πάρα πολυ λειτουρική για τις μικρές οθόνες των netbook.

Αρκετά μαζεμένα τα πάντα και ευκόλα στην πρόσβαση όλα τα προγράμματα ακόμα όταν έχει πολλά ανοιχτά παράθυρα.

Το πρόβλημα όμως βρίσκετε στα προγράμματα που στην πλειοψηφία τους είναι έτσι φτιαγμένα για να τρέχουν στις μεγάλες οθόνες των desktop. Είναι εμφανής ο περιορισμός στις μικρές οθόνες. Ακόμα και οι broswer δεν είναι προσαρμοσμένοι για τέτοια περιορισμένα περιβάλλον εργασίας.

Νομίζω αυτές οι εκδόσεις θα έπρεπε να έχουν κάποια mobile broswer και γενικά τα προγράμματα τους να ακολουθούσαν τα αντίστοιχα των mobile.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...