Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Iliaskr δουλεύουν όλα τα γραφικά σε φούλ?γιατί δεν θα μου άρεσε να είχα τέτοιο υπολογιστή και να έτρεχα σε low perfomance τις γραφικες απεικονίσεις...

 

Τα πάντα όπως στο μηχάνημα μου με Nvidia.Αναλύσεις σωστές και το Compiz δουλεύει άψογα.Εγώ προσωπικά όταν ξαναπάρω υπολογιστή Ati/AMD θα επιλέξω(είναι και φιλική προς το GNU/Linux).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εκτός από τους ανοιχτούς θα παίζουν μια χαρά και οι κλειστοί. Το ubuntu είναι μία από τις διανομές που έχει επίσημη υποστήριξη από την ΑΤΙ.

 

Operating Systems Distributions Supported

The latest version of the ATI CatalystTM Linux software suite is designed to support the

following Linux distributions:

  • Red Hat Enterprise Linux suite
  • Novell/SuSE product suite
  • Ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ελληνική μετάφραση του ubuntu manual είναι η πρώτη που ολοκληρώθηκε και υποστηρίζετε και επίσημα . Ακόμα υπάρχει και σε έντυπη μορφή για όσους θέλουν να την αγοράσουν. Δείτε εδώ

 

http://humphreybc.wordpress.com/2010/07/24/getting-started-with-ubuntu-10-04-is-now-available-in-greek/

 

Για άλλη μια φορά το ubuntu-gr έκανε απίστευτη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πρώτη διαφήμηση της DELL για το Ubuntu σαν αξιόπιστη εναλακτική των windows

 

Το Linux δεν είναι εναλλακτική, δεν είναι υποκατάστατο των Windows. Ακόμα και οι ίδιες οι εταιρίες το πλασάρουν σαν μια νέα ισότιμη λύση οπότε ας μην το λέμε εμείς "αξιόπιστη εναλλακτική"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το linux δεν εινια "υποκαταστατο" και "εναλλακτικη λυση".

Οι εφαρμογες του ομως ειναι ο ορισμος του "υποκαταστατου" (=απομιμηση).

 

ανάλογα για ποιές εφαρμογές μιλάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ δεν θεωρώ ότι τα προγράμματα του linux είναι απομιμήσεις. Μπορεί λόγο.ότι δεν έχω δουλέψει ποτέ με τα πρωτοκλασάτα προγράμματα των windows αλλά δεν με ενδιαφέρει και να δουλέψω καθώς αυτά που υπάρχουν σε lnux με καλύπτουν απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gimp, openoffice, εφαρμογες εγγραφης cd/dvd, εφαρμογες αποσυμπιεσης αρχειων κλπ

 

Ντάξει για το gimp να το δεχτώ, αντέ για το openoffice επίσης... τώρα για εργαλεία εγγραφής cd/dvd και προγράμματα συμπίεσης/αποσυμπίεσης δεν θα πω ότι δεν μοιάζουν αλλά θα ρωτίσω κάτι άλλο και απάντησε ειλικρινά... αν οι εφαρμογές αυτές δεν είχαν την οικειότητα που έχεις συνηθίσει από άλλες πλατφόρμες θα γκρίνιαζες ότι δεν είναι ίδιες ή ότι δεν είναι το ίδιο χρηστικές?

 

Θέλω να πω ότι υπάρχει ένας λόγος που μοιάζουν δεν είναι επειδή δεν μπορούν να είναι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω οτι η οικειοτητα μου με το photoshop ευθυνεται για το οτι δεν μπορω να δουλεψω με το gimp επειδη του λειπει ΤΟ feature που υπαρχει στο photoshop απο την εκδοση 6 (εποχης 2000-2001), το layer styles. Αυτο με αναγκαζει να πρεπει να κανω την διπλασια δουλεια στο gimp για να εχω το ιδιο αποτελεσμα.

 

Η οικειοτητα μου ευθυνεται για το οτι το xarchiver δεν μπορει να ανοιξει συγκεκριμενα αρχεια .7z και για το οτι το ark τα κανει σαλατα με κομματιασμενα αρχεια .rar? Παρομοια προβληματα εχω και σε αρχεια απλου κειμενου οταν τα ανοιγω με το leafpad.

 

Για το οτι το OOo εχει την ταχυτητα του ms office 2007 σε pc 5ετιας?

 

Για το οτι το μονο προγραμμα που πλησιαζει το nero burning rom, το σοβαροτερο προγραμμα εγγραφης για windows, ειναι το k3b που σερνει μαζι του το μισο kde?

 

Αν το interface ηταν αυτο που με χαλαγε, τοτε ουτε το k3b θα μου εκανε, μιας και εχει μονο οριζοντιο στησιμο στα panels του. Αλλα δεν ειναι μονο το interface...

 

Αρκετα με τα offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

control panel απέκτησε επιτέλους το GNOME στο ubuntu ή πάλι ο "μέσος χρήστης" πρέπει να πάει System > Preferences και μετά να δει τη λίστα με τις επιλογές που θυμίζει απόδειξη super market;

 

 

Περι φιλικότερου DE απο κάθε άλλο η παραπάνω ερώτηση που αναφέρθηκε σε άλλο θέμα,πολύ με χαλούσε η έλειψη control panel στο GNOME,ανέκαθεν,αν βελτιώθηκε,απέκτησε ή whatever τότε πάσο,ma fault

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gnome εχει control panel εδω και αρκετες εκδοσεις. Στην 2.24, που το παρατησα, ειχε κανονικα.

 

Λεγεται gnome-control-center και για καποιο λογο δεν υπαρχει σαν συντομευση στο βασικο μενου.

 

http://www.johannes-eva.net/images/2009%2010%20-%20Ubuntu%20Karmic%20Koala%20Useful%20Guide/Gnome%20Control%20Center%20Ubuntu%20Screenshot.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

control panel απέκτησε επιτέλους το GNOME στο ubuntu ή πάλι ο "μέσος χρήστης" πρέπει να πάει System > Preferences και μετά να δει τη λίστα με τις επιλογές που θυμίζει απόδειξη super market;

 

 

Περι φιλικότερου DE απο κάθε άλλο η παραπάνω ερώτηση που αναφέρθηκε σε άλλο θέμα,πολύ με χαλούσε η έλειψη control panel στο GNOME,ανέκαθεν,αν βελτιώθηκε,απέκτησε ή whatever τότε πάσο,ma fault

 

Το openSuSE GNOME και Linux Mint έχουν Control Center από default με συντόμευση στο Menu.

 

Gnome%20Control%20Center%20Ubuntu%20Screenshot.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι χρησιμοποιούν τα συγκεκριμένα προγράμματα και αυτά καλύπτουν τις ανάγκες τους, για αυτούς λοιπόν είναι αντικατάστατα, όσοι πάλι χρησιμοποιούν κυρίως proprietary software και μερικώς open source, για αυτούς τους χρήστες είναι υποκατάστατα, για όσους δεν έχουν έρθει σε επαφή με proprietary software και γνωρίζουν μόνο τα open source, γι' αυτούς δεν είναι ούτε αντικατάστατα εξ' ορισμού. :-)

 

Τώρα ποιο είναι αυθεντικό σαν ιδέα, σαν υλοποίηση και διεπαφή... να μην πάμε πάλι μερικές δεκαετίες πίσω και δούμε ποιος αντέγραψε ποιον και από που πήραν τις ιδέες τους για τα λειτουργικά τους οι gates/jobs έτσι δεν είναι; :-)

 

Απλά είναι λογικό οι εταιρίες που πουλάνε τα προγράμματά τους να αναζητούν νέες δυνατότητες σε αυτά ώστε οι καταναλωτές να έχουν λόγο να πληρώσουν για να τα αποκτήσουν. Όσοι δεν χρειάζονται τις νέες δυνατότητες, παραμένουν σε παλαιότερες εκδόσεις προγραμμάτων κλειστού κώδικα που ήδη έχουν πληρώσει. :-)

 

Με αυτή λοιπόν την λογική όλες οι δυνατές επιλογές αποτελούν λύσεις όταν αναφερόμαστε στο ευρύτερο σύνολο των χρηστών και εναλλακτικές λύσεις ή υποκατάστατα/αντικατάστατα όταν απευθυνόμαστε σε επιμέρους ομάδες χρηστών με συγκεκριμένες ανάγκες. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...