Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχεις κι αδικο Τριτωνα εδω που τα λεμε... αλλα πως κανω image? Με ποιο προγραμμα?

 

Για livecd -->remastersys

Για στεγνο backup-->tar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Χθές μας ήρθε και ένα update του choqok για να μπορείς να κάνεις πλέον authorise από το twitter. Το θέμα είναι ότι το choqok πλέον κρασάρει με το που πάει να ανοίξει. Πάντως το kubuntu έχει ένα εργαλείο για bug report στο kde που σχεδόν τα κάνει όλα μόνο του. Σου κάνει εγκατάσταση τα πακέτα που θέλει για το debug και στέλνει και την αναφορά μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αυτή τη στιγμή στο pc μου την έκδοση 10.04

Μέχρι στιγμής δε μου έχει βγει να κάνω αναβάθμιση στη 10.10

Μήπως πρέπει να κάνω κάτι???

Έχω που αναβαθμίζω από την έκδοση 7.04, και είναι πρώτη φορά που κάνει τόσο καιρό να μου βγάλει την αναβάθμιση στον update manager.

Δοκίμασα και τον main server και όλους τους ελληνικούς.

 

Παρακαλώ για τις συμβουλές σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να έχεις στις ρυθμίσεις του synaptic να σου εμφανίζει μόνο τις LTS έκδόσεις. Πήγαινε στο μενού του και από εκεί στα repositories και στην τρίτη καρτέλα στο παράθυρο που θα ανοίξει θα βρεις την επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι πισω στο remastersys... οκ εκανα ενα backup κι ενα dist, οποτε γραφω σε ενα dvd το dist και αντι για το ubuntu 10.04 βαζω αυτο, σωστα?

 

Αν ειναι ετσι, το backup ειναι να περασεις το official ubuntu 10.04 και μετα να βαλεις αυτο και να σου επαναφερει το pc οπως ειναι στο backup, σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι πισω στο remastersys... οκ εκανα ενα backup κι ενα dist, οποτε γραφω σε ενα dvd το dist και αντι για το ubuntu 10.04 βαζω αυτο, σωστα?

 

Αν ειναι ετσι, το backup ειναι να περασεις το official ubuntu 10.04 και μετα να βαλεις αυτο και να σου επαναφερει το pc οπως ειναι στο backup, σωστα?

 

οχι το dist.

 

backup κανε δηλαδη ενα iso ποτ θα ειναι ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ η εγκατασταση στον σκληρο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβαλα την 10.04.1 αλλά σε σχέση με την 10.10 εκτός του καινούργιου πυρήνα και του btrfs δεν είδα καθόλου διαφορά

 

Στην ουσία νέο και βελτιωμένο software center / volume indicator με rhythmbox support

http://digitizor.com/2010/10/10/ubuntu-10-10-whats-new-screenshots/

 

Και το gnome 2.30+ άρα θα δεις και πολλές μικροαλλαγές σε προγράμματα που έρχονται με το ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβαλα την 10.04.1 αλλά σε σχέση με την 10.10 εκτός του καινούργιου πυρήνα και του btrfs δεν είδα καθόλου διαφορά

 

Στην ουσία νέο και βελτιωμένο software center / volume indicator με rhythmbox support

http://digitizor.com/2010/10/10/ubuntu-10-10-whats-new-screenshots/

 

Και το gnome 2.30+ άρα θα δεις και πολλές μικροαλλαγές σε προγράμματα που έρχονται με το ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε laptop, netbook θα δείς μεγάλη διαφορά στην διαχείριση της μπαταρίας λόγο νεώτερου kernel αν και το πρόβλημα νομίζω παραμένει αν το συγκρίνεις με windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε laptop, netbook θα δείς μεγάλη διαφορά στην διαχείριση της μπαταρίας λόγο νεώτερου kernel αν και το πρόβλημα νομίζω παραμένει αν το συγκρίνεις με windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...