Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και παλι. Πριν απο μερικες μερες, ειχα προβλημα να μπω στο ubuntu απο τον burg κι αναγκαστικα, εβαλα μεσω wubi το kubuntu στα win7.

 

Εκεινη την ωρα, δεν μου εκανε εντυπωση, (επρεπε να μπω στο ubuntu οπωςδηποτε, να φτιαξω τον burg), αλλα τωρα προσπαθησα να μπω στο kubuntu και με βγαζει στο ubuntu... ο grub εχει μονο το ubuntu, το kubuntu δεν υπαρχει.

 

Εκανα το wubi install, εδωσα 6gb στο kubuntu, παταω να μπω σε win7, και μου βγαζει να διαλεξω μεταξυ windows και kubuntu (oλα καλα ως εδω), παταω το kubuntu και μου βγαζει: windows, ubuntu, και ubuntu recovery... που πηγε το kubuntu? οεο?

 

Το ubuntu ειναι περασμενο κανονικα, με root, hom folder, swap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Γεια σας και παλι. Πριν απο μερικες μερες, ειχα προβλημα να μπω στο ubuntu απο τον burg κι αναγκαστικα, εβαλα μεσω wubi το kubuntu στα win7.

 

Εκεινη την ωρα, δεν μου εκανε εντυπωση, (επρεπε να μπω στο ubuntu οπωςδηποτε, να φτιαξω τον burg), αλλα τωρα προσπαθησα να μπω στο kubuntu και με βγαζει στο ubuntu... ο grub εχει μονο το ubuntu, το kubuntu δεν υπαρχει.

 

Εκανα το wubi install, εδωσα 6gb στο kubuntu, παταω να μπω σε win7, και μου βγαζει να διαλεξω μεταξυ windows και kubuntu (oλα καλα ως εδω), παταω το kubuntu και μου βγαζει: windows, ubuntu, και ubuntu recovery... που πηγε το kubuntu? οεο?

 

Το ubuntu ειναι περασμενο κανονικα, με root, hom folder, swap.

 

μπες στο ubuntu σου και ενημερωσε μονο σου τον grub ή καντου update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tριτωνα εκανα sudo update-grub, αλλα δεν αλλαξε κατι δυστηχως.

 

Πως μπορω να τον ενημερωσω εγω? Ελπιζω να μην εχω κανα προβλημα μετα με το burg...

 

απλα μεσα στο grub.cfg κανε την εγγραφη που να περιλαμβανει το partition του kubuntu και να δειχνει στον kernel του και στο initrd image του.Δες τις προηγουμενες εγγραφες πως ειναι για να το κανεις αντιστοιχα.Δεν ειναι δυσκολο.

 

grub 2 δεν εχεις?

 

Τωρα με το burg δεν ξερω τι παιζει δεν εχω ουτε προκειται να βαλω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ το ανοιξα, δεν το αγγιξα και το εκλεισα... οκ

 

Εστω οτι κανω copy & paste δεν ξερω τι παιζει με το kubuntu... που ειναι, τι γραφει, πως το γραφει... ασε που ολα ειναι στον ιδιο σκληρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ το ανοιξα, δεν το αγγιξα και το εκλεισα... οκ

 

Εστω οτι κανω copy & paste δεν ξερω τι παιζει με το kubuntu... που ειναι, τι γραφει, πως το γραφει... ασε που ολα ειναι στον ιδιο σκληρο...

 

κανε μου copy paste το grub.cfg σου να σου εξηγησω οποια απορια εχεις..(οτι γνωριζω βεβαια..)

 

1.βασικα ..πως δεν ξερεις ποιο ειναι το καθε partition και τι περιεχει ..αφου εσυ ο ιδιος εκανες την εγκατασταση?

 

2.ποιος ο λογος να εχεις στο ιδιο pc ubuntu και kubuntu..εφοσον μπορεις να τα εχεις και τα 2 στο ubuntu ή σε ενα ubuntu base installation.Μην μου πεις οτι αλλαξες ολοκληρη την διανομη για το DE..

 

μπες στο ubuntu ανοιξε τον gparted και δες που ειναι καθε τι ωστε να μπορεσουμε να κινηθουμε αναλογα.

 

 

αα ρε canonical ...κοντευεις να διαλυσεις το gnu/linux και την φιλοσοφια του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα το ubuntu και τον gnome δε τα αλλαζω, απλα εβαλα μεσω wubi το kubuntu, οταν ειχα προβλημα με το burg.

Ειναι ολα στο ιδιο partition, ξερω σε ποιο ειναι, το γραφει και στο grub αλλωστε, απλα ηθελα να δοκιμασω το wubi, ωστε να βαλω την alpha 2 του 10.10 να την δω πως ειναι.

Επειδη ηθελα να μπω στο ubuntu, και για να τα ξεχωρισω (επειδη δεν ηξερα τι θα βγαλει ο grub), εβαλα το kubuntu (αλλος ενας λογος ηταν μηπως και μπορεσω να φτιαξω τον konqueror). Ειχα βαλει παλια και τα 2, αλλα το εβγαλα το kubuntu, με χαωσε.

 

Δεν ξερω επισης ποιος πυρηνας του kubuntu ειναι, τι updates εχει κανει κατα την εγκατασταση, δεν μπορω να δω τιποτα τετοιο, αλλα τα 6gb απο τον δισκο τα εχει "φαει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδια στο installation του 10.04 (πριν ειχα 8.10 χωρις κανενα προβλημα) μου εκανε κατι νερα στη διαδικασια με το ποντικι, δηλαδη δεν μπορουσα να επιλέξω καποια πραγματα και προχωρούσα με tab.

Μετα πηγα να κανω Update και μου ελεγε οτι δεν γινεται να γινει επειδη δεν εχει εντοπίσει κλικ απο ποντίκι και ισως ειναι κατι κακοβουλο κτλπ

Γενικότερα έχω ενα θεμα με τα κλικς και το 10.04

Εχω ενα απλο ποντίκι Μ$ usb.

εχει κανεις καποια συμβουλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση

 

Σκοπεύω να αγοράσω ένα λαπτοπ αυτές τις μέρες. Ξέρω το θέμα που έχουν οι ΑΤΙ με τα λινουξ και γενικά ψάχνω να βρώ ένα με nvidia κάρτα αλλά επειδή παρατηρώ ότι τα περισσότερα βγαίνουν με ΑΤΙ αλλά και επειδή δεν υπάρχει το τέλειο πακέτο και θα πρέπει να γίνουν συμβιβασμοί αν τελικά πάρω ΑΤΙ κάρτα θα έχω μεγάλο πρόβλημα? Μέχρι στιγμής σε όσους υπολογιστές είχα βάλει ubuntu είχα nvidia κάρτα. Το μοντέλο είναι: ATI Mobility Radeon HD 5470 και το λαπτοπ είναι το:

http://www.skroutz.gr/s/265062/Dell-Studio-1558-I7-720QM-4GB-500GB.html#

 

Υ.Γ.Ξέρω ότι δεν είναι θέμα Lucid Lynx αλλά μιας και αυτό θα βάλω μολις το αγοράσω και δεν ήθελα να ανοίξω άλλο θέμα για μια ερώτηση το έγραψα εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση

 

Σκοπεύω να αγοράσω ένα λαπτοπ αυτές τις μέρες. Ξέρω το θέμα που έχουν οι ΑΤΙ με τα λινουξ και γενικά ψάχνω να βρώ ένα με nvidia κάρτα αλλά επειδή παρατηρώ ότι τα περισσότερα βγαίνουν με ΑΤΙ αλλά και επειδή δεν υπάρχει το τέλειο πακέτο και θα πρέπει να γίνουν συμβιβασμοί αν τελικά πάρω ΑΤΙ κάρτα θα έχω μεγάλο πρόβλημα? Μέχρι στιγμής σε όσους υπολογιστές είχα βάλει ubuntu είχα nvidia κάρτα. Το μοντέλο είναι: ATI Mobility Radeon HD 5470 και το λαπτοπ είναι το:

http://www.skroutz.gr/s/265062/Dell-Studio-1558-I7-720QM-4GB-500GB.html#

 

Υ.Γ.Ξέρω ότι δεν είναι θέμα Lucid Lynx αλλά μιας και αυτό θα βάλω μολις το αγοράσω και δεν ήθελα να ανοίξω άλλο θέμα για μια ερώτηση το έγραψα εδω.

 

Εγώ έχω εγκαταστήσει σε υπολογιστή με ATI GNU/Linux και όλα δουλεύουν out-of-the-box μια χαρά με τον ελεύθερο driver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iliaskr δουλεύουν όλα τα γραφικά σε φούλ?γιατί δεν θα μου άρεσε να είχα τέτοιο υπολογιστή και να έτρεχα σε low perfomance τις γραφικες απεικονίσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...