Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

δοκίμασα μόνο την 2 λύση από το link που μου προτάθηκε που δεν απαιτεί live cd αλλά δεν έγινε τίποτα. Και σήμερα ξαφνικά διαπιστώνω ότι στην έναρξη εμφανίζει μόνο τον πυρήνα που λειτουτγεί και το recovery του και τα vista. ο άλλος πυρήνας εξαφανίστηκε. Τι συνέβη?Αυτοδιόρθωση στα linux? ωραίο θα ήταν αυτό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και γω μια ερώτηση;

 

Πρόσφατα έβαλα XP(sic) και διαπίστωσα ότι όσα δισκάκια DVD έφτιαξα με το k3b τα βλέπει ως κενά, ενώ όσα έφτιαξα με brasero τα διαβάζει κανονικά.

 

Συνάντησε κάποιος άλλος αυτό το φαινόμενο;

 

Παίζει να μην έγιναν finalised στο k3b και να μπορώ να τα κάνω εκ των υστέρων;

 

Σημειωτέον ότι τα dvd "made with k3b" διαβάζονται κανονικά σε όποιο σ'υστημα με gnu/linux τα δοκίμασα αλλά όχι σε windows XP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως τα δισκάκια του k3b είναι σε UDF ενώ το brasero σε ISO? Μπορεί να θυμάμαι και λάθος αλλά τα XP είχανε ένα θέμα να διαβάσουν UDF optical medium.

 

δίκιο έχεις.

Φαίνεται το k3b χρησιμοποιεί by default κάποια από τις τελευταίες εκδόσεις του UDF

(δεν κατάφερα να βρω ποιά :P, λογικά την τελευταία)

 

ενώ τα XP υποστηρίζουν μέχρι version 2.0....

 

εσείς γενικά προτιμάτε UDF( πρόσφατο ή έκδοση prior της 2.0) ή ISO;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα το update που μου ειπε ο update manager, (επιτελους τρεχω firefox 3.6.6) κι εκανα και το update του kernel... που ειναι το περιεργο θα μου πειτε... λογικο.

 

Ειπα λοιπον, αφου εβαλα τον καινουριο, ε να βγαλω τον παλιο... τι να τον εχω... παω στο synaptic οπως ειδα στο insomnia wikl και το εκανα και την προηγουμενη φορα και δουλεψε μια χαρα...

 

Κανω κι εγω το restart ωραια και καλα, παω να μπω στο linux... παταω το κουμπακι (sora theme)... τιποτα... βρε ελα μπες τωρα... ειχα ανεβει ολος επανω στο enter... τιποτα. (3 επιλογες, kernel, recovery, win7)

 

Εχοντας κανει update-grub να ειμαι σιγουρος οτι μπηκε ο νεος kernel... τι εμενε???

 

Το βλαμμενο το /boot/burg/burg.cfg που ειχε τον παλιο kernel που μολις εβγαλα... δεν ειχε γινει update η χαζομαρα με τον καινουριο??? :mad: ΓΙΑΤΙ???? :shock:

 

Καλα θα δεις τι θα παθεις, θα σου δειξω εγω (αθανατη ατακα του χλαπατσα) θα μπω στα win7 και θα κατεβασω κανα ext4 reader και θα κανω edit το αρχειο να αλλαξω το νουμερο απο 2 σε 3... Μπα, τζιφος, κατεβασα 3-4 προγραμματα αλλα δεν μπορεσα να ανοιξω το ext4 partition...

 

Καλα λεω, το καλο το παλικαρι, μπορει να ξερει κι αλλο μονοπατι...εκει αυτοσχεδιασα σκεφτομενος οτι, αφου το linux εχει ext filesystem, λογικα θα βλεπει οτι αλλο ext υπαρχει ηδη μεσα στον σκληρο και περασα μεσω wubi το kubuntu στα win7 (καλα ενταξει, ναι με σωσανε... που ελεγα προχθες οτι πιανουν χωρο στο δισκο).

 

Ανοιξε ο νεος grub (καιρο ειχα να δω τοση μαυριλα) και μπηκα στο ubuntu, εκανα την αλλαγη αριθμου στο εν λογω αρχειο και εφτιαξε, μπαινω κανονικα τωρα, χωρις να πρεπει να μπω μεσω windows. :-)

 

Ενταξει θα μου πεις, γιατι εβγαλες τον παλιο kernel... αλλα εμενα η ενσταση μου ειναι οτι αν δεν τον ειχα βγαλει, θα συνεχιζα να μπαινω με τον παλιο kernel και θα νομιζα οτι εμπαινα με τον καινουριο...:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μην αφαιρείς τους παλιούς kernels αμέσως μετά το upgrade. Δώσ' του μερικές μέρες να δεις αν θα σου κάνει κόλπα ο νέος και μετά αφαιρείς και τον παλιό ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια και καλο μηνα, σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

@twiner

Παλευα καμμια ωρα να μπω μεσω live cd ή να κανω mount το root partition να το διορθωσω αλλα δεν τα καταφερα και πηγα στο plan c.

 

@Jastonas

Nα σαι καλα φιλος, δεν την ηξερα την εντολη... τη σημειωσα τωρα ομως για την επομενη φορα.

 

@Μarkelos

Εχεις δικιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...