Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum.

Προσπαθώ να εγκαταστήσω το ubuntu 10.04 στο παλιό μου laptop και είναι αδύνατον. Το laptop έχει εγατεστημένα μόνο τα vista στον σκληρό. Ο δίσκος είναι 250GB. Προσπαθώ να μικρύνω τα 250GB (από την εγκατάσταση του ubuntu) για να δώσω χώρο στο ubuntu

αλλά δεν μικραίνει με τίποτα. Με λίγα λόγια δεν υπάρχει ελεύθερος χώρος. Στο desktop μίκρυνε μια χαρά. Τι κάνω λάθος;

Μήπως πρέπει από την διαχείρηση δίσκων των windows να τον κάνω δύο κομμάτια (εκεί που είναι τα windows το ένα, και το άλλο να το κάνω "μη εκχωρημένο"); Το "μη εκχωρημένο" μόλις πάω να κάνω την εγκατάσταση θα το διαβάσει σαν "ελεύθερο χώρο;

Το προσπάθησα κι αυτό και ενώ ο δίσκος είναι 250GB και τα 100GB είναι δεσμευμένα από τα windows δεν μικραίνει πιο λίγο από 220GB. Γιατί γίνεται αυτό; Περίεργα πράγματα!

Καμμιά συμβουλή ρε παιδιά;

Ευχαριστώ :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Αυτό που λες είναι 100% δοκιμασμένο? γιατί ο flash γενικά τρώει κολλήματα από τα 9.10 ακόμα. Ειναι της adobe ή άσχετο plugin?

Το δοκίμασα και μου λύθηκε το πρόβλημα (με το λίγο που το είδα)

thanks Jastonas btw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Έπειτα από clean install της έκδοσης 10.04 και κρατώντας σαν /home το part που είχα και στην 9.10 έκδοση μου παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα.. Όταν κάνω login αργεί πάρα πολύ να φορτώσει το desktop (30 sec πάνω κάτω ). Αυτό οφείλετε στο ότι δεν έκανα format το /home η σε κάτι άλλο άσχετο?:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομοίως και σε εμένα αργεί να το φορτώσει το desktop μετά από upgrade.

Επίσης ο firefox "σκάει" συνέχεια.

Του αφαίρεσα το φάκελο των ρυθμίσεων από το home αλλά πάλι τίποτα. Τώρα απλώς ανοίγει, αλλά οποιαδήποτε ενέργεια κι αν κάνω πάλι σκάει.

 

Κάποιο τιπ? (Μήπως να αφαιρέσω ότι έχω από flash?)

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ είχαν πρόβλημα με τον firefox, δοκίμασε αυτα στο about:config

 

- network.http.pipelining > Make it True

 

- network.http.pipelining.maxrequests > Make it 8 or 10

 

- network.http.proxy.pipelining > Make it True

 

- network.dns.disableIPv6 > Make it True

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αν έχετε πρόβλημα με την ταχύτητα το σερφάρισμα είναι λόγο ipv6 και λόγο ότι το ubuntu το έχει ενεργοποιημένο default. Η εντολή για να γίνει disable από το σύστημα είναι

 

sudo echo 1 > /proc/sys/net/ipv6/conf/all/disable_ipv6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράξενο αυτό που λες. Δλδ αν τρέξεις το live cd του ubuntu και μέσα από το πρόγραμμα που έχει για την διαχείριση των partition δεν σε αφήνει να το μικρίνείς? Υπάρχει και το gparted live cd που κάνει ακριβώς αυτή την δουλειά. Δλδ θα το κατεβάσεις από εδώ

 

http://gparted.sourceforge.net/

 

θα κάψεις το iso σε ένα cd θα μπουτάρεις με αυτό και τέλος θα κάνεις τις αλλαγές στα partition που θέλεις μέσα από το εύκολο γραφικό περιβάλλον που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα μια χαρά με το 10.04 αλλά δυστυχώς suspend...τσού! Αρχικά έκανα upgrade από το 9.10 και δεν δούλευε, μετά δοκίμασα και clean install αλλά τα ίδια (στο 9.10 δούλευε μια χαρά!).

 

Καμιά ιδέα μπας και το φτιάξω; :-)

 

Υ.Γ. To hibernate δουλεύει και δεν δουλεύει...αργεί να κάνει resume μερικές φορές και με πετάει σε console.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως το partition στο οποιο θες να αλλαξεις μεγεθος εινια μεσα σε καποιο logical partition, και πρεπει πρωτα να μεγαλωσεις αυτο και μετα αυτο που περιεχει?

 

Κατι σαν την περιπτωση εδω

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=369166

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η εντολη εχει μονιμο αποτελεσμα ή θελει καθε φορα να την ξανατρεχω?

 

Πανε κοντα 2 χρονια που εκανα blacklist το ipv6 (το module) και εβγαλα τα οσα αναφερονται περι ipv6 στο /etc/hosts, αλλα σε καθε εκκινηση κατι αναφερει το dmesg σχετικα με ipv6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο forum.

Προσπαθώ να εγκαταστήσω το ubuntu 10.04 στο παλιό μου laptop και είναι αδύνατον. Το laptop έχει εγατεστημένα μόνο τα vista στον σκληρό. Ο δίσκος είναι 250GB. Προσπαθώ να μικρύνω τα 250GB (από την εγκατάσταση του ubuntu) για να δώσω χώρο στο ubuntu

αλλά δεν μικραίνει με τίποτα. Με λίγα λόγια δεν υπάρχει ελεύθερος χώρος. Στο desktop μίκρυνε μια χαρά. Τι κάνω λάθος;

Μήπως πρέπει από την διαχείρηση δίσκων των windows να τον κάνω δύο κομμάτια (εκεί που είναι τα windows το ένα, και το άλλο να το κάνω "μη εκχωρημένο"); Το "μη εκχωρημένο" μόλις πάω να κάνω την εγκατάσταση θα το διαβάσει σαν "ελεύθερο χώρο;

Το προσπάθησα κι αυτό και ενώ ο δίσκος είναι 250GB και τα 100GB είναι δεσμευμένα από τα windows δεν μικραίνει πιο λίγο από 220GB. Γιατί γίνεται αυτό; Περίεργα πράγματα!

Καμμιά συμβουλή ρε παιδιά;

Ευχαριστώ :eek:

 

Καθόλου περίεργα! Το είχα δει και εγώ στο δικό μου laptop (Vista)!

Νομίζω τα απαιτεί για να είναι άνετος στα restore point και τέτοια!

 

Δες αν είναι άδειος ο κάδος! Δες αυτό που λέει ο jim_p !

Μήπως κανένα Defragmentation;

 

Δοκίμασέ με το GParted. Εγώ με το GParted κατάφερα.

Νομίζω πως απ'ενεργοποίησα και το system restore!

Και μετά στο πρώτο boot στα Vista έκανε CheckDisk ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...