Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πώς μπορώ να πάω ξανά τα κουμπιά για κλείσιμο,μεγιστοποίηση και ελαχιστοποίηση στα δεξιά, επίσης αυτό το μαύρο που στο οποίο βρίσκονται τα File,EDit και τα λοιπά αλλάζει?

 

Χρησιμοποιήσε την αντίθετη διαδικασία από αυτήν εδώ που λέει πως να τα βάλεις από τα δεξιά στα αριστερά

 

http://www.addictivetips.com/ubuntu-linux-tips/switch-the-closemaximizeminimize-buttons-to-left-side-in-ubuntu/

 

Εσύ θες

>menu:minimize,maximize,close

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Έχω ξεκινήσει από την εγκατάσταση της server edition. Θέλω να βάλω τον proprietary driver για την ati κάρτα μου, είμαι σε σκέτο console, δεν έχω ακόμα κατεβάσει το gnome που σκοπεύω να βάλω.

 

Τι κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παίδες δεν αργήσε πολύ να βγεί η τελευταία έκδοση των ubuntu?Για αρχή απρίλη περιμέναμε...29 του μηνα βγήκαν.Πάντος περιμένετε λίγο...γιατί αν θυμάστε και με την προηγούμενη έκδοση(9.10) υπήρχαν προβλήματα στον ήχο...και αναλόγος τα pc και σε άλλους τομείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις έκανα το τελευταίο update και πλέον είμαι και γω στην τελική έκδοση...όλα καλά βέβαια το πρόβλημα με την login screen δεν έφτιαξε, μην πω ότι βλέπω κ μια μικρή καθυστέρηση...τεσπα...και οι αναβαθμίσεις του open office που αποτύγχαναν στην rc τώρα έγιναν κανονικά...να ρωτήσω κάτι, το football manager το παίζει με wine έχει δοκιμάσει κανείς, γιατί είναι φανατικός ο αδερφός μου και πρέπει να τον πείσω κάπως....

μάλλον θα τα βάλω και στο άλλο μου μηχάνημα αλλά εκεί θα χρειαστώ βοήθεια οπότε θα ανοίξω αντίστοιχο θρεντ επειδή έχω κάνει τα partition σκ@τ@....

 

επειδή τώρα χρησιμοποιώ για πρώτη φορά το wine και παίζω λίγο μαζί του για να το δω, γιατλι μου βγάζει τα γράμματα στα μενού του με κουτάκια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αποτέλεσμα ξεπέρασε τις προσδοκίες μου.

 

Έφυγα για κάνα 3ωρο, είχα δουλειά, αφήνοντας το να αντιγράφει το παλιό μου /home και να εγκαθιστά το desktop.

 

Γύρισα και το βρήκα έτοιμο. Άψογο.

Διορθώθηκε το πρόβλημα με την κάρτα γραφικών που έπρηζα όποιον έγραφε στο φόρουμ.

Το samba έτοιμο, με μια αντιγραφή του παλιού smb.conf

 

Έβαλα και το cairo dock, κατέβασα ό,τι είχα φορτώσει από πριν (μου άρεσε το software center).

 

Η πρώτη εντύπωση άριστη. Πολύ καλή δουλειά.

 

Στην πορεία θα δούμε πλέον τι πρέπει να στρώσει.

 

(Το μόνο που θα ήθελα ήταν να βάλω names πάνω στα workspaces, με βόλευε πολύ και τα "απενεργοποίησαν". Το gconf δεν...)

 

Το gnome 2.30 με πολύ βολικό το zoom στο nautilus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπέρδεψα το θέμα... οπότε σε παράθεση αυτά που είπα στο άλλο κι ήταν να τα πω εξαρχής εδώ:

 

Το αποτέλεσμα ξεπέρασε τις προσδοκίες μου.

 

Έφυγα για κάνα 3ωρο, είχα δουλειά, αφήνοντας το να αντιγράφει το παλιό μου /home και να εγκαθιστά το desktop.

 

Γύρισα και το βρήκα έτοιμο. Άψογο.

Διορθώθηκε το πρόβλημα με την κάρτα γραφικών που έπρηζα όποιον έγραφε στο φόρουμ.

Το samba έτοιμο, με μια αντιγραφή του παλιού smb.conf

Το gnome 2.30 με πολύ βολικό το zoom στο nautilus.

 

Έβαλα και το cairo dock, κατέβασα ό,τι είχα φορτώσει από πριν (μου άρεσε το software center).

 

Η πρώτη εντύπωση άριστη. Πολύ καλή δουλειά.

 

Στην πορεία θα δούμε πλέον τι πρέπει να στρώσει.

 

(Το μόνο που θα ήθελα ήταν να βάλω names πάνω στα workspaces, με βόλευε πολύ και τα "απενεργοποίησαν". Το gconf δεν...)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ati εχεις;Τρεχει καλα τωρα;

Δηλαδη παιζεις και games με την ατι ή @@;

 

Το scorched3d πάει καλά... παιχνίδια γενικά δε παίζω αλλά η κάρτα δόξα τω θεώ ενεργοποιήθηκε επιτέλους και βλέπω γραφικά της προκοπής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχετε πρόβλημα με την boot οθόνη ενεργοποιήστε τα proposed repositories. Εχουν περάσει ένα patch που διορθώνει κάπως την εμφάνιση. Υπάρχει και αυτές εδώ οι οδηγίες για χρήση του uvesafb που διορθώνει τελείως την εικόνα στο boot αλλα..

Εχεί μεγαλύτερο χρόνο εκκίνησης και δεν θα δουλέψει ποτέ το suspend αν κάνεις χρήση του uvesafb

 

http://idyllictux.wordpress.com/2010/04/26/lucidubuntu-10-04-high-resolution-plymouth-virtual-terminal-for-atinvidia-cards-with-proprietaryrestricted-driver/

 

Εγώ έκανα χρήση του uvesafb γιατί έτσι και αλλιώς το suspend δεν μου δουλεύει από την alpha 3 και για μένα είναι το βασικότερο πρόβλημα που έχω στην διανομή. Με είχε βολέψει παρά πολή το suspend δύο χρόνια που το χρησιμοποιούσα τώρα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

problem solved :D

 

 

 

 

Χμμμ, μήπως δε χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες στο μήνυμα σας ; Υπενθυμίζουμε ότι απαγορεύεται η χρήση greeklish

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπιζει κανείς προβλημα με το boot ? Εχω δοκιμασει εγκατασταση με διαφορες εκδοσεις (32/64bit) και δε γίνεται καμια, γιατι η οθονη μπαινει σε "safe" mode. Εγκατέστησα μετά από το alternate cd, όλα πηγαν καλά, αλλά στο πρώτο boot πάλι τα ιδια. Ξέρει κανεις τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...