Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Τελικα ναι εφταιγε εκεινο το reset του vlc... αλλα εφτιαξα το movie player και βλεπω υποτιτλους (ηθελε στο auto)... αυτη τη φορα δεν το εκανα install.

 

Μην φοβάσαι να το ξαναβάλεις... δυστηχώς τα λειτουργικά είναι πολύκλοκα και μπορεί να δημιουργηθεί προβλήματα από πράγματα που δεν το περιμένεις. Αλλά μια απλή εγκατάσταση του vlc δεν θα έπρεπε να σε τρομάζει. Μπράβο πάντως που βάζεις λίνουξ και μπράβο για την υπομονή σου. Θα δικαιωθείς... σκέψου ότι βάζεις ένα λειτουργικό που δεν έχεις ξαναδεί ποτέ. Αν χρησιμοποιούσες επί 15 χρόνια λινουξ και ξαφνικά έβαζες windows... νομίζω θα είχες πολύ πολύ χειρότερα προβλήματα!

 

Το βλέπω από φρέσκιες εγκαταστάσεις που κάνω σε νέα πισί.

 

Ubuntu = 15 λεπτά install. 15 λεπτά σετάρισμα για rar, flash, codecs keyboard layouts κτλ. Και άλλη μιαμιση ώρα για σετάρισμα ομορφιάς όπως burg, themes, nautilus elementary και άλλα... το οποιό είναι καθαρά optional ::)))

 

Windows = 20 λεπτά install. 20 λεπτά Drivers. Και άλλη μια ώρα τουλάχιστον για τα λειτουργικά.. office, torrent, rar κτλ κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα Jastonas και μονο οτι γλυτωσα απο το registry των windows και μπαινοβγαζω οτι προγραμμα θελω, που παιρνει μαζι του οτι παρελκομενο εβαλε, χωρις να δημιουργει κανενα προβλημα... μου φτανει και μου περισσευει...

 

Απο τη στιγμη που δεν ειμαι gamer και μπορω να κανω οτι εκανα και στα windows, γιατι να μη το δοκιμασω? Αλλωστε, γλυτωσα 35gb... εδωσα 30gb στο linux, που με 30gb μονο win98 βαζεις και παει ανετα... αλλιως την εβαψες.

 

Το θεμα ειναι οτι αυτα τα μπιχλιμπιδια που μου λες ειναι ωραια, αλλα μεχρι στιγμης κινεζικα για μενα, θα τα μαθω ομως, που θα μου πανε... ειδα παντως τη startup screen του burg... και χαζεψα, εχω grub 1.8, πως το βαζω κι εγω ρε παιδια μου αρεσει...

 

Εβαλα παλι το tvtime αλλα δεν εχω ηχο... τι μπορει να φταιει? Η καρτα ειναι η asus p7131 (αλλα τη βρισκει σαν 7134)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καρτα σου την αναγνωριζει σαν saa7134 (αυτο για την ακριβεια ειναι το ονομα του driver) γιατι φοραει το τσιπακι saa7134 της philips (ή καποιο με παρομοιο ονομα), saa713x).

 

Δοκιμασε να αφαιρεσεις το pulseaudio για αρχη, πριν αρχισω να λεω για τις δεκαδες παραμετρους του παραπανω driver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα jim_p, το εκανα completely remove, αλλα δεν εχω ηχο ακομα, btw βρηκα αυτην την εντολη καθως το googlarisa,

 

To hear the audio through ALSA using tvtime (or other programs that don't support it directly), run the following command after starting tvtime:

 

arecord -D hw:1,0 -r 32000 -c 2 -f S16_LE | aplay -

 

Να προχωρησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το burg δες εδώ http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=377347 ή αν δεν έχεις πρόβλημα με αγγλικά δες το http://www.omgubuntu.co.uk/2010/01/burg-gets-update-updated-instructions.html

Ένα ωραίο theme που βρήκα είναι το Gnome Burg theme

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθω να sudoβαλω το burg με κανα theme για startup και δεν μπαινει με τιποτα... ουτε κι εγω ξερω τι εχω κανει στον grub, καλα που εχω το παλιο kernel...

 

Καμμια ιδεα κανεις για το παρακατω...Τι φταιει? Ειμαι 6 ωρες στο terminal, τα ματια μου εχουν γινει λουκουμαδες...εχω διαβασει 6 tutorials για να μπει το startup theme, αλλα τζιφος...

 

Generating grub.cfg ...

Found linux image: /boot/vmlinuz-2.6.32-22-generic

Found initrd image: /boot/initrd.img-2.6.32-22-generic

Found linux image: /boot/vmlinuz-2.6.32-21-generic

Found initrd image: /boot/initrd.img-2.6.32-21-generic

Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.bin

Found Windows 7 (loader) on /dev/sda1

insmod: can't read 'vbe': No such file or directory

insmod: can't read 'png': No such file or directory

insmod: can't read 'coreui': No such file or directory

/boot/grub/themes/sora/theme.cfg: 18: merge_config: not found

/boot/grub/themes/sora/theme.cfg: 22: merge_config: not found

/boot/grub/themes/sora/theme.cfg: 25: merge_config: not found

/boot/grub/themes/sora/theme.cfg: 28: merge_config: not found

done

 

 

Ακυρο το κατω παιδια, εκανα 2 restart και μπαινω κανονικα... χωρις theme, αλλα μπαινει...

Οταν τρεχω το grub-emu και βγαζει αυτο:

error: no such device: f3d6bb00-f452-4442-8903-ab03cdee43f7.

error: unknown command `linux'.

error: unknown command `initrd'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως, λεω εγω τωρα, ο burg ειναι βασισμενος στον grub και εσυ εχεις grub2?

Βασικα, grub2 εχεις γιατι αυτος μπαινει με καθαρη εγκατασταση του ubuntu απο την 9,10 και μετα, αλλα ο burg τι περιμενει να βρει?

 

Παω να το ερευνησω...

 

---edit

Ακυρο. Εφοσον εχεις το σωστο repo, ειναι βασισμενο στον grub2.

 

Σχετικα με την καρτα τηλεορασης. Η παραπανω εντολη ειναι για να παρει ηχο απο αυτη και να ξεκινησει να τον παιζει αμεσα. Εξωτερικα, η εξοδος ηχου της καρτας τηλεορασης δεν ειναι συνδεδεμενη στην εισοδο της καρτας ηχου?

Αν ναι, πρεπει να σηκωσεις απο το μεικτη τα καναλια που ειναι για line in ή capture.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα jim_p, δεν εχει εξοδο ηχου, τουλαχιστον στα winxp που επαιζε, δεν ηθελε τιποτα εξτρα, περα απο την κεραια και το τηλεκοντρολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω επανω 2 sata, ο ενας εχει 3 partitions ntfs και 2 ext4+swap και ο δευτερος ειναι σκετος ntfs για backup.

 

Οπου hd0, εβαλα το root (/) partition του Linux, εκει αλλωστε δεν ειναι και το Loader? O φακελος του burg ειναι στο file system --> boot --> Burg

Eνα τutorial ελεγε να βαλω τα themes μεσα στο grub, οπου και τα sudoεβαλα.

 

Δεν ξερω τι φταιει, ολα τα κανω συμφωνα με τις οδηγειες, μαλιστα χθες το βραδυ το ξαναεκανα απο την αρχη... αλλα δεν δουλεψε.

 

---Εdit, φτιαχτηκε ο Burg

Τελικα το εκανα install μεσω του synaptic... αλλα το ολο θεμα ηταν οτι οι αλλαγες γινονται πλεον στο burg.cfg (λογω grub2) κι οχι στο /etc/grub.d/40_custom (Grub1) που ελεγαν ολα τα tutorials που ειδα.

 

---Edit

Περασα μεσω synaptic τα gdesklets, αλλα δεν ανοιγουν, καμμια ιδεα κανεις? (Εβαλα τα Screenlets και ειναι οκ)

 

Ευχαριστω πολυ παντως για το ενδιαφερον σας, 1/2 λυθηκανε, τωρα μενει η καρτα τηλεορασης και ειμαι complete, μεχρι στιγμης εχω πολυ καλες εντυπωσεις απο το Linux και ειμαι κοντα στο να πεισω αλλα 2-3 ατομα... (φερνω κοσμο... θελω ποσοστα, χεχεχε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που κάποιος είναι ένας από τους άτυχους που πέσαν στο Bug #568050 της 10.04 επειδή έχουνε Raid 1 όπως εγώ, ας ακολουθήσουν τις οδηγίες που γράφουν στα comments για να το λύσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Είμαι με ubuntu 10.04 64bit σε σύστημα με 4GB Ram και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, η χρήση της μνήμης είναι υπερβολική στο σύστημα μου, σχεδόν διπλάσια από ότι φαίνεται στο System Monitor αν αθροίσεις τα επιμέρους processes.

 

Πχ με το που ανοίγω το pc φαίνεται να καταναλώνει 600MB μνήμης χωρίς να έχω ανοίξει καμια εφαρμογή.

 

Με ανοιχτό τον firefox (680MB) & Rhythmbox (280MB) στο system monitor φαινεται να καταναλωνει 1,9 of 3,9 GB (48%), ενώ χθες με firefox & rhythmbox & last.fm & skype & Emesene έφτασε να δειχνει το system monitor 3,6 GB (απο τα 3,9) & swap 700ΜΒ (από τα 733), ενώ όταν αθροιζα τα επιμέρους processes δεν ξεπέρναγαν τα 2GB...

 

τι μπορεί να φταίει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίξε κονσόλα και δώσε την εντολή

 

top

 

και μετά κάνε κανονικά της δουλείες σου και κοίτα ποιό πρόγραμμα τρώει την περισσότερη μνήμη και επεξεργαστική ισχύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...