Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγουρα γινεται ημιδιαφανο αν εχεις compiz. Δεν ξερω αν γινεται ενεργοποιοντας απλα τις ικανοτητες του metacity για compositing.

 

(gconf-editor > apps > metacity > general > compositing_manager [v])

 

δεν εγινε τπτ :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ενώ βάζω στον εξωτερικό σκληρό τα 10,04 δεν ξεκινάει, του επιλέγω την συγκεκριμένη στιγμή και το μόνο που κάνει είναι μία μαύρη και μία παύλα να αναβοσβήνει. Τι δεν κάνω σωστό άραγε?

 

Ο σκληρός είναι ένας wd 320gb passport και του έχω κάνει 3 διαμερίσματα 277gb-ntfs, 19gb-ext4, 1gb-swap και δεν παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασα με το wubi να εγκαταστήσω το ubuntu 10.04 σε htpc το οποίο συνδέεται σε τv με καλώδιο hdmi. Η εγκατάσταση πρέπει να γίνεται κανονικά αφού ακούω τα ταμ ταμ (χαχαχ)...αλλά από εικόνα γιοκ!

 

υπάρχει κάποια λύση; (να μη βγει όμως το καλώδιο hdmi...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ βάζω στον εξωτερικό σκληρό τα 10,04 δεν ξεκινάει, του επιλέγω την συγκεκριμένη στιγμή και το μόνο που κάνει είναι μία μαύρη και μία παύλα να αναβοσβήνει. Τι δεν κάνω σωστό άραγε?

Οταν έκανες την εγκατάσταση, ο εξωτερικός ήταν (για τον grub) ο hd1 ή hd2.

Οταν όμως μπουτάρεις από αυτόν, τον βλέπει σαν hd0. Προσωπικά, άλλαξα τις καταχωρήσεις χειροκίνητα.

 

Hope it helps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν έκανες την εγκατάσταση, ο εξωτερικός ήταν (για τον grub) ο hd1 ή hd2.

Οταν όμως μπουτάρεις από αυτόν, τον βλέπει σαν hd0. Προσωπικά, άλλαξα τις καταχωρήσεις χειροκίνητα.

 

Hope it helps.

 

Ήταν οκληρός hd4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να με διαφωτισει για αυτο το πακετο? Τι ειναι, τι βαζει, τι θελει να κανω κατοπιν εγκαταστασης?

 

http://packages.ubuntu.com/lucid/nvidia-current

 

(1,2)βάζει τον τελευταίο οδηγό nvidia (195).

(3) reboot? :P

 

εγώ θέλω να ρωτήσω αν κατάφερε κάποιος να εμφανίσει το sensors-applet στο gnome-panel.:confused:

 

[edit] τελικά μου το εμφάνισε. Αρχίζω να πιστεύω ότι πολλά απ' τα προβλήματα που έχω είναι επειδή έκανα upgrade και όχι clean install...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις καλα στις εξαρτησεις δεν εχει καν το nvidia-glx, ουτε module-assistant ουτε τιποτα.

 

Για τις ενδειξεις του lm-sensors, μονο conky, ολα τα αλλα ειναι τριχες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1fvQy.jpg

 

εμένα μου το εγκατέστησε μ'ένα update. Είχα τον 185. Δεν αποκλείεται να κρατάει το προηγούμενο module-assistant.

 

δεν μπορώ να κάνω pipe το conky στο gnome panel :P και το applet δεν εμφανίζεται στις επιλογές.:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θελω εγω απο το nvidia-current εχει μια βασικη διαφορα με το δικο σου συνολο πακετων.

Προκειται να εγκατασταθει σε μια φρεσκια εγκατασταση, οχι να μπει με update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα σε gnome αντίστοιχο του digikam? Θέλω να το βάλω στο ubuntu remix και γιατί το digikam έχει πάρα πολλές εξαρτήσεις από kde. Σου βάζει δλδ μαζί και το μισό kde :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα σε gnome αντίστοιχο του digikam? Θέλω να το βάλω στο ubuntu remix και γιατί το digikam έχει πάρα πολλές εξαρτήσεις από kde. Σου βάζει δλδ μαζί και το μισό kde :P

 

f-spot ?

ααααααααααααααααααααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...