Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τοτε βαλτου το 10.04 server edition χωρις τιποτε αλλο + το ssh (δεν θυμαμαι ακριβες ονομα, αλλα αν δωσεις "sudo apt-get install ssh" θα σου το βαλει) + οτι αλλο θες που δεν θελει γραφικο περιβαλλον.

 

Τι μπορεις να βαλεις που δεν θελει γραφικο περιβαλλον?

Media player (mplayer), audio player (moc), torrent client (θα τον τρεχεις απο το αλλο pc μεσω καποιου web interface), msn client κλπ

 

Με τοση "αναγκαστικη" δουλεια σε command line μονο, θα εχεις γινει αστερι ως το Σεπτεμβριο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
θα το κάνω, αλλα απο οτι εχω καταλάβει πρόκειται για bug που μαλλον δεν λύνεται ετσι

εχω την εξής ερώτηση:

 

ποια διανομή άλλη ειναι κοντά σε λειτουργικότητα, φιλικότητα και υποστήριξη όσο ειναι το ubuntu?

 

Μπορείς να δοκιμάσεις και το Debian. Χρειάζεται να ασχοληθείς λίγο παραπάνω στην αρχή αλλά είναι το πιο παραπλήσιο με το ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε βαλτου το 10.04 server edition χωρις τιποτε αλλο + το ssh (δεν θυμαμαι ακριβες ονομα, αλλα αν δωσεις "sudo apt-get install ssh" θα σου το βαλει) + οτι αλλο θες που δεν θελει γραφικο περιβαλλον.

 

Τι μπορεις να βαλεις που δεν θελει γραφικο περιβαλλον?

Media player (mplayer), audio player (moc), torrent client (θα τον τρεχεις απο το αλλο pc μεσω καποιου web interface), msn client κλπ

 

Με τοση "αναγκαστικη" δουλεια σε command line μονο, θα εχεις γινει αστερι ως το Σεπτεμβριο. :P

 

lol

 

Εσυ πας να με χωσεις για τα καλα μεσα Jim_p!!! Ειπα να ασχοληθω λιγο αλλα να εχω και χρονο να παω για κανα μπανακι!

 

Οχι τιποτε αλλο, αλλα θα με σκοτωσει η γυναικα αν δεν την παω θαλασσα.

 

 

Στη server edition δεν μπορω να προσθεσω καποιο desktop like gui?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@chek2fire: το βασικό είναι ότι οι developers δεν διαβάζουν τα φόρουμς.

Αν δεν αναφέρεις εσύ προσωπικά το πρόβλημά σου με το plymouth ή το suspend στο launchpad, πώς να φτιαχτεί;

https://bugs.launchpad.net/~vistakiller

Δεν βλέπω να έχεις συμμετάσχει σε bugs ούτε για το plymouth ούτε για το suspend.

 

Έχεις τόσα χρόνια που χρησιμοποιείς Ubuntu, διπλάσια από μένα, γιατί δεν προσπαθείς σιγά σιγά να μάθεις πώς δουλεύει το σύστημα υποστήριξης; Έχουν εκτενείς περιγραφές στο wiki.ubuntu.com.

 

Π.χ. για τα tuxtype/tuxpaint που είχαν πρόβλημα με τα ελληνικά, ακολούθησα τη διαδικασία https://wiki.ubuntu.com/StableReleaseUpdates, ανέβασα χθες patch και σήμερα είναι κι όλας στο lucid-proposed, και λογικά θα φτάσουν στο lucid-updates στις επόμενες μέρες.

 

Για άλλα, όπως π.χ. αυτό με το suspend, πιθανώς το bug report να πρέπει να πάει upstream (δηλαδή να μην έχει καμία απολύτως σχέση με το Ubuntu, και άρα τζάμπα περιμένεις από τους developers του να το λύσουν).

 

Δεν λέω ότι τα προβλήματα που λες δεν υπάρχουν, φυσικά και υπάρχουν. Απλά λέω ότι με το να παραπονιέσαι στα φόρουμ ΔΕΝ πρόκειται να λυθούν, ούτε καν θα δει ποτέ κανένας developer τι γράφεις. Γιατί τρως το χρόνο σου έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και μπορεις να βαλεις γραφικο περιβαλλον και οποιο DE (gnome, kde, xfce, lxde κλπ) θες, υπο την προυποθεση να μπορει να το σηκωσει.

 

Συμβουλη μου ειναι να ΜΗΝ το βαλεις πχ με

>sudo apt-get install [b]ubuntu-desktop[/b]

(οπου ubuntu-desktop βαζεις k/x/l/ubuntu-desktop)

αλλα με

>sudo apt-get install [b]gnome[/b]

(οπου gnome βαζεις kde/xfce4/lxde)

για να γλυτωσεις την πολυ σαβουρα.

Οτι σου λειπει,πχ synaptic*, μπορεις να το βαλεις μετα μονο του.

 

*Το synaptic ειναι must εφαρμογη για οποιοδηποτε DE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω ότι τα προβλήματα που λες δεν υπάρχουν, φυσικά και υπάρχουν. Απλά λέω ότι με το να παραπονιέσαι στα φόρουμ ΔΕΝ πρόκειται να λυθούν, ούτε καν θα δει ποτέ κανένας developer τι γράφεις. Γιατί τρως το χρόνο σου έτσι;

 

Δεν παραπονιέμε απλά αναφάρω το γεγονός ότι έχουμε να κάνουμε με μια από τις χειρότερες εκδόσεις που έχουν βγεί για το ubuntu και ότι της έχουν κολήσει και το ειρωνικό LTS δίπλα.

Και επειδή πιστεύω ότι την διαφορά σε μια διανομή την κάνει η ποιότητα των developer νομίζω ότι όσοι από τους developer δουλεύουν εκεί στην canonical δεν έχουν ούτε το ταλέντο ούτε τις γνώσεις να διαχειριστούν μια τόσο μεγάλη διανομή.

Για μένα είναι γεγονότα αυτα. Οποίος άλλος δεν θέλει να δει τα πρόβληματα ας συνεχίζει να είναι μέσα στην τρελή χαρά και να αφήσει την διανομή να πιάσει πάτο ανενόχλητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή πιστεύω ότι την διαφορά σε μια διανομή την κάνει η ποιότητα των developer νομίζω ότι όσοι από τους developer δουλεύουν εκεί στην canonical δεν έχουν ούτε το ταλέντο ούτε τις γνώσεις να διαχειριστούν μια τόσο μεγάλη διανομή.

 

Απορώ τότε, πώς και διάλεξες Ubuntu και το δουλεύεις τόσα χρόνια; Δεν βλέπω να έχει φύγει κανένας developer, ίσα ίσα που ήρθαν κι άλλοι: https://launchpad.net/~ubuntu-core-dev/+members

Μήπως λοιπόν έκανες λάθος επιλογή και έπρεπε εξ' αρχής να μην είχες διαλέξει Ubuntu;

 

(btw για τα προβλήματα στο suspend και στη μπαταρία του laptop λογικά ευθύνεται ο kernel, οπότε θα πρέπει να διαλέξεις μια διανομή που να μη χρησιμοποιεί Linux).

 

ΟΚ, σοβαρά τώρα: δεν λέω ότι οι devs του Ubuntu δεν κάνουν λάθος επιλογές. Λέω ότι δεν ξέρω αν κάνουν λάθος επιλογές, δεν έχω τις γνώσεις για να κρίνω, αλλά υποθέτω ότι αυτοί ξέρουν καλύτερα από μένα. Π.χ. παραπονιέσαι γιατί διάλεξαν το plymouth. Τι να διάλεγαν; Να κρατούσαν το usplash; Αφού δεν υποστηρίζει KMS, δεν υπήρχε τέτοια επιλογή. Δεν θα έπαιζε σε καινούργιο kernel. Θα έπρεπε να "ξηλώνουν" το KMS από όλους τους kernels για τα επόμενα 5 χρόνια σ' αυτήν την περίπτωση (LTS == 5 χρόνια υποστήριξη). Εκεί να δεις bugs που θα έβγαιναν.

Αν είχαν άλλο μοντέλο ανάπτυξης, π.χ. "δεν βγάζω καινούργια έκδοση μέχρι να σταθεροποιηθεί το plymouth/KMS κτλ", τότε ναι, θα είχαν επιλογές. Τώρα με το συγκεκριμένο μοντέλο ανάπτυξης δε νομίζω ότι είχαν και πολλές επιλογές.

(π.χ. το Debian που ακολουθεί το παραπάνω μοντέλο είναι σταθερότερο, μπορείς να πας σε αυτό. Βέβαια για τον ίδιο ακριβώς λόγο δεν θα έχεις και ιδιαίτερα νέες εκδόσεις προγραμμάτων στην stable).

 

Φυσικά, κάθε αλλαγή φέρνει και προβλήματα, π.χ. μπορεί το plymouth να ήταν στενά συνδεδεμένο με το boot system της redhat και όταν πήγαν να το βάλουν στο ubuntu να τους έβγαλε bugs. Εφόσον όμως δεν είχαν επιλογή δεν μπορούν να κάνουν τίποτε άλλο παρά να το παλέψουν για να τα λύσουν, με όσο χρόνο βέβαια διαθέτουν και ανάλογα με το πόσο καλά bug reports τους στέλνουν, ώστε να μπορούν να αναπαραγάγουν το πρόβλημα. Έτσι κι αλλιώς το plymouth είναι μικροπράγμα σε σχέση με άλλα bugs όπως π.χ. data loss και τέτοια. Όποιος έχει προβλήματα το απενεργοποιεί και ησυχάζει, μέχρι να λυθούν όλα τα προβλήματά του.

 

Για να λυθούν όμως τα bugs θα πρέπει οι χρήστες να δώσουν feedback στο bugs.launchpad.net. Αν δεν δίνεις feedback μετά γιατί παραπονιέσαι ότι οι χρήστες δεν έχουν λόγο στην εξέλιξη της διανομής; Σου έδωσαν λόγο και δεν τον χρησιμοποιείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και ο ίδιος αναφέρεις ότι στην διανομή υπάρχουν σοβαρότερα προβλήματα από το plymouth αν και για μένα η πρώτη εικόνα που θα αντικρίσουν οι χρήστες είναι σοβαρό πρόβλημα όταν δεν δουλεύει σωστά. Ιδίως για μια διανομή που υποτίθεται έχει για σημαία της την dekstop έκδοση. Και ρωτάω..

Είναι LTS διανομή αυτή? Είναι ικανοί developer αυτοί όταν βγάζουν τόσο προβληματικές εκδόσεις? Και γιατί στις άλλες διανομές το plymouth δουλεύει μια χαρά ενώ στο ubuntu δεν δουλεύει καν ακόμα και προβλήματα όπως το suspend?

Όσο για το feedback το έχουμε δώσει και με το παραπάνω. Για όλα τα προβλήματα που αναφέρω υπάρχουν bug report με αναλυτικές οδηγίες για το καθένα το τι συμβαίνει.

Αν υπήρχε μια αξιόπιστη εναλακτηκή θα την είχα κάνει ήδη από την διανομή. Δυστυχώς όμως στο linux οι σοβαρές διανομές που κάνουν για σταθμό εργασίας είναι μετρημένες στα δάχτυλα.

Και για την ιστορία έχω αποχωρήση ήδη από το ubuntu-gr και την κοινότητα. Δεν έχει νόημα πλέον να ασχολούμε και να προσφέρω σε μια διανομή που το μόνο που σίγουρα δεν την νοιάζει είναι η άποψη και γνώμη όσων την χρησιμοποιούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπον... @Jim_p

 

Το εψαξα και τελικα κανουμε δουλιτσα.

 

Εφτιαξα το xorg.conf στο /etc/X11 με τα παρακατω:

 

>Section "Device"
Identifier "VNC Device"
Driver "vesa"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "VNC Screen"
Device "VNC Device"
Monitor "VNC Monitor"
SubSection "Display"
Modes "1024x768"
EndSubSection
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "VNC Monitor"
HorizSync 30-70
VertRefresh 50-75
EndSection

 

Μετα εκανα edit τον grub (sudo gedit /etc/default/grub) και εβαλα στην γραμμη που λεει «GRUB_CMDLINE_LINUX=""» το "nomodeset".

 

Save - Restart και ηταν ετοιμο. :-D

 

 

Σε περιπτωση που καποιος θελησει να το κανει οπως εγω στο μελλον. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μα και ο ίδιος αναφέρεις ότι στην διανομή υπάρχουν σοβαρότερα προβλήματα από το plymouth αν και για μένα η πρώτη εικόνα που θα αντικρίσουν οι χρήστες είναι σοβαρό πρόβλημα όταν δεν δουλεύει σωστά. Ιδίως για μια διανομή που υποτίθεται έχει για σημαία της την dekstop έκδοση. Και ρωτάω..

Είναι LTS διανομή αυτή? Είναι ικανοί developer αυτοί όταν βγάζουν τόσο προβληματικές εκδόσεις? Και γιατί στις άλλες διανομές το plymouth δουλεύει μια χαρά ενώ στο ubuntu δεν δουλεύει καν ακόμα και προβλήματα όπως το suspend?

Όσο για το feedback το έχουμε δώσει και με το παραπάνω. Για όλα τα προβλήματα που αναφέρω υπάρχουν bug report με αναλυτικές οδηγίες για το καθένα το τι συμβαίνει.

Αν υπήρχε μια αξιόπιστη εναλακτηκή θα την είχα κάνει ήδη από την διανομή. Δυστυχώς όμως στο linux οι σοβαρές διανομές που κάνουν για σταθμό εργασίας είναι μετρημένες στα δάχτυλα.

Και για την ιστορία έχω αποχωρήση ήδη από το ubuntu-gr και την κοινότητα. Δεν έχει νόημα πλέον να ασχολούμε και να προσφέρω σε μια διανομή που το μόνο που σίγουρα δεν την νοιάζει είναι η άποψη και γνώμη όσων την χρησιμοποιούν.

Δες το openSUSE . Ποιοτικότατη διανομή με κύκλο ανάπτυξης 8 μηνών και με την σφραγίδα της Novell.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ένα F11 vaio με Ι5 επεξεργαστή. Να κατεβάσω την 32bit ή την 64bit?Επειδή βλέπω στο σαιτ του ubuntu ότι την 64 την λέει not recommended for daily use και εγώ εννοείται ότι θέλω να την χρησιμοποιώ καθημερινά. Επίσης νομίζεται ότι κάνει για λαπτοπ?την έχω σε σταθερό υπολογιστή και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Κάποια άλλη διανομή ίσως? Αν και δεν θα ήθελα να μπω σε διαδικασία πειραματισμών,την ξέρω αυτή την διανομή πλέον αρκετά καλά. Άσχετο έχω κατεβάσει για πλάκα την sabayon, αξίζει τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Not recommended for daily use και τριχες :P

 

Οποιος εχει 64bit ξερει για ποιο λογο τα εχει, και αυτος δεν ειναι μονο για τα 4+GB μνημης.

Οπως επισης ξερει τα "προβληματα" των 64bit (flash, skype κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...