Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, εχω το εξης προβλημα με τον εκτυπωτη.

 

Πηγα να εκτυπωσω ενα κειμενο 2 σελιδων, παταω το print, και περιμενω... περιμενω... ο εκτυπωτης δεν κανει τιποτα...

Ειναι ο lexmark 5000, που ειναι πολυμηχανημα, αλλα το ubuntu τον εχει βρει απο την αρχη... οποτε φανταστηκα οτι ολα καλως κι εδω.

 

Βλεπω το status, ειναι στο processing, printer is online και μετα... stopped. Αλλα το θεμα μου ειναι οτι ο εκτυπωτης δεν ακουγεται να δουλευει, δηλαδη, σαν να μην παιρνει το σημα να εκτυπωσει.

 

Ετρεξα το troubleshooting απο το help, εβγαλε ενα debugging report... αλλα δεν καταλαβα και πολλα πραματα.

 

Μηπως δεν εχω κανει εγω σωστα καπποια ρυθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για δώσε σε κονσόλα ένα

 

lsusb

 

και ανέβασε εδώ ότι σου βγάλει ώστε να δούμε πως βλέπει το σύστημα τον εκτυπωτη.

Για το πρόβλημα που λέτε με την οθόνη κατά την εκκίνηση είναι πρόβλημα του plymouth. Μια λύση είναι αυτή εδώ

 

Other graphics card users including nVidia may get a black screen with flashing cursor and then a very short duration plymouth.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+s...th/+bug/540801

One fix for this is to create this file.

Code:

gksu gedit /etc/initramfs-tools/conf.d/splash

and add this option FRAMEBUFFER=y, save the file.

Then

Code:

sudo update-initramfs -u

Plymouth now has a hard dependency on mountall thus trying to remove Plymouth would remove half the OS. The advice is, if you don't want a graphical boot then uninstall any plymouth themes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβγαλε το παρακατω...

 

Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

Bus 001 Device 004: ID 043d:0116 Lexmark International, Inc.

Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

 

Επι της ευκαιριας κιολας, τι ειναι ολα αυτα που λεει?

 

Edit

Μετα το processing οταν σταματαει και ξαναγινεται idle βγαζει το ακολουθο μηνυμα: "/usr/lib/cups/filter/foomatic-rip failed"

 

Καμια βοηθεια καποιος... εχω δει στο google ενα καρο πραματα, αλλα παλι δεν εχω βγαλει ακρη. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πάντως δεν είναι ότι καλύτερο υπάρχει στο ubuntu και γενικά στο linux. Προσπάθησε να κάνεις κατάργηση τον εκτυπωτή από τις ρυθμίσεις. Δεν ξέρω αν στο gnome υπάρχουν ρυθμίσεις για κατάργηση η για προσθήκη εκτυπωτή.

Κάνε ένα restart αφού τον καταργήσεις και βάλτον μετά ξανά πάνω να δούμε αν το δει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πάντως δεν είναι ότι καλύτερο υπάρχει στο ubuntu και γενικά στο linux. Προσπάθησε να κάνεις κατάργηση τον εκτυπωτή από τις ρυθμίσεις. Δεν ξέρω αν στο gnome υπάρχουν ρυθμίσεις για κατάργηση η για προσθήκη εκτυπωτή.

Κάνε ένα restart αφού τον καταργήσεις και βάλτον μετά ξανά πάνω να δούμε αν το δει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έχω το πολυμηχάνημα Epson DX8450 πρέπει να κάνω κάτι αλχημείες για να βάλω τον driver και να δουλέψει. Συμπέρασμα; Xp σε vbox και από κει εκτυπώνω ότι γουστάρω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έχω το πολυμηχάνημα Epson DX8450 πρέπει να κάνω κάτι αλχημείες για να βάλω τον driver και να δουλέψει. Συμπέρασμα; Xp σε vbox και από κει εκτυπώνω ότι γουστάρω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρκελος το σκεφτηκα κι εγω αυτο, και μου φανηκε η καλυτερη ιδεα, γιατι απο οτι ειδα μερικες πρoτεινομενες λυσεις στο google, για αλλους εκτυπωτες βεβαια, απογοητευτηκα... ηταν χαωτικες, το λιγο λιγο, κι επειδη ειμαι νεος στο linux, μην κανω καμμια χαζομαρα και δεν μπορω να μπω στο ubuntu (μια φορα την πατησα με το burg, δεν θελω δευτερη).

 

Βεβαια απο οτι ειδα, το προβλημα αυτο εμφανιζεται στην καινουρια εκδοση του cups (αχ αυτη η apple... ολα για την παρτη της τα φτιαχνει) και διαβασα οτι οσοι εβαλαν την προηγουμενη εκτυπωναν κανονικα.

 

Το κακο ειναι οτι μπανω online στο cups, βρισκει τον εκτυπωτη, βρισκει το error, αλλα στο online help δεν λεει πουθενα τι να κανεις αν σου βγαλει αυτο το σφαλμα. (θα κανω παραπονα στον Steve Jobs...)

 

Σκεφτομαι να κατεβασω την alpha 2 του ubuntu και να την βαλω μεσω wubi στα win7 κι εκει να κανω ολα τα πειραματα, και με το cups αλλα και με το virtualbox με winxp επανω να δω πως παει.

 

 

@check2fire

Οσες φορες και να το εκανα αυτο, δεν αλλαξε τιποτα δυστηχως, τον εβλεπε, τον εβαζε αυτοματα μεσα και γινοταν το ιδιο, processing...stop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρκελος το σκεφτηκα κι εγω αυτο, και μου φανηκε η καλυτερη ιδεα, γιατι απο οτι ειδα μερικες πρoτεινομενες λυσεις στο google, για αλλους εκτυπωτες βεβαια, απογοητευτηκα... ηταν χαωτικες, το λιγο λιγο, κι επειδη ειμαι νεος στο linux, μην κανω καμμια χαζομαρα και δεν μπορω να μπω στο ubuntu (μια φορα την πατησα με το burg, δεν θελω δευτερη).

 

Βεβαια απο οτι ειδα, το προβλημα αυτο εμφανιζεται στην καινουρια εκδοση του cups (αχ αυτη η apple... ολα για την παρτη της τα φτιαχνει) και διαβασα οτι οσοι εβαλαν την προηγουμενη εκτυπωναν κανονικα.

 

Το κακο ειναι οτι μπανω online στο cups, βρισκει τον εκτυπωτη, βρισκει το error, αλλα στο online help δεν λεει πουθενα τι να κανεις αν σου βγαλει αυτο το σφαλμα. (θα κανω παραπονα στον Steve Jobs...)

 

Σκεφτομαι να κατεβασω την alpha 2 του ubuntu και να την βαλω μεσω wubi στα win7 κι εκει να κανω ολα τα πειραματα, και με το cups αλλα και με το virtualbox με winxp επανω να δω πως παει.

 

 

@check2fire

Οσες φορες και να το εκανα αυτο, δεν αλλαξε τιποτα δυστηχως, τον εβλεπε, τον εβαζε αυτοματα μεσα και γινοταν το ιδιο, processing...stop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε αυτό που σου είπα και ένα reinstall τα cups. Δεν ξέρω αν κάνεις downgrade σε προηγούμενη τους έκδοση αν βοηθήσει. Στο synaptic υπάρχει δυνατότητα να κάνεις κάτι τέτοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε αυτό που σου είπα και ένα reinstall τα cups. Δεν ξέρω αν κάνεις downgrade σε προηγούμενη τους έκδοση αν βοηθήσει. Στο synaptic υπάρχει δυνατότητα να κάνεις κάτι τέτοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε check2fire δεν καταφεραμε τιποτα, τα εβγαλα εντελως, τα ξαναεβαλα, τον ppd driver τον κατεβασα τωρα μηπως κι εχει γινει updated... αλλα παλι τα ιδια, το ιδιο μηνυμα κτλ κτλ.

 

Δυστυχως το synaptic δεν μου βγαζει την προηγουμενη εκδοση (1.3) εχει την αρχικη 1.4 και την updated...

 

Thnx anyway για τη βοηθεια... αφου το plan a δεν δουλεψε, θα παω στο plan b του Μαρκελου... που κανει bypass την "ακαταδεκτη" Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε check2fire δεν καταφεραμε τιποτα, τα εβγαλα εντελως, τα ξαναεβαλα, τον ppd driver τον κατεβασα τωρα μηπως κι εχει γινει updated... αλλα παλι τα ιδια, το ιδιο μηνυμα κτλ κτλ.

 

Δυστυχως το synaptic δεν μου βγαζει την προηγουμενη εκδοση (1.3) εχει την αρχικη 1.4 και την updated...

 

Thnx anyway για τη βοηθεια... αφου το plan a δεν δουλεψε, θα παω στο plan b του Μαρκελου... που κανει bypass την "ακαταδεκτη" Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδια δεν μπορω να γραψω με τονους πουθενα. Καμια λυση που εψαξα στο google δεν βοηθησε. Εχει καποιος το ιδιο προβλημα;

 

Κάποιες φορές τρώει και εμένα κολλήματα όταν γράφω στο gmail...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...