Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χα για μενα θα λεει ο Μαρκελος... καλα εχω κανει 3 re-install... δεν παιζομαι.:-D Βεβαια μονο το 1 ηταν για προβλημα (εκανα hard-reset πανω στην εγκατασταση του vlc) και τα αλλα ηταν το ενα για να δωσω αλλα 30gb στο Linux να εχει χωρο να φτιαχνει ταινιες το devede και το αλλο... πειραματιστηκα χθες το βραδυ... πηγα να βαλω τον alsa driver 1.0.23... μηπως κι εχω ηχο στο tvtime. Μπηκε μεν ο driver... αλλα μολις εκανα sudo alsaconfig... δεν εβλεπε ουτε την καρτα ηχου, ουτε της τηλεορασης... κι εγω αρχιζα να βλεπω το pc με αγριες διαθεσεις... :mad:

 

Τεσπα, δεν πειραζει, αν δεν πειραματιστεις δεν θα μαθεις...

 

Παντως εχω κανει προοδους... ανοιγω το tvtime, ανοιγω και το gstreamer-properties και παταω το test και ναι, επιτελους ακουω ηχο... εβαλα οτι εντολη βρηκα για sox και bitrate και ο ηχος ειναι μια χαρα... αλλα μονο με το testing πατημενο... αλλιως παπαλα.

 

Α! Καπου διαβασα οτι καποιος με saa7134 κι αυτος εβαλε το alsamixer και την ακουσε την καρτα... Αμαν λεω, τοσο ευκολο ηταν και κοντευω να γινω ενα με το Terminal (που δεν το πολυσυμπαθω κιολλας). Το βαλα κι εγω το μιξερ γεματος χαρα... ανοιξα και τα ηχεια μου αλλα οταν πηγε να ξεκινησει μου λεει οτι το key directory cannot end with slash "/" Α καλα λεω, κατι μου ειπες τωρα, ποιο directory? Που? Αστο για την Νικολουλη... :whistle:

 

Σημειωτεον εδω, οτι εβαλα να δω το Kubuntu (τρομαρα μου, 2 βδομαδες εχω Linux, και θελω να δω κι αλλη εκδοση, ακομα δεν εχω μαθει να μπουσουλαω στο ubuntu...) εκει λοιπον παιδια που λετε, ειχε ενα μιξερ εγκατεστημενο και την βρηκε μια χαρα την saa7134 :cry: Το ετρεχα απο το cd και δεν ηξερα αν μπορουσα να βαλω το αντιστοιχο tvtime, ΚdeTV αν θυμαμαι καλα... (πολυ windowsιλα θυμιζε το περιβαλλον παντως...:shock: αλλα ο Konqueror ηταν ολα τα λεφτα... ολα σε ενα νοικοκυρεμενα...;))

 

Επισης εχω ενα καλωδιο που μοιαζουν οι ακρες του για εσωτερικη συνδεση περιφερεικων με την καρτα ηχου (αν θυμαμαι καλα ηταν απο το πρωτο cd-r) αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι για αυτη τη δουλεια... προκοπη δεν ειδα παντως... το εβαλα σε ολες τις εσοχες της καρτας ηχου... αλλα δεν μου εκανε το χατηρι να λαλησει το tvtime.

 

Μηπως υπαρχει καποιος τροπος να μπορω να βλεπω χωρις το gstreamer ανοιχτο? Μηπως να δοκιμαζα κανα αλλο προγραμμα εκτος του tvtime?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Aν λες για το firefox-bin δεν ενοοω σε μένα, στον nightstalker αναφέρομαι. Εμένα ως firefox εμφανίζεται στην top.

Και στο laptop (ubuntu 10.04 32-bit) ο firefox-bin είναι. Τι ακριβως διαφορά έχει από το να είναι "σκέτος"?

 

@nightstalker

Ίσως να σκεφτείς την επανεγκατάσταση. Και ένας άλλος παραπάνω είχε διάφορα προβλήματα που λύθηκαν με reinstall της διανομής.

Τελικα τα παραπάνω προβλήματα λύθηκαν αφού έκλεισα το pc χθες βράδυ και το άνοιξα σήμερα το μεσημερι, παραμένει όμως αυτό με την χρήση της μνήμης.

 

Κι εγώ προς reinstall με βλέπω, δεν ξέρω όμως τι είναι καλύτερο... να βάλω την 32μπιτη διανομή + αυτό, ή πάλι κανονικά την 64μπιτη? Help plz.... :confused:

 

Επίσης μια άλλη απορία, κοστίζει σε πόρους/επιδόσεις η εγκατάσταση KDE εφαρμογών ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν λες για το firefox-bin δεν ενοοω σε μένα, στον nightstalker αναφέρομαι. Εμένα ως firefox εμφανίζεται στην top.

 

Βασικα αναφερομουν σε αυτο..

 

Πάντως εγώ άνοιξα γύρω στα 100 tabs να τεστάρω τη μνήμη της αλεπούς και έφτασε μέχρι 900ΜΒ

 

Στο arch το εκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σημειωτεον εδω, οτι εβαλα να δω το Kubuntu (τρομαρα μου, 2 βδομαδες εχω Linux, και θελω να δω κι αλλη εκδοση, ακομα δεν εχω μαθει να μπουσουλαω στο ubuntu...) εκει λοιπον παιδια που λετε, ειχε ενα μιξερ εγκατεστημενο και την βρηκε μια χαρα την saa7134 :cry: Το ετρεχα απο το cd και δεν ηξερα αν μπορουσα να βαλω το αντιστοιχο tvtime, ΚdeTV αν θυμαμαι καλα... (πολυ windowsιλα θυμιζε το περιβαλλον παντως...:shock: αλλα ο Konqueror ηταν ολα τα λεφτα... ολα σε ενα νοικοκυρεμενα...;))

 

Μηπως υπαρχει καποιος τροπος να μπορω να βλεπω χωρις το gstreamer ανοιχτο? Μηπως να δοκιμαζα κανα αλλο προγραμμα εκτος του tvtime?

 

Απλά να ξέρεις ότι το kubuntu είναι το ίδιο με το ubuntu, απλά αλλάζει το Desktop Environment, από gnome σε kde. Μπορείς να έχεις στην ίδια διανομή πολλά DEs και να επιλέγεις σε ποιο θες να μπεις στην οθόνη του login ;)

Τώρα για άλλο πρόγραμμα για τηλεόραση είναι το mythtv το οποίο κάνει παπάδες ΑΝ καταφέρεις να το στησεις :P Τουλάχιστον παλιά είχα διαβάσει ότι το στήσιμό του ήταν πακέτο. Τώρα έχει βγει πρόσφατα καινούρια έκδοση οπότε πάιζει να έχουν αλλάξει πολλά πράγματα προς το καλύτερο. Αν σε ψήνει να το δοκιμάσεις τσέκαρε αυτά

 

http://parker1.co.uk/mythtv_ubuntu.php

http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=24&t=5638&sid=e2da2023a292adf55a4a0ad4159f75aa

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=69572

 

Και στο laptop (ubuntu 10.04 32-bit) ο firefox-bin είναι. Τι ακριβως διαφορά έχει από το να είναι "σκέτος"?

 

Τελικα τα παραπάνω προβλήματα λύθηκαν αφού έκλεισα το pc χθες βράδυ και το άνοιξα σήμερα το μεσημερι, παραμένει όμως αυτό με την χρήση της μνήμης.

 

Κι εγώ προς reinstall με βλέπω, δεν ξέρω όμως τι είναι καλύτερο... να βάλω την 32μπιτη διανομή + αυτό, ή πάλι κανονικά την 64μπιτη? Help plz.... :confused:

 

Επίσης μια άλλη απορία, κοστίζει σε πόρους/επιδόσεις η εγκατάσταση KDE εφαρμογών ή όχι?

Δεν ξέρω τι διαφορά εχει το bin με το σκέτο γι' αυτό ρωτάω. Όσο για το

32 ή 64 θα σο υ έλεγα 64 εφόσον το υποστηρίζει ο επεξεργαστής. Τέλος η εγκατάσταση ΚDE εφαρμογών δεν κοστίζει σε πόρους από τη στιγμή που δεν τρέχεις το εκάστοτε πρόγραμμα (όπως και σε όλα τα προγράμματα άλλωστε).

 

οχι μια χαρα ειναι...και μολις απεδειξες οτι για αλλη μια φορα ubuntu sucks..:-D:-D

 

Σσσσσστ flamer :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι διαφορά εχει το bin με το σκέτο γι' αυτό ρωτάω. Όσο για το

32 ή 64 θα σο υ έλεγα 64 εφόσον το υποστηρίζει ο επεξεργαστής. Τέλος η εγκατάσταση ΚDE εφαρμογών δεν κοστίζει σε πόρους από τη στιγμή που δεν τρέχεις το εκάστοτε πρόγραμμα (όπως και σε όλα τα προγράμματα άλλωστε).

 

Τελικα υπάρχει και "σκετος" ff στο System Monitor ο οποίος τρώει ελλάχιστη μνήμη.

 

Εκανα νέο install τελικα, 64βιτ πάλι, μεχρι στιγμής οκ φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους το εφτιαξα, εβαλα το kubuntu-desktop και το kmix, ενω με το καλωδιο ενωσα τις 2 καρτες κι επιτελους εχω ηχο... :-) (σαν auxiliary)

 

Στο ubuntu, οταν παω να ανοιξω το gnome-mixer μου λεει οτι: :mad:

Bad key or directory name: "/apps/gnome-alsamixer/display_mixers/": Key/ directory may not end with a slash (/) Bad key or directory name

Bad key or directory name: /apps/gnome-alsamixer/display_sliders/ Key/ directory may not end with a slash (/) Bad key or directory name

 

Edit-- Aκυρη η παρακατω προταση, δουλευει κανονικα και σε gnome η tv...

Υπαρχει καποιος τροπος να το φτιαξω? Θα βγαλουν κανα update? υπαρχει κανα αλλο αντιστοιχο προγραμμα? ή να κανω κανα format και να βαλω μονο το kubuntu επανω? (windows ξεwindows το γραφικο περιβαλλον τους, τουλαχιστον δουλευουν τα παντα... το πολυ πολυ να το κανω...gnome με την μπαρα επανω)

 

Πω ρε δεν το πιστευω... εχω την τηλεοραση ανοιχτη, ακουγεται, και μπορω να κανω και κατι αλλο... Linux Rulez... Ενω με τα windows (xp, τα 7...την σνομπαρουν), τραβαγε ολα τα resources και σερνοταν το pc... οποτε την ειχα παροπλισμενη...:rolleyes:

 

@markelos

Φιλος δεν την παλεψα με το mythtv... πρεπει να εχεις τελειωσει πυρηνικος φυσικος για να το στησεις... :shock: τοσες ρυθμισεις... ουτε tvtuner της NASA να ηταν... και τελικα δεν με αφηνε να κανω scan για καναλια... ε, το ξαποστειλα και ησυχασα...:-D

 

Για αλλη μια φορα παιδια σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας και την βοηθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τελευταία κάποιο πρόγραμμα ανοίγει το kerying και ζητάει password. Την τελευταία βδομάδα άρχισε να το κάνει. Μπορώ να δω ποιο πρόγραμμα είναι?

 

---------- Προσθήκη στις 12:19 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 11:14 ----------

 

Εκνευριστικό πάντως που έχει περάσει ένας μήνας από την επίσημη κυκλοφορία και τα προβλήματα με τον plymouth συνεχίζονται. Σήμερα έφαγα και ban από το irc κανάλι του ubuntu όταν μπήκα και τους έκραξα για αυτή την απαράδεκτή κατάσταση.

Δεν μπορεί σε μηχανήματα της dell που υποτίθετε ότι είναι και εμπορικοί συνέτεροι με την canonical να έχεις boot time πάνω από 50 δεύτερα και να μην εμφανίζετε καν το plymouth.

Εχώ δει σε άλλες διανομές όπως το fedora στην επίσημη κυκλοφορία τους να υπάρχουν σοβαρότερα προβλήματα αλλά εκεί τουλάχιστον τα bug fixes ειναι πιο άμεσα και γρήγροα. Μεσά σε ένα μήνα σίγουρα θα έχουν διορθώσει ότι πρόβλημα παρουσιαστεί.

Εδώ στην canonical είναι σαν τον τύπο με το βαρέλι στο jack daniels..

Για όσους έχουν πρόβλημα με το plymouth στο ubuntu forum και στο general help είναι μαζεμένες όλες οι λύσεις

 

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1469475

 

Bootup/Plymouth.

Users should experience a much faster boot however some users may experience problems with Plymouth after the nVidia graphics driver has been enabled. Users may experience plymouth using lower graphics resolution.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+s...th/+bug/551013

 

Graphical solution : http://news.softpedia.com/news/How-t...4-140810.shtml

 

Command line :

(Some of the fixes put forward dont work for everyone.)

One that works for nVidia and to try is this.

Code:

gksu gedit /etc/default/grub

and add the line in BOLD.

# The resolution used on graphical terminal

# note that you can use only modes which your graphic card supports via VBE

# you can see them in real GRUB with the command `vbeinfo'

#GRUB_GFXMODE=640x480

GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=1680x1050 Save the file and run

Code:

sudo update-grub

The resolution chosen should be your monitors native resolution.

 

Other graphics card users including nVidia may get a black screen with flashing cursor and then a very short duration plymouth.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+s...th/+bug/540801

One fix for this is to create this file.

Code:

gksu gedit /etc/initramfs-tools/conf.d/splash

and add this option FRAMEBUFFER=y, save the file.

Then

Code:

sudo update-initramfs -u

Plymouth now has a hard dependency on mountall thus trying to remove Plymouth would remove half the OS. The advice is, if you don't want a graphical boot then uninstall any plymouth themes.

 

If the problem is a slow boot, and you have no floppy drive, disable the floppy in the bios. This has been reported as a fix to this. https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+s...ks/+bug/551712

 

If the problem is plymouth not displaying, and a black screen from grub to gdm, this could be due to graphics drivers needing to be loaded quicker. This is bugged.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+s...ux/+bug/539787

 

Plymouth is installed with 2 themes by default you can install more via synaptic.

To change themes this code is used.

Code:

sudo update-alternatives --config default.plymouth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@iant

Με το tvtime, δεν το αλλαξα...

 

 

Edit---

Επισης θελω να κανω αλλη μια ερωτηση, οταν ανοιγει το pc, μου βγαζει τα διαθεσιμα λειτουργικα, εχει:

1. Ubuntu 10LTS 2.6.32-22,

2. το Recovery,

3. Ubuntu 10LTS 2.6.32-21,

4. Recovery.

 

Χρειαζονται τα 2 τελευταια? Μπορω να τα σβησω? Μια φορα που δοκιμασα να μπω στο 3, μου ελεγε να μπει με μειωμενα γραφικα κι εκανε 1 ωρα και βαρεθηκα και εκανα resb και μπηκα κανονικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Προσπαθώ εδώ και μέρες να αναβαθμιστώ σε ubuntu 10.04 (από 8.04) αλλά δεν μπορώ. Βλέπω συνεχώς το μήνυμα ότι ο εξυπηρετητής μάλλος είναι υπερφορτωμένος. Δοκίμασα αρκετές πηγές λογισμικού σε διάφορες χώρες (uk, ch, at κλπ) αλλά πάλι τα ίδια. Έχει κάποιος καμία ιδέα του τι μπορεί να συμβαίνει?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hello guys!!!!χρειαζομαι βοηθειαα

μολις κατεβασα ubuntu 10.04 αλλά το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορω να συνδεθω στο ασυρματο δικτυο ενω απο τα vista μπορω!! απο οτι εψαξα ειδα οτι λειπουν drivers..και θα θελα να δω ποιους πρεπει να κατεβασω και πως. έχω ενα laptop DELL STUDIO 1737.

 

Eυχαριστωω πολυυ εκ των προτερων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...