Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Bandura, υπόψην ότι όλα αυτά που λέμε αφορούν συγκεκριμένα το γραφικό περιβάλλον GNOME.

Το gnu/linux δεν περιορίζεται στο Gnome, υπάρχουν πολλές εναλλακτικές.

 

Τι εγινε? Ολος ο κοσμος με το WoW το θεματακι βλεπω!

 

(το ειχα μεχρι προχτες και γω :P)

 

:lol: τα σπάει το WoW. Το μόνο που δε μ'αρέσει είναι η progress bar του

οπότε κράτησα το περίγραμμα παραθύρου, και έβαλα το FineryBlues.

 

μαζί με GΝΟΜΕ-brave εικονίδια κι ένα wallpaper σαν αυτό ή αυτό ή αυτό... γίνεται άλλο φρούτο.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Ubuntu 10.04 εχω, εβαλα και το kubuntu, αλλα δεν μπορουσα να συνηθισω το kde, ασε που δεν μου δουλευε ο konqueror με το flash κι εβλεπα τα μισα sites, οποτε το κατηργησα, γιατι ειχα συνηθισει το gnome και το kde με χαωσε καπως, παρολο που εμοιαζε με τα win... αυτος ηταν ο δευτερος λογος, ηθελα κατι διαφορετικο, οχι κατι σαν τα windows... αν θελω τετοιο περιβαλλον, μπαινω και στα windows απευθειας...

 

Για να ειμαι ειλικρινης, δεν πολυασχοληθηκα με το kde, ηθελα να κανω τον konqueror να δουλεψει σαν τον firefox... δεν τα καταφερα και γυρισα στο gnome, που ειχα αρχισει να συνηθιζω.

 

Επειδη ειχα βαλει το kubuntu-desktop, βρηκα το παρακατω link που εχει την εντολη για να κανεις total remove το kubuntu ή xubuntu απο το ubuntu 10.04

 

 

 

 

Εdit

Εβαλα το repo μεσω terminal... το πηρε μια χαρα, (sudo add-apt-repository ppa...) και το key, ολα καλως... οταν ανοιξα το software sources να το δω, ειδα οτι ειχε περαστει μεσα μονο το ενα deb, το deb-src ελειπε, επισης, εκανα gkedit /etc/apt/sources.list και δεν το βρηκα μεσα, παρολο που στο synaptic το εβλεπα!

Παρολα αυτα βεβαια, αποφασισα να το βαλω manually μεσα στη λιστα και μετα μου το εμφανιζε 2 φορες (system-->administration-->software sources-->other software), εκανα remove το δευτερο (για να μη χαθει το key) και ειναι ολα καλα.

Εκανα τιποτα λαθος? Με την ιδια διαδικασια εβαλα το handbrake και δεν θυμαμαι να ελειπε το deb-src (δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια, αλλα δεν θυμαμαι να ανοιξα την λιστα με gkedit)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις Lubuntu 10.04 να μου πει με ποιο τροπο ανοιγει ο καδος στον pcmanfm?

 

Εννοω αν αυτο που φαινεται πανω στο desktop ειναι... καδος (pcmanfm trash://) ή ειναι απλως συντομευση στο φακελο που χρησιμευει σαν καδος (pcmanfm ~/.local/share/Trash/files/).

 

Ειπα να δοκιμασω Lubuntu 10.10 αλλα το βλαμμενο το plymouth δεν μου εκανε τη χαρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στο desktop η μόνη αλλαγή που είδα είναι σήμερα το πρωί να κολλάει ο κέρσορας για 2-3 δευτ σε ανυποψίαστες στιγμές. Δεν ξέρω αν έφταιγε αυτό.. έχω γεμίσει με experimental ppa γενικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Εχει κανεις Lubuntu 10.04 να μου πει με ποιο τροπο ανοιγει ο καδος στον pcmanfm?

 

Εννοω αν αυτο που φαινεται πανω στο desktop ειναι... καδος (pcmanfm trash://) ή ειναι απλως συντομευση στο φακελο που χρησιμευει σαν καδος (pcmanfm ~/.local/share/Trash/files/).

 

Ειπα να δοκιμασω Lubuntu 10.10 αλλα το βλαμμενο το plymouth δεν μου εκανε τη χαρη.

σε εχασα λιγο,τι εννοεις? Και απο τις 2 τοποθεσιες ανοιγει στον καδο...

αν καταλαβα καλα δηλαδη αυτο που ρωτας, εδω (~/.local/share/Trash/files/) τα αποθηκευει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωταω τι απο τα 2 κανει οταν κανει καποιος διπλο κλικ στο εικονιδιο του καδου πανω στο desktop.

Το οτι ανοιγει τον pcmanfm ειναι προφανες, αλλα με ποιο "τροπο" τον ανοιγει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eβαλα το wine μηπως και ανοιξω το easy mp3 downloader, αλλα δεν τα καταφερα και το εβγαλα.

 

Το προβλημα ειναι οτι οταν κανω edit menus μου δειχνει ενα αρχειο wine-wine στα applications, το οποιο δεν ειναι highlighted, κλικαρισμενο, και το αλλο προβλημα ειναι οτι οταν κανω δεξι κλικ σε ενα αρχειο, στα διαθεσιμα προγραμματα που μου βγαζει για να το ανοιξω ειναι μεσα το wine και το wine browser... πως φευγουν αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...