Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μην τσιγκουνεύεσαι το swap.

4gb βάζω πάντα ;-)

 

εγω παντα 512 και swappiness 20.

 

αλλα οκ ειναι αναλογα με το ποση ram εχεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

To Swappiness ελεγχει κατι πολυ περιπλοκο και οριζεται απο ενα πολυ συγκεκριμενο αρχειο. Αν δεν εισαι power user δεν σε αφορα.

 

Επισης, με 8GB ram δεν θελεις swap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να φτιάξεις και ξεχωριστό partition για το home. Εν ολίγοις μιας και swap δεν χρειάζεσαι με τόση ram, φτιάξε 1 partition για το / γύρω στα 50GB (που δεν παίζει να γεμίσει ποτέ) και τα υπόλοιπα δώστα στο /home.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παλιό athlon 4000+ (2.4 ghz)σε socket 939 με 2 gb πάει σφαίρα.

 

sent from my HTC Magic using tapatalk

 

 

Δοκίμασα το Kubuntu 10.10 και μου φάνηκε αργό. Θα δοκιμάσω και το απλό ubuntu που περιλαμβάνει το gnome... ελπίζω να έχει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στο τελος καταληξεις οτι ολα εινια αργα, ενα πραγμα θα σε ικανοποιησει. Server installation που ειναι πραγματικα η ελαχιστη δυνατη εγκατασταση που μπορεις να κανεις, και μετα να προσθεσεις οτι αλλο θες με το χερι.

 

Ετσι ξεκινησα και γω οταν με επιασε αυτη η μανια... και κατεληξα αλλου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στο τελος καταληξεις οτι ολα εινια αργα, ενα πραγμα θα σε ικανοποιησει. Server installation που ειναι πραγματικα η ελαχιστη δυνατη εγκατασταση που μπορεις να κανεις, και μετα να προσθεσεις οτι αλλο θες με το χερι.

 

Ετσι ξεκινησα και γω οταν με επιασε αυτη η μανια... και κατεληξα αλλου :P

 

Τελικά είχε πρόβλημα ο σκληρός και γι'αυτό μου αργούσε το σύστημα! Αλλάζοντας τον λύθηκε το πρόβλημα :o

 

Πάντως θα κρατήσω την ιδέα σου για server install για ένα παλιό σύστημα που έχω με PIII.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα πολυμηχανημα lexmark και προσπαθω να βαλω τον driver που κατεβασα απο το site της lexmark και οταν φτανω στο installation μου ζηταει κωδικο για administrator (root) privileges... βαζω τον κωδικο που βαζω παντα... αλλα δεν τον δεχεται, παω τον αλλαζω στο user groups... τιποτα και δεν μπορω να περασω τον εκτυπωτη...

 

Τι μπορει να φταιει και δεν τον δεχεται? Γιατι ζηταει κωδικο αφου εγω ειμαι ο administrator? (Μου την δινουν οι κωδικοι... ολη την ωρα)

 

Οταν κανω update-grup δουλευει μια χαρα ο κωδικος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jimare_p σε ευχαριστω για αλλη μια φορα, εβαλα τον driver... τον βλεπει αλλα δεν εκτυπωνει γιατι μαλλον θελει μελανι εγχρομο... (ασχετα αν του βαζω να βγαλει κειμενο ασπρομαυρο... βεβαια το ιδιο μηνυμα βγαζει και στα win7 και του λεω εγω να προχωρησει... αλλα εδω δεν εχει τετοιο και σταματαει...) Ας ελπισουμε οτι φταιει αυτο κι επιτελους θα εχω εκτυπωτη και στο ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάτα ctrl+a;t+f6 και προσπάθησε να κάνεις την εγκατάσταση από εκεί σε κονσόλα. Αν σου βγάζει κάποιο μύνημα λάθους πες μας και τι λέει ακριβώς.

Αν το ψάξεις λίγο στο launchpad νομίζω υπάρχουν εξωτερικά ppa με έτοιμους πακετραρισμένους τους nvidia driver ώστε να τους κάνεις install μέσω synaptic και να μην παιδεύεσε με κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάτα ctrl+a;t+f6 και προσπάθησε να κάνεις την εγκατάσταση από εκεί σε κονσόλα. Αν σου βγάζει κάποιο μύνημα λάθους πες μας και τι λέει ακριβώς.

Αν το ψάξεις λίγο στο launchpad νομίζω υπάρχουν εξωτερικά ppa με έτοιμους πακετραρισμένους τους nvidia driver ώστε να τους κάνεις install μέσω synaptic και να μην παιδεύεσε με κονσόλα.

 

Προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση των nvidia driver 220 αλλά ενώ κλείνω το gmd δεν το κάνει. Ξέρει κανείς τίποτα?

 

Θες αναγκαστικά τους 220 φαντάζομαι για κάποιο συγκεκριμένο λόγο ε;

Πάντως το ppa (https://launchpad.net/~nvidia-vdpau/+archive/ppa?field.series_filter=lucid) από το lucid και μετά δεν έχει drivers γιατί το nvidia-current που είναι στα repository των Ουμπούντου είναι 250.+κάτι που μάλλον είναι και οι latest drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάτα ctrl+a;t+f6 και προσπάθησε να κάνεις την εγκατάσταση από εκεί σε κονσόλα. Αν σου βγάζει κάποιο μύνημα λάθους πες μας και τι λέει ακριβώς.

Αν το ψάξεις λίγο στο launchpad νομίζω υπάρχουν εξωτερικά ppa με έτοιμους πακετραρισμένους τους nvidia driver ώστε να τους κάνεις install μέσω synaptic και να μην παιδεύεσε με κονσόλα.

 

Ενώ χθες τουλάχιστον άνοιγε σήμερα ανοίγει έτσι

 

0184lv.jpg

 

και η επιλογή restore δείχνει

 

0185d.jpg

 

τι να κάνω τώρα?

 

---------- Προσθήκη στις 13:59 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:46 ----------

 

Λάθος μου τους 260 εννοούσα όχι τους 220 αλλά και τους 250 δεν έχω πρόβλημα. θέλω να τους αλλάξω διότι με τους παλιούς μου έκανε κάτι νερά όπως στις εικόνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν περνάς τους driver manual και εκτός package manager ως συνήθως σε κάποιο kernel update στο επόμενο boot δεν θα μπορεί να φορτώσει κάποιον driver και θα βλέπεις τις οθόνες που έχεις βάλει. Μερικές φορές το ίδιο γίνετε και αν έχεις βάλει driver μέσω launchpad.

Προσωρινή λύση για να φτιάξεις τον xserver είναι να μπεις σε recovery mode να σε πετάξει σε κονσόλα και από εκεί η να εγκαταστήσεις του driver που έχεις ήδη κατεβάσει η να εγκαταστήσεις τους driver που υπάρχουν στα repositories του ubuntu χρησιμοποιόντας το apt-get.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...