Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν περνάς τους driver manual και εκτός package manager ως συνήθως σε κάποιο kernel update στο επόμενο boot δεν θα μπορεί να φορτώσει κάποιον driver και θα βλέπεις τις οθόνες που έχεις βάλει. Μερικές φορές το ίδιο γίνετε και αν έχεις βάλει driver μέσω launchpad.

Προσωρινή λύση για να φτιάξεις τον xserver είναι να μπεις σε recovery mode να σε πετάξει σε κονσόλα και από εκεί η να εγκαταστήσεις του driver που έχεις ήδη κατεβάσει η να εγκαταστήσεις τους driver που υπάρχουν στα repositories του ubuntu χρησιμοποιώντας το apt-get.

 

Η δεύτερη εικόνα είναι από το recovery mode και δεν ξέρω πως να το διορθώσω. Έχω κάνει ήδη δυο restart

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μπες σε recovery και σε γραμμή εντολών και δώσε αυτές εδώ τις εντολές

 

http://albertomilone.com/wordpress/?p=482

 

και κανε restart μετά όταν τελείώσεις και λογικά θα σε βάλει μέσα με τους open driver. Από εκεί εγκατέστησε ότι θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες σε recovery και σε γραμμή εντολών και δώσε αυτές εδώ τις εντολές

 

http://albertomilone.com/wordpress/?p=482

 

και κανε restart μετά όταν τελείώσεις και λογικά θα σε βάλει μέσα με τους open driver. Από εκεί εγκατέστησε ότι θέλεις.

 

το θέμα είναι πως θα μπω σε γραμμή εντολών αφού η δεύτερη εικόνα είναι το πως δείχνει τις επιλογές και δεν καταλαβαίνω τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράξενο να έχει πάθει τετοιο κρασάρισμα η recovery κονσόλα. Μπες με live cd βρές το αρχειο που λέει η εντολή για αντικατάσταση και αντικατέστησε το από εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράξενο να έχει πάθει τετοιο κρασάρισμα η recovery κονσόλα. Μπες με live cd βρές το αρχειο που λέει η εντολή για αντικατάσταση και αντικατέστησε το από εκει.

 

αισθάνομαι πολύ τυχερός που το έπαθε :P θα το δοκιμάσω με live cd

 

---------- Προσθήκη στις 14:55 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:41 ----------

 

Από το live cd δεν μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να βγάλω

 

---------- Προσθήκη στις 15:12 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:55 ----------

 

Η αλήθεια είναι ότι είχα κάνει remove τους driver πριν προσπαθήσω να βάλω τους 260 απλά οι τελευταίοι δεν γινόντουσαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εποχη του kde3 υπηρχε το quanta.

 

Αν δεν σε πειραζει το toolkit τους (gtk2), υπαρχουn τα bluefish και kompozer.

Βεβαια, οπως σε ολες τις αντιστοιχιες "κλειστη επαγγελματικη εφαρμογη - ανοιχτη εφαρμογη", το dreamweaver ειναι ετη φωτος μπροστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κατασταση στην οποια εχει περιελθει το ubuntu σου, αν θες να τρεξεις το παραπανω script μονο με chroot μπορεις, που ειναι καπως δυσκολη διαδικασια για αρχαριο.

 

Βασικα, λογω grub2, οποια αλλαγη θες να κανεις με chroot πρεπει να γινει, οποτε...

 

Βρες πως μπορεις να ξεκινησεις την ηδη υπαρχουσα εγκατασταση σου με την παραμετρο "nomodeset" απο τον grub.

Δεν εχω grub2 για να σε βοηθησω παραπανω, αλλα λογικα δεν πρεπει να εχει αλλαξει και πολυ απο την εποχη του grub.

 

Στην αρχη, εκει που λεει να επιλεξεις λειτουργικο κλπ, επελεξε αυτο που θες με τα βελακια και πατα e.

 

Καπου, μια απο τις γραμμες θα λεει κατι σαν αυτο

>[b]linux[/b]	/boot/vmlinuz-2.6.32-24-generic root=UUID=cbcc5ca1-5bab-47f4-96db-bfe2dfe1d327 ro   quiet splash

(σε ενδιαφερει να ξεκιναει με "linux")

 

Σε αυτη, ξαναπατα e για επεξεργασια, και στο τελος προσθεσε "nomodeset", ωστε να μοιαζει καπως ετσι

>[b]linux[/b]	/boot/vmlinuz-2.6.32-24-generic root=UUID=cbcc5ca1-5bab-47f4-96db-bfe2dfe1d327 ro   quiet splash [b]nomodeset[/b]

Πατας enter για να δεχτει την αλλαγη και b για να εκκινησει με αυτη.

 

Τωρα θα πρεπει να σε βαλει κανονικα. Αν πιασει, κλεισε το kms μονιμα κανοντας αυτο.

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3665327&postcount=8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κατασταση στην οποια εχει περιελθει το ubuntu σου, αν θες να τρεξεις το παραπανω script μονο με chroot μπορεις, που ειναι καπως δυσκολη διαδικασια για αρχαριο.

 

Βασικα, λογω grub2, οποια αλλαγη θες να κανεις με chroot πρεπει να γινει, οποτε...

 

Βρες πως μπορεις να ξεκινησεις την ηδη υπαρχουσα εγκατασταση σου με την παραμετρο "nomodeset" απο τον grub.

Δεν εχω grub2 για να σε βοηθησω παραπανω, αλλα λογικα δεν πρεπει να εχει αλλαξει και πολυ απο την εποχη του grub.

 

Στην αρχη, εκει που λεει να επιλεξεις λειτουργικο κλπ, επελεξε αυτο που θες με τα βελακια και πατα e.

 

Καπου, μια απο τις γραμμες θα λεει κατι σαν αυτο

>[b]linux[/b]	/boot/vmlinuz-2.6.32-24-generic root=UUID=cbcc5ca1-5bab-47f4-96db-bfe2dfe1d327 ro   quiet splash

(σε ενδιαφερει να ξεκιναει με "linux")

 

Σε αυτη, ξαναπατα e για επεξεργασια, και στο τελος προσθεσε "nomodeset", ωστε να μοιαζει καπως ετσι

>[b]linux[/b]	/boot/vmlinuz-2.6.32-24-generic root=UUID=cbcc5ca1-5bab-47f4-96db-bfe2dfe1d327 ro   quiet splash [b]nomodeset[/b]

Πατας enter για να δεχτει την αλλαγη και b για να εκκινησει με αυτη.

 

Τωρα θα πρεπει να σε βαλει κανονικα. Αν πιασει, κλεισε το kms μονιμα κανοντας αυτο.

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3665327&postcount=8

 

Τελικά ήθελε την εντολή στο τέλος nouveau.modoset=0 (για ΑΤΙ ελιναι radeon και για intel i915) και μπήκε άντε να δούμε

 

---------- Προσθήκη στις 23:04 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:47 ----------

 

Επίσης έβαλα το http://ppa.launchpad.net/nvidia-vdpau/ppa/ubuntu αλλά δεν βρίσκει κάποιον driver για την nvidia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εποχη του kde3 υπηρχε το quanta.

 

Αν δεν σε πειραζει το toolkit τους (gtk2), υπαρχουn τα bluefish και kompozer.

Βεβαια, οπως σε ολες τις αντιστοιχιες "κλειστη επαγγελματικη εφαρμογη - ανοιχτη εφαρμογη", το dreamweaver ειναι ετη φωτος μπροστα.

 

we drank it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο, αλλα δεν την παλευω αλλο με αυτο το linux... δεν μπορω πια... καθε μερα βρισκω και κατι καινουριο, απιστευτο και τρομερο να βαλω επανω... δεν μπορει να συνεχιστει αυτο το πραμα... τωρα ψαχνομαι να βρω πιο menu bar και ποιο docky station ειναι πιο βολικο/χρηστικο (και δεν windowιζει πανω απο ολα)... ελεος πια... Βλεπω και μερικα desktop screenshots απο αλλους και προσπαθω να βρω τι τρελλο εβαλε αυτος εκει και δεν το εχω βρει ακομα...

 

Οταν πρωτοξεκινησα να ασχολουμαι πριν κανα 6μηνο μου το λεγατε εδω περα, οτι θα χαζεψεις με τα μπιχλιμπιδια που εχει, και λεω ενταξει μωρε ποσα να εχει... αλλα ειναι αμετρητα...

 

Αλλα το προβλημα μου ειναι οτι επειδη δεν το ξερω και πολυ καλα και δεν με βλεπω να κανω update στο 10.10 γιατι δεν θυμαμαι τι εχω κανει και πως το εχω σεταρει...

 

Ειχα το pc ενος φιλου να το συναρμολογησω κι εβαλα το 10.10 επανω και πειραματιζομουνα... αλλα μπηκαν καλα, αλλα οχι... οποτε καθομαι στα αυγα μου με την 10.04 και δεν πειραζω τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα το προβλημα μου ειναι οτι επειδη δεν το ξερω και πολυ καλα και δεν με βλεπω να κανω update στο 10.10 γιατι δεν θυμαμαι τι εχω κανει και πως το εχω σεταρει...

 

Ειχα το pc ενος φιλου να το συναρμολογησω κι εβαλα το 10.10 επανω και πειραματιζομουνα... αλλα μπηκαν καλα, αλλα οχι... οποτε καθομαι στα αυγα μου με την 10.04 και δεν πειραζω τιποτα.

 

 

Γιατι δεν κανεις και κανα backup να χεις το κεφαλι σου ησυχο?

Η καλυτερα να φτιαξεις ενα livecd απο το ηδη υπαρχον συστημα σου που να μπορεις να τρεξεις+εγκαταστησεις παντου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις κι αδικο Τριτωνα εδω που τα λεμε... αλλα πως κανω image? Με ποιο προγραμμα?

 

Αλλη ερωτηση, βρηκα νεους drivers στο site της nvidia, τους 256 κτλ κτλ και καπου διαβασα εναν τροπο να σπασεις το restriction και να βαλεις τον nvidia driver που θελεις... τι προτεινετε? (Στην τελικη αν παθει κατι, βαζω τον παλιο που εχει recommend το ubuntu... ή δεν γινεται?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...