Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Twiner

Δηλαδη μαζι με τις προηγουμενες εντολες

 

Τρεχω και αυτη?

 

rm ~/.local/share/applications/deluge.desktop

 

την τρέχεις μια φορά για να εμφανιστεί το deluge στο μενού Διαδίκτυο.

Αφού το έφτιαξες οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μεχρι στιγμης δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο, παρολο που χθες μαλιστα επαιζα με το πανελ για να δω πως δουλευει, επειδη ηθελα να μεταφερω μερικα εικονιδια...

 

Μηπως πειραξες κατι στο panel?

 

Ερωτηση: Εχω χωρισει τον 640 gb σε, 250/250 για storage, 75gb win7, 65gb ubuntu. Επειδη εχω τα windows 7 να πιανουν χωρο...και δεν κανουν τιποτα, απλα υπαρχουν, μπορουν να κανουν κατι αξιολογο, οπως να περασω μεσω wubi την ubuntu 10.10 alpha μεσα και να πειραματιστω? Η wubi ξερετε αν το υποστηριζει, γιατι ειδα μονο την 10.04, μπορω εγω να φορτωσω στο wubi το image 10.10?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βαλεις το 10.10 σε virtualbox/vmware player.

 

Thanx jim_p, αλλα εχω 2-3 ερωτησεις πριν προχωρησω.

 

1. Ειδα στο google, οτι στο ubuntu ταιριαζει καλυτερα το virtualbox απο το vmware, αληθευει?

 

2. Αν κανω install και τα 2, θα παρουνε καμμια 20gb (το στρογγυλοποιω προς τα πανω, να ειμαι μεσα...) αυτον τον χωρο απο που θα τον παρει? Απο το root ή το home file? Μπορω να το ρυθμισω να το παρει απο το home, αν παιρνει απο το root?

 

3. Σε περιπτωση που θελω να το απεγκαταστησω, τι κανω? (πχ παω στο synaptic --> complete removal και φευγει κι οτι εχω βαλει μεσα αυτοματα ή πρεπει πρωτα να κανω delete οτι εχω βαλει μεσα και μετα remove το virtualbox?) Δηλαδη μπορω να βαλω windows 7, να τρεχουν κανονικα και με ενα delete bye bye?

 

4. Τα λειτουργικα θα τρεχουν κανονικα? Απο θεμα internet και drivers για τις συσκευες, πρεπει να κανω κατι ή τα βρισκει αυτοματα οπως το κανονικο installation? Μπορω να κανω κανονικα install προγραμματα και να τρεχουν κανονικα?

 

Σας ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεν εχω ακουσει κατι αναλογο, απλα το vmware ειναι μπροστα σε θεματα 3d κλπ, πραγματα που στο vbox ειναι ακομα σε πειραματικο σταδιο, πχ 3d σε linux quests.

 

2) Μιας το vpc που θα κανεις θα το κανεις με τον απλο χρηστη σου, θα αποθηκευτει στο /home σου.

 

3) Καταρχην, το vmware δεν υπαρχει σε deb, οποτε το apt (και το synaptic κατ επεκταση) δεν θα ξερουν για την υπαρξη του, οποτε αναγκαστικα θα το βγαλεις απο το αναλογο σκριπτακι για απεγκατασταση που παρεχει. Δεν ειναι σαν το deluge, αυτη ειναι σοβαρη εφαρμογη.

Τα οσα εκανες θα μεινουν στο /home σου. Δεν θα ηταν ανοησια να σβηστουν?

 

4) Κανονικα. Και τα 2 προγραμματα διαθετουν το αντιστοιχο σετ drivers για το "hardware" που παρεχουν (vbox additions/vmtools), το οποιο βαζεις στο guest λειτουργικο μετα την εγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κάνω μια ερώτηση: στον grub όταν ξεκινάει ο υπολογιστής μου εμφανίζει τον τελευταίο πυρήνα, το recovery του, τον προτελευταίο πυρήνα, το recovery του και τα vista. Όλα οκ μέχρι εδώ. Μέχρι πριν λίγες μέρες έμπαινα κανονικά από τον τελευταίο πυρήνα αλλά πλέον μπορώ να μπω μόνο απο τον προτελευταίο. γιατί συμβαίνει αυτό? καποιο πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε να μπεις με τον τελευταίο πυρήνα σε recovery mode και από εκεί δες αν σου βγάλει κάποιο error και πες μας τι. Αν σε βγάλει στη οθόνη με τις επιλογές τότε επέλεξε να μπεις σε root shell και εκεί δώσε

 

startx

 

και πες αν σου βγάλει κάποιο error η κολήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπαίνει στον τελευταίο πυρήνα ούτε απο το recovery. Τους drivers της nvidia τους εχω εγκαταστήσει πολύ καιρό τώρα, έχω lucid από την beta 2...μου το έβγαλε αυτό το πρόβλημα αφού εγκατέστησα το burg αλλά όχι αμέσως μετά αλλά λιγες μέρες μετά...νομίζω όταν προσπαθούσα να περάσω ένα νέο θέμα στον burg...ίσως να είναι τυχαίο αλλά μετά από εκείνες τις ενέργειες μου το έβγαλε το πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα είναι θέμα του burg γιατί για να μην μπαίνει πάει να πει ότι δεν βρίσκει τον kernel που έχει δηλωθεί για να κάνει boot. Φαντάζομαι με ένα edit και να βάλεις τον σωστό path για τον kernel θα σου διορθώσει το πρόβλημα η μπορείς να κάνεις ένα install τον grub2 ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελά ντε.. :D Θέλουν ψάξιμο κάτι τέτοιες λύσεις. Για μένα η πιο εύκολη λύση είναι να κάνεις recovery τον grub ξανά σύμφωνα με τις οδηγίες εδώ

 

http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=9294

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...