Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα, αν δεν σου αναγνωριζε την οθονη δεν θα ειχες καν γραφικο περιβαλλον για να δεις το nvidia-settings και ολα αυτα τα μηνυματα του.

 

Αυτο που λεει ειναι οτι δεν ειναι ΕΝΕΡΓΟΣ ο driver της nvidia, μεσω του οποιου το nvidia-settings κανει οτι κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Και σε μένα το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχω είναι αυτό με το suspend που δεν δουλεύει. Το κακό είναι ότι με είχε βολέψει αρκετά όλα αυτά τα χρόνια γμτ. Να ρωτήσω σε όσους δεν δουλεύει το suspend έχετε nvidia κάρτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

Εγκατεστησα το LL στο λαπτοπ μετα απο κανα 2 χρονια αποχης απο το Ubuntu. Το προβλημα μου ειναι οτι ο ηχος κανει ενα ενοχλητικο ''τσικ τσικ" καθε τοσο. Δεν μπορω να πω οτι ειναι πολυ ενοχλητικο αλλα δεν ειναι και ευχαριστο. Το παρατηρω τοσο σε βιντεο οσο και σε μουσικη.

 

Ως πρωτη επιλογη εχω τα εξωτερικα ηχεια Usb, υστερα την εσωτερικη καρτα και τελος το pulse. Στο amarok (που σημειωτεον δινει ηχο στα usb ηχεια μονο με το pulse πρωτη επιλογη) εχω το ιδιο θεμα.

 

Καμια ιδεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μένα το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχω είναι αυτό με το suspend που δεν δουλεύει. Το κακό είναι ότι με είχε βολέψει αρκετά όλα αυτά τα χρόνια γμτ. Να ρωτήσω σε όσους δεν δουλεύει το suspend έχετε nvidia κάρτες?

 

Nvidia ναι, αλλα όπως είπα στο 9.10 δούλευε άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο linux αυτό δεν λέει τπτ. Μπορεί να δουλεύουν τα πάντα σε όλους και σε λίγους να μην δουλεύει τπτ :P. Να σου έχει χτυπήσει σε σένα ένα bug και να είσαι μειοψηφία κιόλας. Αυτό λέγετε και καντεμιά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαμήλωσε λίγο την κεντρική μπάρα κάνοντας κλικ στο ηχειάκι που είναι πάνω δεξιά. Και σε μένα αν την έχω τέρμα μου κάνει παραμορφώσεις ο ήχος.

 

---------- Προσθήκη στις 13:41 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 11:53 ----------

 

Στο kubuntu karmic είχαμε σαν notification το πολύ καλό ayatana που αντικαταστούσε το κλασικό άθλιο του kde. Για το lucid αν θέλουμε να το περάσουμε κάνουμε αυτά εδώ

 

http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=11611&p=118357#p118357

 

Δεν έχω βρει ακόμα πως γίνετε να πάμε το notification κάτω δεξια από πάνω δεξιά που εμφανίζετε τώρα.

 

---------- Προσθήκη στις 13:42 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:41 ----------

 

edit: το βρήκα. Με την εγκατάσταση του πακέτου υπάρχει πλέον και ρύθμισει στο system settings στην επιφάνεια εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα...με ποια εφαρμογη μπορω να εχω rss feeder στην επιφανεια εργασιας για να βλεπω post απο το insomnia...???
....................

 

---------- Προσθήκη στις 14:37 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:36 ----------

 

gnome.......................
...???????????
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαμήλωσε λίγο την κεντρική μπάρα κάνοντας κλικ στο ηχειάκι που είναι πάνω δεξιά. Και σε μένα αν την έχω τέρμα μου κάνει παραμορφώσεις ο ήχος.

 

Χμμ...δεν βλεπω βελτιωση.

 

Να ρωτησω κατι ακομα που με εκνευριζει; Στον Amarok ((σε ubuntu) δεν λειτουργουν τα media keys του λαπτοπ. Ενω τα βλεπει κανονικα σαν global απλα δεν λειτουργουν, ουτε οταν τα κανω assign manually. Σε ολα τα υπολοιπα media players λειτουργουν αψογα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να δω τους οδηγους που εχω για την καρτα γραφικων αλλα δεν μου εμφανιζει τιποτα.

 

f_0m_9333178.png

 

Το αποτελεσμα της εντολης ειναι:

>valantis@valantis-desktop:~$ lspci -nn |grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: nVidia Corporation NV34 [GeForce FX 5500] [10de:0326] (rev a1)
valantis@valantis-desktop:~$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το εγατέστησα.

Δεν μπόρεσα να το μικρύνω όμως. Το εγκατέστησα στον ελεύθερο χώρο που μου άφησαν τα win. (75GB).

Έτσι τα win. έχουν 175GB και το linux τα υπόλοιπα 75GB.

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια μικρη βοηθεια

 

εχω τρια partition

2ntfs

στο 1 παραθυρια

στο 2 data

 

στο 3 xubuntu

 

δεν μπορω να δω τα αλλα 2 μερη του σκληρου

παω απο το /home/media αλλα δεν βρισκω τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@rodez

Για το θεμα του ηχου δοκιμασε να βγαλεις το pulseaudio.

 

ακουγεται λιγο καλυτερα αλλα θα δειξει.

 

Δυστυχως ομως μαλλον θα εγκαταληψω το ubuntu (to linux γενικα) γιατι δυστυχως το laptop μου εχει ακομα θεματα με τη φωτεινοτητα της οθονης, το power management (με τον opensource ανεβαζει θερμοκρασια και με τον fglrx σερνεται). Δυστυχως τα vaio (δεν ειναι δικια μου επιλογη) δεν ειναι η καλυτερη επιλογη για linux...3 χρονια και 2 διαφοερετικα λαπτοπ εχουν τα ιδια θεματα.

 

Η τελευταια μου ελπιδα ειναι αυτο http://vaioubuntu.wordpress.com/

Ειναι κριμα γιατι το λαπτοπ ειναι 2 χρονων και ακομη δεν εχει πληρης υποστηριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...