Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά να βάλω την 32αρα ή την 64αρα?Μπερδεύτηκα και το θέμα είναι ότι το skype είναι και για μένα πολύ σημαντικό. Επίσης σε λίγο καιρό θα βγεί η 10,10. Μήπως να περίμενα μπας και έχουν λυθεί τα διάφορα προβλήματα?

 

Επίσης πως να τα εγκαταστήσω?Συνήθως προτιμάω την παραδοσιακή μέθοδο αλλά τώρα έλεγα να επιλέξω την wubi. Αν το εγκαταστήσω έτσι θα χάσω πολύ σε ταχύτητα?Γενικά ποια είναι τα μειονεκτήματα αυτής της μεθόδου?

Εγώ σου προτείνω τη 32-bit έκδοση μιας και το skype είναι σημαντικό για εσένα.

Το μόνο "σημαντικό" πρόβλημα της 10.04 είναι το plymouth.Δε σε επηρεάζει άμεσα αυτό.

 

Να κάνεις καθαρή εγκατάσταση με το CD.Με το wubi χάνεις ταχύτητα,αξιοπιστία,δεν μπορείς να κάνεις suspend/hiberate και γενικά δεν προτείνεται αυτή η μέθοδος.

 

 

Δες λίγο και το openSUSE αν σε ενδιαφέρει η ποιότητα.Εξαιρετική διανομή με 8 μήνες κύκλο ανάπτυξης και με τη σφραγίδα της Novell.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ένας βολικός τρόπος να κάνεις override τα μενού είναι ο εξής:

* Φτιάχνεις ένα φάκελο bin κάτω από τον προσωπικό σου φάκελο: mkdir ~/bin

* Στη συνέχεια κάνεις logoff και ξανά logon για να πάρει αυτόματα αυτόν τον φάκελο στο path.

 

Μέσα σ' αυτόν τον φάκελο βάζεις "παραλλαγές" των εντολών που θέλεις. Για παράδειγμα το skype:

* Τρέχεις: which skype

και σου λέει που βρίσκεται (δεν το έχω πρόχειρο, ας πούμε στο /usr/bin/skype)

* Δίνεις: gedit ~/bin/skype

και ανοίγει ο κειμενογράφος. Εκεί μέσα βάζεις τα παρακάτω:

>
#!/bin/sh

LD_PRELOAD=/usr/lib32/libv4l/v4l1compat.so exec /usr/bin/skype

* Αποθηκεύεις και κλείνεις τον κειμενογράφο.

* Κάνεις το αρχείο εκτελέσιμο, τρέχοντας: chmod +x ~/bin/skype

 

Έτοιμο. Τώρα, από όπου και να τρέξεις το skype, είτε από τα μενού είτε από την κονσόλα, θα τρέχει όπως το θέλεις εσύ (με το LD_PRELOAD).

 

Το δεύτερο πλεονέκτημα είναι ότι ακόμα κι αν κάνεις φορμάτ (και εφόσον βέβαια κρατήσεις το /home σου όπως συνηθίζεται), δεν θα ξαναχρειαστεί να κάνεις την ίδια διαδικασία. Την κάνεις μια φορά και μένει. Και το τρίτο πλεονέκτημα είναι ότι αυτό ισχύει και αν κάποιο άλλο πρόγραμμα προσπαθήσει να ανοίξει το skype (π.χ. αν πατήσεις σε κάποιο skype:// url στον browser) - πάλι θα το τρέξει όπως θες εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη βοήθεια αλλά τσαντίστηκα και το φορμάρισα για να βάλω την 32-bit έκδοση κι εγώ. Άι σιχτίρ από χθες μία παίζει μία όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν έβαλα την 10,04 γιατί η μιντ που δοκίμασα με βασάνισε πολύ αλλά και εδώ αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα. Δεν μπορώ να ρυθμίσω την ανάλυση σωστά. έχω την nvidia gt330m. βασικά κάτι γίνεται με τους drivers της nvidia αλλά δεν ξέρω τι να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να ανοίξεις με sudo το nvidia settings δλδ να δώσεις σε κονσόλα

 

sudo nvidia-settings

 

και από εκεί να βάλεις την ανάλυση που θέλεις με γενική οθόνη και με το refresh rate που υποστηρίζει η οθόνη σου. Κάνε save τις αλλαγές μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στις 2 σας προτάσεις μου βγάζει command not found

 

---------- Προσθήκη στις 13:06 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:04 ----------

 

Α έχω βάλει μέσω του monitors ανάλυση 1920*1080 αλλά και πάλι δεν μου την βγάζει καλά,τα μισά δεν τα βλέπω. και όταν παω μεσω του hardware drivers να βάλω τους drivers μου βγάζει ότι κάτι δεν έτρεξε σωστά.

 

---------- Προσθήκη στις 13:08 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:06 ----------

 

τώρα κάνει downloading and updating package indexes για να δούμε.

 

---------- Προσθήκη στις 13:29 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:08 ----------

 

έβγαλε το εξής σφάλμα: Sorry, the program 'jockey-gtk' closed unexpectadly

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κρεμεσαι απο σαβουροεφαρμογες που κανουν το αυτονοητο αλλα με gui!

Οτι θα εκανε το "sudo apt-get install nvidia-current" κανει και αυτο.

 

Επειδη καπου σε εχασα, που κολλαει το θεμα με το xorg.conf στη δικη μου προταση? Δεν υπαρχει xorg.conf? Δημιουργησε το!

 

Για να δουλεψει η προταση του chek2fire πρεπει να εχεις εγκατεστημενο το πακετο nvidia-settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε να το τρέξεις από κονσόλα δίνοντας

 

sudo jockey-gtk

 

και πες μας αν κρασάρησε ξανά. Αν ναι τότε θα πρέπει να βάλεις χειροκίνητα τους nvidia driver. Ανοίξε το synaptic και εγκατέστησε το πρόγραμμα

 

nvidia-current

 

που θα σου βάλει τον πιο πρόσφατο nvidia-driver.

Αν δεν δεις φώς για μένα πρέπει να πας σε άλλη διανομή. Υπάρχουν πόλλες αξιόλογες και εύκολες στην χρήση εκτός από το ubuntu όπως το opensuse, mandriva,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα, βασει των οσων λεγονται τελευταια για τον ntua.gr, κατεβασες τα updates σου απο εναν προβληματικο σερβερ, και ισως για αυτο να αναφερει το apt διαφορα προβληματα κατα την εγκατασταση, που αμφιβαλλω αν εκανε εγκατασταση.

 

Καθαρισε τα κατεβασμενα και μισοκατεβασμενα πακετα με ενα

>sudo apt-get clean && sudo apt-get autoclean

και μετα κανε update και οτι εγκατασταση θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις έκανα επανεκκίνηση μου έβγαλε πάνω δεξιά κλασικά την σήμανση για hardware drivers και πατάω activate αλλά μου βγάζει αυτό:

Failed to fetch http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/n/nvidia-settings/nvidia-settings_195.36.08-0ubuntu1_i386.deb 404 Not Found

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...