Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Βαζεις στα preferences του προγραμματος που θα ανοιξεις την ταινια να κανει encode τους υποτιτλους σε iso 8859-7 η windows - 1253.

 

Εγω με το iso 8859-7 βλεπω τα παντα χωρις κανενα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιο προγραμμα προσπαθεις να παιξεις την ταινια? Εχω παρατησρησει οτι βγαζει και καλα 2 υποτιτλους, πχ ελ και 0 ή αυτο, για γυρνα στα αλλα εκτως των el, να δεις τι θα γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιο προγραμμα προσπαθεις να παιξεις την ταινια? Εχω παρατησρησει οτι βγαζει και καλα 2 υποτιτλους, πχ ελ και 0 ή αυτο, για γυρνα στα αλλα εκτως των el, να δεις τι θα γινει.

 

Αυτό το οποίο είναι από την αρχή εγκατεστημένο, δεν θυμάμαι πως το λένε αλλά μάλλον totem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα λες το mplayer, πηγαινε στο edit --> preferences --> encoding και βαλε iso08859-7

 

Μετα φορτωσε το αρχειο και πηγαινε στο view --> subtitles-->select text subtitles και διαλεξε τους υποτιτλους.

 

θα κανει reset και θα αρχισει απο την αρχη η προβλολη του αρχειου και θα εισαι οκ. (αν παλι δεν εμφανιζονται, ξαναπηγαινε εκει και δες κατω απο το select text subtitles εχει ενα auto, πατα αυτο και θα εισαι οκ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγω προτεινω να εγκαταστήσεις το smplayer(θα εγκατασταθει και το mplayer μαζι).Πηγαινε στο τερματικο και γραψε sudo apt-get install smplayer ή βρες τον στο synaptic.Και μετα κανε αυτα που λεει το παιδι απο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τον μπερδεύεις με τον smplayer.. ο totem είναι μια χαρά ρισπέκτ είναι.

 

Εγώ πάντως με gedit πολλά χρόνια δεν έχω καταφέρει να ανοίξω ελληνικούς υπότιτλους και να τους διαβάσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το gedit δεν ανοιγουν, γιατι δεν μπορεις να κανεις encoding, αντιθετα με το openoffice writer, αν κανεις encoding σε iso 8859-7 και στην γλωσσα βαλεις ελληνικα, θα σου το ανοιξει μια χαρα το srt αρχειο.

 

Οσων αφορα τους players, ειτε gnome player, ειτε mplayer, ειτε vlc player δεν υπαρχει προβλημα, αν φτιαξεις στα preferences το encoding σε iso 8859-7 δουλευουν μια χαρα, διαλεγεις και παιρνεις.

 

Αν και τωρα τελευταια εβαλα το mkv tools που ενσωματωνει τους υποτιτλους στο βιντεο σε λιγοτερο απο ενα λεπτο και ετσι ξεμπερδεψα απο τον κινδυνο να μου βγαλει αλαμπουρνεζικα ή να μη τους δειχνει καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το gedit και πως το autodetection του θα πιανει και ελληνικα

 

alt+f2 > gconf-editor > /apps/gedit-2/preferences/encoding > διπλο κλικ στη λιστα και βαζεις πανω πανω, πριν απο ολα τα αλλα > ISO-8859-7

 

Εναλλακτικα, βαζεις εναν editor ανωτερου επιπεδου, πχ το geany ή το tea, φορτωνεις το .srt κανονικα, βλεπεις οτι δεν σου κανει η κωδικοποιηση και πας File > Reload as > Western Europe > Greek ISO-8859-7.

Με το tea πας File > File actions > Reload with encoding > ISO-8859-7.

 

Ο mplayer ειναι πολυ μπροστα απο τον totem, ο οποιος χρησιμοποιει τα plugins του gstreamer για να παιξει οτιδηποτε, τοσο που δεν νοηται συγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιπα να συνεχισω με το deluge και μιας και μου εβγαζε την 1.3.0rc1 ειπα να την εγκαταστησω, μιας και δεν μου εχει δημιουργησει προβλημα, απο τοτε με το κενο παραθυρο.

 

Την εβαλα μεσα, manually απο το terminal... δουλευε μια μια χαρα. Σε φαση λεω, κατσε να κανω ενα autoremove, μηπως κι εχει τιποτα που δεν χρειαζεται μεσα... (οχι οτι εχω προβλημα χωρου, απο 30gb εχω δωσει σε /root & /home αντιστοιχα).

 

Μου εβγαλε καποια αρχεια προς απεγκατασταση, παταω κι εγω να φυγουνε... και ηταν τα libraries του 1.3.0.rc1... ουπς, παει το deluge... :shock:

 

Καλα λεω, δεν παιζει αγχος, θα το ξαναβαλουμε... ελα ομως που ενω το synaptic ειχε την παλια εκδοση προς εγκατασταση (1.2.8) και το deluge ηταν στο menu του internet, στα applications tab, ανοιγε κιολλας, αλλα ηταν κενο...:confused:

 

Πως βγαινει τωρα? Με τα πολλα, κι αφου εκανα locate το deluge μεσω terminal, αρχισα να σβηνω manually οτι μπορουσα... :fear:

 

Τελικα, το εκανα ξανα install την 1.3.0, γιατι εβαζα την 1.2.8 μεσω synaptic, αλλα δεν δουλευε. Το μονο θεμα ειναι οτι ανοιξε εβγαλε τον connectιοn manager για να ξεκινησει ο daemon, που τον εβαλα να γινεται αυτοματα και ειμαι οκ τωρα. :P (αυτο δεν το ειχε κανει πριν... πρωτη φορα εβλεπα αυτο το παραθυρι στο διαβα μου)

 

Ερωτηση 1: Εκανα search στον nautilus στο file system και βρηκα ενα καρο αρχεια, αλλα δεν μου εδινε το δικαιωμα να τα σβησω... να ξεμπερδεψω... πως μπορω να εχω το delete ενεργοποιημενο?

 

Ερωτηση 2: Τα libraries της 1.3.0.rc1, τα βρηκε ως "αχρηστα" γιατι δεν ηταν μεσω synaptic ή επειδη ο synaptic δεν ειχε αυτην την εκδοση? Δηλαδη αν βαλεις καποιο beta προγραμμα θα στο βγαζει για remove? :confused:

 

Ερωτηση 3: Να εχω εμπιστοσυνη στο autoremove? :confused:

 

Ερωτηση 4: Αν τελικα εγω θελω να απεγκαταστησω την 1.3.0rc1, πως θα γινει αυτο? Η εντολη που δινει στο deluge wiki ειναι να package, που δεν βρισκει κατι τετοιο και δεν υπαρχει στο directory που λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγαινε Σύστημα--->Διαχείριση Συστήματος--->Computer Janitor ,

μήπως βρίσκει τίποτα από deluge εκεί πέρα για σβήσιμο.

 

Λογικά όμως αν ξαναπεράσεις τώρα την 1.3.0rc1 δε θα χεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Twiner

Hταν το plan a αυτο, αλλα ειχε μεσα μονο το peazip (που το θελω για τα rar)

 

To plan b ηταν αυτο που περιεγραψα παραπανω...

 

Το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να σβησω την 1.3.0rc1 και σε περιπτωση που βγει stable σε ppa θα μπορω να την περασω μεσω synaptic ή δεν περναει τωρα επειδη ειναι η 1.2.8? Εστω οτι θελω να βαλω την stable 1.2.8 και να βγαλω την beta... δεν μπορω να το κανω αυτο τωρα... εχει κατσικωθει η beta και δεν φευγει με τιποτα.

 

Και μετα, γιατι το autoremove την πεταξε εξω?

 

@jastonas

Την εντολη αυτη, την τρεχω στο termonal? Γιατι το εκανα, αλλα δεν ειδα διαφορα... τι κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή το χειριστήκαμε λίγο λάθος, πες ακριβώς ποια μέθοδο χρησιμοποίησες για να το εγκαταστήσεις.

 

π.χ. αν εγκατέστησες με αυτές τις οδηγίες, υπάρχουν πληροφορίες και για απεγκατάσταση.

 

αν εγκατέστησες αλλιώς, με ποιόν τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...