Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η έκδοση 10 του ubuntu πως τα πάει με παλιούς υπολογιστές;

 

Εχω έναν amd sempron 2800 με 2GB μνήμη. Αυτή την στιγμή δουλεύει με την έκδοση 9.10 του ubuntu. Αξίζει η αναβάθμιση ή θα είναι αργό το σύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

είχα διαβάσει σε ένα τεύχος του linux format για ένα φοβερό video editing tool για kde αλλά δεν μπορώ να βρω το τεύχος του περιοδικού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το kdenlive είναι και το καλύτερο που υπάρχει για video editing αυτή την στιγμή με πάρα πολλές δυνατότητες.

 

Ο OpenShot μου αρέσει περισσότερο. Βασικά είναι ο μόνος που έκανε αυτό που περίμενα να κάνει. Επίσης δεν θέλει το μισό kde για να τρέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να σκεφτεσαι τι θα εγκαταστησεις με cpu στα 2800, εστω και μονοπυρηνο, και 2GB μνημης...

 

Γιατί όχι;

Είμαι τελειομανής με την ταχύτητα... αν είναι το σύστημα έστω και 10% πιο αργό εκνευρίζομαι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια βοηθεια. Εχω εναν desktop με Win 7 αλλα θελω να του βαλω Ubuntu, αφου πρωτα κανω format. Θελω πρωτα να περασω τα ubuntu λοιπον, μεσω του CD και μετα να βαλω τα Win7, θα χρειαστει ωστοσο να μου πειτε τη διαδικασια ή να μου βρειτε καποιο Link, γιατι αν κ εψαξα, δε βρηκα κατι ξεκαθαρο.

Η μεγαλυτερη εννοια μου ειναι οτι το συστημα ειναι 64bit. Η εκδοση ubuntu για 64, δουλευει οπως πρεπει; Ευχαριστω.

 

PS. Ξερω πως να κανω clean install το ubuntu. Το θεμα ειναι πώς μετα θα περασω τα 7...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια βοηθεια. Εχω εναν desktop με Win 7 αλλα θελω να του βαλω Ubuntu, αφου πρωτα κανω format. Θελω πρωτα να περασω τα ubuntu λοιπον, μεσω του CD και μετα να βαλω τα Win7, θα χρειαστει ωστοσο να μου πειτε τη διαδικασια ή να μου βρειτε καποιο Link, γιατι αν κ εψαξα, δε βρηκα κατι ξεκαθαρο.

Η μεγαλυτερη εννοια μου ειναι οτι το συστημα ειναι 64bit. Η εκδοση ubuntu για 64, δουλευει οπως πρεπει; Ευχαριστω.

 

PS. Ξερω πως να κανω clean install το ubuntu. Το θεμα ειναι πώς μετα θα περασω τα 7...

 

Περνας πρωτα τα 7 και μετα το ubuntu για να βρει ο grub το windows partition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λεει το site, οτι δηλαδη 64bit version is not recommended for daily desktop usage, τι εννοει; Ειναι ασταθης εκδοση; Πρακτικα προβληματα δημιουργει ή απλα το λενε για να το λενε;

Οποτε πρωτα win7 οπωσδηποτε ε; Και μετα με το live cd, θα φτιαξω τα partitions που θελω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To λένε για να το λένε δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Κάνε πρώτα εγκατάσταση τα win7 και μέτα πέρνα το Ubuntu στον χώρο που θέλεις με το Live cd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετα με το live cd, θα φτιαξω τα partitions που θελω;

 

Οχι.Πρωτα θα βαλεις το livecd και θα φτιαξεις τα partition σου και μετα θα κανεις τις εγκαταστασεις.

 

Δηλαδη θα κανεις ενα partition nfts ,ενα ext4 και ενα swap.Θα βαλεις τα 7 στο ntfs και μετα το bubuntu θα βρει το ext4 και το swap αυτοματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια, ειστε πολυ κατατοπιστικοι. Το swap ποσο μεγαλο να ειναι. Αν υποθεσουμε οτι εχω 550GB σκληρο και θελω να εχω 200GB για win, ποσα ext4 και ποσο swap να βαλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου μενουν δηλαδη 350 gb για το ubuntu οποτε κανε ενα 349 gb ext4 και 1gb swap και πολυ ειναι.Αν θες ασε το ubuntu να το κανει αυτοματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...