Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το εγκατεστησα, συμφωνα με τον οδηγο που βρηκα μεσα στο readme που επισυναπτω.

 

Απο αυτην την σελιδα χρησιμοποιησα την εντολη που εχει στο Removing from system.

README.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ερωτηση 2: Τα libraries της 1.3.0.rc1, τα βρηκε ως "αχρηστα" γιατι δεν ηταν μεσω synaptic ή επειδη ο synaptic δεν ειχε αυτην την εκδοση? Δηλαδη αν βαλεις καποιο beta προγραμμα θα στο βγαζει για remove? :confused:

 

γιατί δεν ήταν μέσω synaptic. Η εγκατάσταση που έκανες ήταν μέσω python script, οπότε το synaptic αγνοεί ότι εγκαταστάθηκε το deluge.

 

Ερωτηση 3: Να εχω εμπιστοσυνη στο autoremove? :confused:

 

ναι εφόσον χρησιμοποιείς μόνο apt για εγκαταστάσεις.:P

 

Εστω οτι θελω να βαλω την stable 1.2.8 και να βγαλω την beta... δεν μπορω να το κανω αυτο τωρα... εχει κατσικωθει η beta και δεν φευγει με τιποτα.

 

Δηλαδή σου βγάζει σφάλμα το synaptic όταν πας να εγκαταστήσεις;

 

στη θέση σου πάντως θα εγκαθιστούσα πάλι την 1.30 rc1, (βασικά αυτό κάνω τώρα):P

 

[edit]λοιπόν μετά την εγκατάσταση:

για να μου δουλέψει σωστά χρειάστηκε να εγκαταστήσω επιπλέον τη βιβλιοθήκη: python-libtorrent

>sudo apt-get install python-libtorrent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oκ το πιασα, ο python ειναι διαφορετικος... ε ρε ενα καρο τροπους εχει εδω να βαλεις προγραμματα...:confused:

 

Αρα πλεον δεν δινω σημασια στο autoremove, γιατι θα φυγει οτι εχω εγκαταστησει μεσω python. ;)

 

Εκανα apt-get install -f κι εβγαλε:

The following packages were automatically installed and are no longer required:

libsdl-ttf2.0-0 python-numpy python-pygame libsdl-mixer1.2 python-libtorrent

libportmidi0 liblapack3gf libmikmod2 libblas3gf libgfortran3

libtorrent-rasterbar5 libsmpeg0

Use 'apt-get autoremove' to remove them.

 

Οσον αφορα το synaptic, απο την στιγμη που υπαρχει μεσα η 1.3.0 (ειναι στο internet tab κι ανοιγει κιολλας, ασχετα αν δεν δειχνει τιποτα) δοκιμασα να βαλω την 1.2.3 του synaptic, αλλα δεν αλλαξε τιποτα. :shock:

 

Μετα εκανα την αλλη μαγεια... μετετρεψα α το tar.gz σε deb με το alien, μπηκε στο synaptic, το εγκατστησα, παλι δεν αλλαξε τιποτα... ειπα να το βγαλω απο εκει, μηπως φυγει αλλα δεν εφυγε... λογικο αφου μπηκε μεσω python.:cry:

 

Δεν μου ζητησε κανενα extra library, εκτος αν ηταν στο terminal και δεν το προσεξα (ακομα δεν εχω αποκτησει το αετισιο βλεμμα... μολις τωρα εμαθα για το python), πατησα το y και αρχισε να τρεχει πανικοβλητο.:fear:

 

Μεχρι στιγμης, δουλευει μια χαρα, οποτε για την ωρα το αφηνω. Τωρα αν θελησω να εγκαταστησω μεσω synaptic την 1.31 πχ δεν ξερω θα κανω... κατι θα σκεφτουμε μεχρι τοτε ομως. ;)

 

Διδαγμα: Χρησιμοποιειτε μονο το synaptic, για να εχετε το κεφαλι σας ησυχο... τουλαχιστον εμεις οι νεοι στον κοσμο του Linux...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα το alien το εφτιαξε... αλλα ηταν μαιμου deb...:-(

 

jastonas, εξηγησε μου plz για το gksu mautilus

Την εντολη αυτη, την τρεχω στο terminal?

Γιατι το εκανα, αλλα δεν ειδα διαφορα... τι κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά δεν σε αφήνει να τα σβήσεις γιατί τα τρέχεις σαν user και σαν user μόνο ότι είναι στο /home/ μπορείς να σβήσεις. Τα αρχεί που βρήκε είναι σε άλλους καταλόγους και χρειάζεσαι superuser rights... sudo δηλαδή. sudo this, sudo that... κτλ κτλ.

 

Αν τρέξεις τον file manager σου, λογικά τον nautilus με gksu, σε κάνει super duper δυνατό και σβήνεις ότι θες. Στην ουσία το gksu είναι sudo φάση... απλά μπορείς να πατήσεις alt+f2 και να τρέξεις σκέτο το gksu. Θα δεις τι κάνει και θα το καταλάβεις μόνος.

 

Εναλλακτικά, τερματικό και

sudo nautilus

ή

gksu nautilus

 

---------- Προσθήκη στις 19:59 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:57 ----------

 

Επίσης, άνοιξε ένα deb αρχείο και μην κάνεις install, δες τα tabs και τις πληροφορίες που έχει. Έτσι για να το κατανοήσεις λίγο... μην φανταστείς.. και εγώ δεν ξέρω πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ jastonas, δουλευει μια χαρα, οποτε αν θελω να σβησω το deluge που εχει μπει μεσω python, αν τα μαρκαρω ολα και κανω delete, λογικα θα φυγει μεσα απο το συστημα... ελπιζω δηλαδη.

 

Οσων αφορα τα deb, ενα εχω ολο κι ολο, κι απο οτι ειδα στο τελευταιο tab σου δειχνει που θα μπει το αρχειο... (αν καταλαβαινω σωστα απο αυτα που δειχνει και το locate deluge που εκανα στο terminal για να το βγαλω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα, το εκανα ξανα install την 1.3.0, γιατι εβαζα την 1.2.8 μεσω synaptic, αλλα δεν δουλευε. Το μονο θεμα ειναι οτι ανοιξε εβγαλε τον connectιοn manager για να ξεκινησει ο daemon, που τον εβαλα να γινεται αυτοματα και ειμαι οκ τωρα. :P (αυτο δεν το ειχε κανει πριν... πρωτη φορα εβλεπα αυτο το παραθυρι στο διαβα μου)

 

εμένα αυτό το παραθύρι μου έβγαλε κι ένα κάρο errors όταν έτρεξα πρώτη φορά το καινούριο deluge.

 

Χρειάζεται και τη βιβλιοθήκη libtorrent -βασικά όλες τις εξαρτήσεις εγκατεστημένες- για να δουλέψει σωστά.

 

Η python είναι scripting γλώσσα προγραμματισμού.

 

Οι devs του deluge, για τη συγκεκριμένη δοκιμαστική έκδοση της εφαρμογής τους, δίνουν ένα python σκριπτάκι (setup.py) (αυτό που χρησιμοποίησες) που αναλαμβάνει την εγκατάσταση σε οποιοδήποτε linux σύστημα έχει python και τις λοιπές εξαρτήσεις που λέει στο README.

Φαντάζομαι όταν βγει η τελική έκδοση, κάποιοι θα κάτσουν να φτιάξουν ppa και πακέτα για τις δημοφιλέστερες διανομές.

 

Αυτό φυσικά δε μας χαλάει εφόσον έχουμε python και εξαρτήσεις εγκατεστημένες στο σύστημα μας, μπορούμε να τρέχουμε την πιο πρόσφατη έκδοση του deluge.

 

[edit] o πλήρης οδηγός για όποιον ενδιαφέρεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εχω googlarei τι γινεται με τα προγραμματα που μπαινουν μεσω python και προσπαθω να βγαλω ακρη...

 

Δεν ειναι κακο, ειναι αλλη μια εναλλακτικη, απο την στιγμη που μπορει να βγει και stable εκδοση σε python script, δεν με χαλαει, αρκει να δουλευει κανονικα.

 

Τωρα ψαχνω να βρω πως να το βγαλεις (αυτο που ειπες για uninstall), στο ubuntu forum λεγανε οτι ή θα εχει uninstall, μαζι με το setup, αλλιως manual delete files... αλλα εχω ενα καρο σελιδες να δω ακομα στο google για python programming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν να τι έκανα εγώ σε Ubuntu Lucid: ( use at your own risk :P )

 

>sudo rm -rf /usr/local/lib/python2.6/dist-packages/deluge*

 

>sudo rm /usr/local/bin/deluge*

 

logout-login

 

διαγραφή της εγγραφής deluge από το μενού.

(δεξί κλικ στο μενού-->επεξεργασία, εύρεση του deluge, διαγραφή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευκολο ειναι αυτο... και βγηκε εντελως η 1.3.0rc1?

 

Αριστα, κατσε να κανω ενα copy & paste το παραπανω μηνυμα σε ενα txt αρχειο να το εχω ευκαιρο...για παν ενδεχομενο.

 

Thnx twiner, να σαι καλα.

 

Edit --- 23/06/10

Τελικα δεν εκατσε η φαση, εκανα ενα restart το pc και μετα δεν εκανε connect το deluge (παροτι δουλευε μια χαρα), δεν αρχιζε αυτοματα ο daemon, ηθελε χειροκινητα...

Καλα λεω, ασε θα το κανω ενα uninstall και θα περασω το stable απο το synaptic... (ειχα κανει delete το deluge απο το internet tab, στο applications menu)... δεν το εμφανιζε πουθενα, εκανα και edit menus μηπως το ειχε απενεργοποιημενο... αλλα μπα. Καλα, κατσε να βγω και να ξαναμπω μηπως φαιει αυτο... το ανοιξε, και μου ελεγε οτι λειπει το executable αρχειο απο το path!!! :shock:

Kαλα λεω, θα βαλω την 1.3.0rc1 απο τον python και θα κανω remove την παλια... την εβαλα, αλλα το ιδιο, εβγαλα και την παλια απο το synaptic... ουτε τοτε δουλεψε... :cry:

 

Εβαλα το qbittorent και ησυχασα... παντως απο αποψη χρωματων ειναι πολυ...trendy :lol:

 

Ηθικο διδαγμα... χρησιμοποιουμε μονο το synaptic κι αφηνουμε τα αλλα κινεζικα και μη (που λεει κι ο jim_p) στην ακρη... ;)

 

Δεν ειναι περιεργο ομως, που ενω το ξαναβαλα απο την αρχη απο το synaptic δεν το εμφανισε ξανα στο internet tab του application menu? :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα δεν εκατσε η φαση, εκανα ενα restart το pc και μετα δεν εκανε connect το deluge (παροτι δουλευε μια χαρα), δεν αρχιζε αυτοματα ο daemon, ηθελε χειροκινητα...

 

αυτό μάλλον σημαίνει ότι κάποιες εξαρτήσεις λείπουν απ'το σύστημα.

 

 

Δεν ειναι περιεργο ομως, που ενω το ξαναβαλα απο την αρχη απο το synaptic δεν το εμφανισε ξανα στο internet tab του application menu? :shock:

 

δικό μου λάθος. Πρέπει να τρέξεις:

 

>rm  ~/.local/share/applications/deluge.desktop

 

για να εμφανιστεί πάλι στο μενού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμά το τρέξεις σε κονσόλα εμφανίζετε? Και αν ναι μπορείς εύκολα να φτιάξεις μόνος σου μια καταχώρηση στα μενού.

 

Πως μπορω να το φτιαξω? Το εβαλα στο google αλλα δεν βγαζει κατι σχετικο, ουτε το wiki του deluge...:-(

 

Τωρα το ανοιγω μεσω terminal.. κι οταν κλεινω το terminal, κλεινει και το deluge...

 

@Twiner

Δηλαδη μαζι με τις προηγουμενες εντολες

 

Κώδικας:

 

sudo rm -rf /usr/local/lib/python2.6/dist-packages/deluge*

 

Κώδικας:

 

sudo rm /usr/local/bin/deluge*

 

Τρεχω και αυτη?

 

 

Κώδικας:

 

rm ~/.local/share/applications/deluge.desktop

 

Edit

Τελικα καταφερα και το εφτιαξα, το εβαλα στο applications menu & stratup programs μεσω browse και εβαλα το usr/bin/deluge και ειναι οκ.

Το μονο τωρα προβλημα ειναι οτι κανει checking αν κανω restart... Υπαρχει τροπος να μην κανει checking και να κανει downloading αυτοματα?

Το δοκιμασα και με καινουριο torrent που εβαλα τωρα... κι εκανε το ιδιο παραμα...

 

Αυτο που με χαλασε στο qbittorent, ειναι οτι το eta δεν δουλευε σωστα. Ηταν κολλημενο στην 1,5 μερα και εχω 2 αρχεια πανω κατω ιδια απο αποψης μεγεθους (5 και 5.5 gb), κι ενα που ειναι μεγαλυτερο (7.5 gb)... το μεγαλυτερο αν και ηταν στο 35% και τα αλλα στο 50% περιπου και κατεβαιναν ολα πανω κατω με την ιδια ταχυτητα (1-2 kb/s διαφορα)... το μεγαλυτερο που ειχε 35% θα κατεβαινε πιο νωρις απο τα αλλα που ηταν πιο μπροστα!!!

Επισης δεν μπορουσα να κανω update tracker, ενταξει απο οτι καταλαβα το εκανε αυτοματα... αλλα ανα ποση ωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...