Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να ρωτήσω. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα σε gnome αντίστοιχο του digikam? Θέλω να το βάλω στο ubuntu remix και γιατί το digikam έχει πάρα πολλές εξαρτήσεις από kde. Σου βάζει δλδ μαζί και το μισό kde :P

ShotWell ή Picasa Beta?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ενας ωραίος οδηγός για να ενεργοποιήσετε κάποια χαρακτηριστικά στο 10.04 Tips and Tricks for Ubuntu after Installation

 

Συγκεκριμένα :

 

 

* Customize the Panel

* Set Full Transparent Panel

* Customize the Theme

* Set Aero Glass Effect

* Pin Programs to the Panel

* Move the Minimize, Maximize and Close buttons to the Right

* Set a Default View in File Browser

* Enable Media Playback

* Set Sound Output

* Install Extra Fonts

* Open Up a Program Window in Center

* Hide Drive Icons on the Desktop

* Auto Mount Drives at System Startup

* Manually Mount a USB Drive

* Enable "Rotate Cube" Effect

* Enable Windows 7 Superbar

* Enable Windows 7 Aero Snap

* Change Default Boot Options

* Remove Older Linux Kernel and Clean Up Boot Menu

* Auto Shutdown the System

* Install More Useful Software

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω install win 7 στο sda1, στα καπάκια κάνω install ubuntu 10.04, και δεν μου βγάζει grub!! Κατευθείαν ntldr....

Καμία βοήθεια παρακαλώ; Νομίζω το ξαναείδα κάπου το ίδιο πρόβλημα σε προηγούμενα ποστ αλλά που να κοιτάω 27 σελίδες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλησιάζουμε σχεδόν ένα μήνα μετά το release και μπορώ να πω ότι πλέον η διανομή είναι φοβερά σταθερή και αρκετά γρήγορη στην απόκριση. Δλδ έτσι όπως πρέπει να είναι μια lts διανομή. Και μπορεί στο τούμπανο dekstop να πηγαίνε σφαίρα αλλά το ίδιο καταλαβαίνω και στο netbook που έχω.

Το μόνο πρόβλημα που παραμένει είναι φυσικά το plymouth και το boot time του. Νομίζω αυτό το πρόβλημα μάλλον θα λυθεί μετά από το μεγάλο πρώτο update που αναμένετε περίπου τον Ιούλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο πρόβλημα που παραμένει είναι φυσικά το plymouth και το boot time του.

 

σε μένα λύθηκε όταν απενεργοποίησα τη δισκέτα απ'το Bios. Try it!

 

Γενικά κι εμένα μου φαίνεται αρκετά σταθερή διανομή. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω όμως τελευταία πρέπει να σχετίζεται με bug του alsa: Σε τυχαίες στιγμές μου ανεβάζει πολύ τη χρήση του επεξεργαστή (μέχρι και 100%) και το κρατάει εκεί μέχρι να κάνω reboot. Συνάντησε κανείς από δω αυτό το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου το έκανε όταν ήταν σε beta και στις αρχές τις κυκλοφορίας της διανομής αλλά όχι τώρα. Αυτή την στιγμή η διανομή τρέχει πάρα πολύ ικανοποιητικά και δεν έχω το παραμικρό lag ούτε στα εφέ του compiz.

Αν σου ξανακάνει 100% cpu usage άνοιξε το terminal και δώσε

 

top

 

και δες ποιά προγράμματα είναι στην κορυφή της λίστας που τρώνε πόρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το κλασικό πρόβλημα με τα 5.1 και το pulsaudio, μια ηλίθια συχνότητα όταν έπαιζε οποιοδήποτε είδος ήχου, την οποία δε κατάφερα να διώξω. Έδιωξα λοιπόν το pulseaudio. Τώρα με το alsa αντιμετωπίζω κάποια προβληματάκια, κάθε φορά που ανοίγω το movie player/rhythmbox το volume είναι στο 100%, πράγμα το οποίο είναι σπαστικό, επίσης δε δουλεύουν πλέον τα πλήκτρα volume +/- και mute στο πληκτρολόγιο. Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω τα + και - του πληκτρολογιου να εχουν σχεση με το pulseudio. Ανοιξε τις ρυθμισεις του gnome για τις συντομευσεις πληκτρολογιου και ορισε τες.

 

Τα players, εφοσον δεν δινουν καποια ρυθμιση για την αρχικη τους ενταση, παιρνουν την ενταση του pcm καναλιου του μεικτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συντομεύσεις στο keyboard shortcuts είναι σωστές, τις έχω ελέγξει δις. Όλα τα υπόλοιπα multimedia keys δουλεύουν κανονικά (όπως δούλευαν κι αυτά τα 3 πριν ξηλώσω το pulseaudio). Όσο για τα players η ένταση του pcm δεν είναι στο τέρμα και τα players δεν δείχνουν να έχουν κάποια επαφή με αυτή. Απ όσο θυμάμαι τα players αποθηκεύουν το volume με το οποίο έπαιζαν την τελευταία φορά και ανοίγουν μ αυτό. Τα δικά μου δε το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως και οχι. Το skype που ειναι μονο 32αρι και βγαινει μονο σε πακετο για 32, θελει ενα σωρο ματσακονιες για να παιξει στα 64.

 

Λάθος. Γενικά μπορείς αν εγκατάστησεις όποιο πρόγραμμα 32αρη θέλεις σε 64αρα διανομή. Το μόνο που θέλεις είναι να κάνεις πρώτα εγκατάσταση κάποιες lib αλλά δεν θυμάμαι το όνομα τους.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω πως το φλας 32μπιτ κάνει install κάποια πράγματα από μόνο του. Αλλά είναι έτσι το deb του που μπαίνει και σε χ64 μάλλον και σε ι686. Το συγκεκριμένο δεν μου λέει ότι χρειάζεται extra packages... απλά δεν μπαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως και οχι. Το skype που ειναι μονο 32αρι και βγαινει μονο σε πακετο για 32, θελει ενα σωρο ματσακονιες για να παιξει στα 64.

 

Εδώ έχει τα παρακάτω!

- Skype 32-bit

- Skype 64-bit

Αυτά τι είναι τότε; Δεν έχω ψάξει όμως ποια πακέτα έχουν!

Έχω βάλει το 64-bit και παίζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εφαρμογη, το εκτελεσιμο του skype δηλαδη, δεν παυει να ειναι 32αρι εκτελεσιμο.

 

Απο το control file του deb για το 32αρι

>Package: skype
Version: 2.1.0.81-1
Section: non-free/net
Priority: extra
Architecture: [u]i386[/u]
Depends: libasound2 (>> 1.0.17), libc6 (>= 2.7-1), libgcc1 (>= 1:4.3), libqt4-dbus (>= 4.4.3), libqt4-network (>= 4.4.3), libqtcore4 (>= 4.4.3), libqtgui4 (>= 4.4.3), libstdc++6 (>= 4.3), libx11-6, libxext6, libxss1, libxv1

και απο το "64αρι"

>Package: skype
Version: 2.1.0.81-1
Section: non-free/net
Priority: extra
Architecture: [u]amd64[/u]
Depends: lib[b]32[/b]stdc++6 (>= 4.1.1-21), lib[b]32[/b]asound2 (>> 1.0.14), ia[b]32[/b]-libs (>= 1.6), libc6-[b]i386[/b] (>= 2.7-1), lib[b]32[/b]gcc1 (>= 1:4.1.1-21+ia32.libs.1.19)

 

Ολα τα παρελκομενα δηλαδη προκειμενου να ξεγελαστει η εφαρμογη και να νομιζει οτι τρεχει σε 32. Παραπερα δεν το εψαξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...