Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

παρόμοιο πρόβλημα με τον Jastonas συνάντησα κι εγώ σήμερα.

 

Σε κάποια φάση, όποια gnome εφαρμογή κι αν άνοιγα ήταν ένα κενό παράθυρο.

 

Πάω να κάνω reboot, κενό το παραθυράκι με τις επιλογές. Πατάω στα τυφλά και κάνει reboot.

 

Στη συνέχεια πάει να κάνει check τους δίσκους όπως του Jastona και κολλάει εκεί. An error has occured...κτλ. Μπαίνω σε shell και ζητάω reboot.

 

Μου βγάζει ο grub ένα μήνυμα του στυλ, file not found, kernel must be loaded...

 

Μπαίνω από live cd, φτιάχνω το δίσκο με e2fsck, όλα καλά, κανένα error.

 

Reboot.

 

Τώρα ξεκινάει, αλλά κάθεται πολύ ώρα στο plymouth και μετά δεν μπορεί να ξεκινήσει τον X, και μου βγάζει:

 

>GLIB-WARNING **: getpwuid_r(): failed due to unknown user id (0)

 

[edit] με το επόμενο reboot μπήκε κανονικά. Τώρα με μπέρδεψε.

 

[edit2]μετά από μια πιο ψύχραιμη θεώρηση των πραγμάτων υποθέτω ότι συνέβησαν τα παρακάτω:

1.κράσαρε κάτι στο gnome με αποτέλεσμα τα κενά παράθυρα.

2.άσχετο με το 1: μετά το reboot πήγε να κάνει check τους δίσκους, όμως φαίνεται κάποιο bug παίχτηκε και το check έμεινε στη μέση.

3. Όταν μπήκα από live cd έκανα e2fsck μόνο στον ένα δίσκο, φαίνεται ότι το check είχε μείνει στη μέση για τον άλλο δίσκο.

 

συμπέρασμα: αν μας τύχει κάτι παρόμοιο, μπορούμε να μπούμε από live cd και να e2fsckάνουμε όλους τους δίσκους μας manually.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου μπαίνει κανονικά. Απλά κάτι παίζει με τα 2 partitions του εξωτερικού σκληρού που είχα βάλει να κάνει automount (το οποίο εντέλει το κάνει...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω κάτι.

Λέω να βάλω LINUX αλλα δεν εχω ξαναδοκιμάσει ποτέ καμία έκδοση,θα χρειαστώ antivirus?θα είναι 'εύκολα' για μένα που είμαι ένας μέσος χρήστης windows χωρίς μεγάλη εμπείρια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι και ναι, αρκει να ξερεις καποια πραγματα για να μην ψαχνεις λυσεις οπου να ναι.

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=272993

 

Βαλε εναν πιο περιγραφικο τιτλο στο θεμα σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Antivirus για το linux δεν χρειάζεσαι, μόνο αν το θέλεις για να ελέγχεις αρχεία για τα οποία έχεις αμφιβολίες και θα χρησιμοποιήσεις σε windows.

 

Εμένα προσωπικά η μετάβαση μου φάνηκε πανεύκολη. Υπάρχουν και οδηγοί για σχεδόν τα πάντα εδώ:

http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=859

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια, πολυ καλο το forum, να 'στε καλα, γιατι ετσι περνουμε κουραγιο κι εμεις οι κοινοι θνητοι, ωστε να μπουμε στον κοσμο του Linux.

 

Εχω το Ubuntu 10.04 lts 64bit, εδω και 2 μερες, εγκατεστημενο σε ext4 partition, 10gb για το /root, 18 για το /home και 2gb για swap.

 

Το pc ειναι: cpu: amd athlon 64 3800+, mb: asus a8n sli premium, 4gb ram, graphics: asus 7900 gtx.

 

Μεχρι στιγμης, εχω αντιμετωπισει τα εξης προβληματα και θα ηθελα την γνωμη σας, μια και εγω δεν εχω ιδεα απο Linux, στο πως μπορω να τα αντιμετωπισω.

 

1.Ενω ειχα ανοιχτο το software center κι εκανα install το vlc player, πηγα να το ξανανοιξω και κολλησε (ξεχασα να αλλαξω desktop)... αναγκαστικα reset. Οταν ανοιξε ηταν ολα καλως και δουλευει μια χαρα το vlc ! Το ιδιο συνεβη και με το transcode, ενω εκανε install, εβγαλ μηνυμα λαθους, μετα το εδειξε οκ, αλλα δεν το βρηκα πουθενα!!!

 

2. Tο ειχα αφησει να φτιαχνει ενα dvd με το devede και οταν γυρισα και πηγα να το ανοιξω, δεν ανοιγε η οθονη απο το sleep mode με τιποτα... αναγκαστικα... reset...

 

3.Το αλλο προβλημα τωρα ειναι οτι πριν ανοιξει, βγαλει δηλαδη την ubuntu startup screen με τα κοκκινα φωτακια απο κατω (σαν του κιτ ενα πραμα) γραφει κατι που δε προλαβαινω να διαβασω για i/o request error, αφου πριν εχει πρασινισει η οθονη για κλασματα του δευτερολεπτου. Παντως προβλημα με συσκευες δεν εχω, και drivers κατεβασε μονο του για την nvidia και ο ηχος παιζει και internet εχω.

 

4. Ο Firefox κλεινει στα καλα καθουμενα... και μετα κανω restore tabs.

 

5. Οταν το ετρεξα σε safe mode, μηπως και φτιαξει τιποτα μονο του (μαλλον φιλοδοξο αυτο) που ειπε κατι για 20 πακετα που δεν εχουν εγκατασταθει καλα, παω κι εγω στον janitor, αλλα δεν βρηκα τιποτα εκει μεσα. (Μηπως πειραχτηκε τιποτα απο τα παραπανω resets?) Υπαρχει καποια εντολη να δω ποια ειναι?

 

Τι μου προτεινετε να κανω?

 

Για να ειμαι ειλικρινεις ειναι ωραιο το περιβαλλον, (ειδικα τα 4 desktops), απλα πρεπει να μαθω τα ονοματα των προγραμματων και θα τα παμε καλα (εφοσον δεν ζηταει πολυ το termnal, γιατι δεν εχω ιδεα, αν δεν μου πουν την εντολη copy/paste...κλαψτα)

 

Μπορω να απεγκαταστησω τα ηδη υπαρχοντα προγραματα και να βαλω αλλα στη θεση τους? πχ remove mplayer, αφου χρησιμοποιω μονο τον vlc για video.

 

Επισης θα ηθελα να ρωτησω για dvd player, σαν το powerdvd και καποιο προγραμμα σαν το daemon tools.

 

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Να αποφευγεις την κινεζικη απομιμηση για frontend του apt που λεγεται software center. Οτι θελεις να βαλεις ή να βγαλεις θα το κανεις απο το synaptic ή απο το τερματικο με 1-2 εντολες.

 

2) Ρυθμισε το ωστε να μην μπαινει σε αναμονη!

 

3) Σε ενα τερματικο δωσε

>dmesg | grep request

και ποσταρε εδω οτι σου βγαλει. Ενα "I/O request error" σιγουρα δεν ειναι κατι καλο. Το πρασινο που σου βγαινει για λιγο ισως να ειναι απο την ενεργοποιηση του plymoth.

 

4) Δες τα plugins σου μηπως καποιο εχει προβλημα. Υποψιαζομαι κατι σε flash παντως.

 

5) Το safe mode δεν ειναι αυτο που ηξερες απο τα windows. Στο "safe mode" εδω μπαινεις με δικαιωματα root, σε γραμμη εντολων μονο και κανεις απερισπαστος οτι δουλεια πρεπει να γινει.

Αν του λειπει κατι θα το βαλει με

>sudo apt-get install -f

και αν κατι μισοεγκατασταθηκε θα το τελειωσει με

>sudo dpkg --configure -a

 

Ο mplayer δεν ερχεται προεγκατεστημενος, οποτε μαλλον εσυ τον εβαλες. Θα προτεινα να τον κρατησεις γιατι εινια καλυτερος απο τον vlc και νομιζω πως πλεον εχει και dvd menu support.

 

Για να δεις dvd ομως, θες το repo του medibuntu και το πακετο libdvdcss2 απο αυτο.

 

Και για να αποφευγεις τα hard resets, μαθε το REISUB. Κρατωντας πατημενα τα alt και print screen, πατας διαδοχικα r, e, i, s, u, b, και εχεις το καλυτερο soft reset, με ολα τα μετρα παρμενα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια και παλι, σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας, στην προσπαθεια μου να ανακαλυψω τον κοσμο του linux.

 

1. Ωραια το βρηκα το synaptic, αλλα εχει κι ενα καρο αλλα αρχεια παρεα το καθε προγραμα, πχ το vlc εχει και κατι παρελκομενα, τι να διαλεγω? Το κανονικο και οτι λειπει να το κανει μονο του ή να το σημειωνω και να το περναω manual απο το synaptic?

Χαχαχα κινεζικη απομιμηση, καλο αυτο, να σαι καλα.

 

2. ΟΚ θα το φτιαξω.

 

3. Στο bandura.zip εχω 3 αρχεια, a) Στο terminal ειναι τα αποτελεσματα της εντολης για τα i/o. β) Στο update ειναι τα σφαλματα που παρουσιαστηκαν και γ) το screenshot, ειναι οτι εβγαλε στα details, μηπως σας βοηθησει περισσοτερο.

 

4. Πως και που βλεπω τα plugins? Ειναι αυτο με το sudo? Στο ρεψοωερυ μοδε το κανω αυτο, σωστα? Αληθεια τι παταω εκει για να βγαλει στο κανονικο mode (αυτο με τα παραθυρα) ή να κανει restart το pc για να με βαλει κανονικα.

 

5. Θα τρεξω την εντολη μετα την απαντηση σας, σε περιπτωση που χρειαστει κατι παραπανω.

 

Επισης, υπαρχει κανα λεξικο eng/gre και το αναποδο για το linux?

 

Υπαρχει καποιο βιβλιο για το ubuntu? Η Εστω με τα βασικα του linux που να αντιστοιχει στην εκδοση που τρεχω? (Μη σας ζαλιζω συνεχεια...)

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

bandura.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανεις αναζητηση πχ για vlc θα σου βγαλει ολα τα σχετικα με το vlc, δηλαδη

- vlc, τον player ετσι οπως τον ξερεις απο τα windows

- vlc-nox, τον player χωρις τα gui παρελκομενα του, αν πχ θελεις να τον χρησιμοποιεις απο τερματικο

- mozilla-plugin-vlc, το plugin του για να παιζει streaming κλπ μεσα στον ff και τους αλλους browsers.

Απο τα παραπανω δεν νομιζω να μην καταλαβες ποιο θες σαν απλος χρηστης!

 

Τα i/o errors που δειχνει στο dmesg αφορουν το δευτερο (?!) drive σου (sr1) και το floppy (fd0). Εχεις κατι απο αυτα στο pc σου? Αν οχι, πες το και θα τα βγαλουμε και απο το σχετικο αρχειο, για να σταματησει να τα ψαχνει.

 

Τα σφαλματα στο update φτιαχνονται με το "sudo dpkg --configure -a". Αυτο το κανεις σε recovery mode ή σε οποιοδηποτε τερματικο.

 

Οταν μπεις σε recovery mode, και δωσεις τον κωδικο σου οταν το ζητησει, και κανεις οτι εχεις να κανεις, δινεις "sudo poweroff" ή "sudo reboot" για τερματισμο ή επανεκκινηση αντιστοιχα.

Απο εκει καλο ειναι να μην βγεις στα παραθυρα.

 

Τα εγκατεστημενα plugins του ff τα βλεπεις δινοντας στην address bar

>about:plugins

 

Ενα τζαμπα βιβλιο σε pdf ειναι αυτο

http://www.ubuntupocketguide.com/download_main.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να αποφευγεις τα hard resets, μαθε το REISUB. Κρατωντας πατημενα τα alt και print screen, πατας διαδοχικα r, e, i, s, u, b, και εχεις το καλυτερο soft reset, με ολα τα μετρα παρμενα :)

 

A ρε τσίφτη jim, και το 'χα πετύχει παλιά αυτό το κολπάκι αλλά δεν το θυμόμουν καθόλου. Να 'σαι καλέ ρε μαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και παλι, λοιπον βρηκα την αλλη συσκευη, εκτος της δισκετας... ειναι το πολυμηχανημα του fax που εχει usb drive για να συνδεεις κατευθειαν την μηχανη ή το stick

(Ασχετο, εγω που ξερω να συνδεω τα κοκοψοψαρα... γιατι δεν με ρωταει κανενα κορμι για βοηθεια?)

 

Λοιπον, την δισκετα, πως την απενεργοποιουμε να μη την ψαχνει?, Δεν ειναι συνδεδεμενη καν στο motherboard... που το βρηκε? (Μενταλιστ ειναι?)

 

Οσων αφορα τωρα το usb του εκτυπωτη, τι κανουμε εκει? Αν το απενεργοποιησουμε θα φυγει ο εκτυπωτης μαζι?

 

Οσων αφορα την sudoεντολη, δεν αλλαξε τιποτα, και την εγραψα και εκανα και dpkg repair απο το menu που μου εβγαλε... αλλα τζιφος, παραμενουν οπως εχουν, στο screenshot και terminal που εχω attached.

 

Εντωμεταξυ μου εβγαλε απο μονο του το gparted (γιατι παιρνει τετοιες πρωτοβουλιες? Σε εμενα τον ασχετο βρηκε να τα κανει?)

 

Επισης προσπαθησα τα αρχεια του vlc να τα κανω reinstall στο synaptic, αλλα δεν επιασε... να κανω remove kai reinstall?

 

Πηγα να κανω dvd copy απο το brasero και λεει οτι λειπει το libdvdcss.so.2 και θελει manual install, να βγαλω το Brasero και να βαλω το k3b?

 

Ευχαριστω για την υπομονη σας παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα να κανω dvd copy απο το brasero και λεει οτι λειπει το libdvdcss.so.2 και θελει manual install, να βγαλω το Brasero και να βαλω το k3b?

 

https://help.ubuntu.com/community/RestrictedFormats

Εδώ δες πως να παίζεις DVD. Λογικά χρειάζεται και για την αντιγραφή τους (?). Κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, την δισκετα, πως την απενεργοποιουμε να μη την ψαχνει?, Δεν ειναι συνδεδεμενη καν στο motherboard... που το βρηκε? (Μενταλιστ ειναι?)

Άνοιξε το fstab

>
sudo gedit /etc/fstab

και βάλε # μπροστά από τη γραμμή που περιέχει το fd0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...