Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όταν το εγκατέστησα μου έβγαλε να του κάνω update και του έκανα και τώρα όταν ανοίγει το Ρc ο grub μου εμφανίζει δύο εγγραφές kernel (generic) εγώ μπαίνω με την πιο καινούργια την άλλη μπορώ να την σβήσω ή να το αφήσω έτσι???

 

Ubuntu Linux - Αφαίρεση παλαιών πακέτων πυρήνα

 

Πως βάζω ελληνικό πληκτρολόγιο να αλλάζει με alt-shift??

 

Σύστημα -> Προτιμήσεις -> Πληκτρολόγιο -> Διατάξεις -> Επιλογές Διάταξης -> Key(s) to change Layout.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ubuntu Linux - Αφαίρεση παλαιών πακέτων πυρήνα

 

 

 

Σύστημα -> Προτιμήσεις -> Πληκτρολόγιο -> Διατάξεις -> Επιλογές Διάταξης -> Key(s) to change Layout.

 

ευχαριστώ φίλε μου όλα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Welcome to the club. :-)

 

Αυτό είναι το ωραίο με το ubuntu που στα πρώτα βήματά μας, όταν κάπου αντιμετωπίσουμε κάποια δυσκολία, πέρα από τα οργανωμένα communities που θα ανακαλύψουμε στην πορεία, μία αναζήτηση στο google θα μας βρει την απάντηση αφού η διανομή έχει τέτοια απήχηση που η πιθανότητα να μην έχει τεθεί παλαιότερα μία αντίστοιχη ερώτηση και να έχει ήδη απαντηθεί είναι απειροελάχιστη. :-)

 

Καλορίζικο και καλοδούλευτο. :-)

 

Υ.Γ. Το swapd δεν το ξέχασα, το δούλεψα λίγο χθες και αν και δημιουργούσε και διέγραφε swap files ανάλογα τις ανάγκες στο hibernation είχε πρόβλημα. Βέβαια με τις χωρητικότητες που έχουν σήμερα οι δίσκοι η ανάγκη για ένα δυναμικά μεταβαλλόμενο swap file δεν είναι καίρια, αλλά ποτέ δεν ξέρεις πότε και που μπορεί να χρειαστεί (πχ embedded με usb) οπότε κάποια στιγμή θα επανέλθω στο θέμα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας και πάλι Linux-άκηδες..

Έβαλα εδώ και 2 μέρες το Ubuntu 9.10 και αντιμετοπίζω το εξής πρόβλημα..

Προσπαθώ να διαμοιραστώ τα αρχεία του desktop μου που τρέχει win7 και του laptop με Ubuntu.

 

Έχω περάσει το Samba,έχω κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις, στο σημείο όμως που πάω να συνδεθώ στο Network ενώ βάζω σωστά τον κωδικό του Homegroup των win δεν συνδέεται.

Καμία ιδέα?

 

Υ.Γ:Οι πρώτες εντυπώσεις μου από το Ubuntu είναι θετικότατες!!:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως και δεν έβαλες 10.4;

 

Τώρα για samba, κανά δυό φορές που το δοκίμασα και εγώ με xp, στο ubuntu δεν χρειάστηκε να κάνω και πολλά πράγματα. Απλά ρύθμιση του κωδικού μου με sudo smbpasswd

Στα xp θυμάμαι είχε δυσκολέψει για κάποιο λόγο με τις ρυθμίσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρετω και εγω!Χτες περασα την 10.4 netbook edition μεσω του wubi.Απο χτες κατι εχω παθει και απλα δεν θελω να ξαναμπω σε windows με την καμια χεχε!!!Εχω και εγω τις αποριες μου.Με ubuntu δεν εχω ασχοληθει ποτε ξανα

1)να φανταστω δεν χρειαζεται καποιο antivirus;

2)δεν μπορω(δεν το βρισκω προφανως)τον τροπο να βαλω το amsn.Κατεβαζω τον φακελο,τον αποσυμπιεζω και δεν εχει κανενα αρχειο με το ονομα install.

3)υπαρχει καποιο προγραμμα που να βλεπω θερμοκρασιες(σκληρου-cpu);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρετω και εγω!Χτες περασα την 10.4 netbook edition μεσω του wubi.Απο χτες κατι εχω παθει και απλα δεν θελω να ξαναμπω σε windows με την καμια χεχε!!!Εχω και εγω τις αποριες μου.Με ubuntu δεν εχω ασχοληθει ποτε ξανα

1)να φανταστω δεν χρειαζεται καποιο antivirus;

2)δεν μπορω(δεν το βρισκω προφανως)τον τροπο να βαλω το amsn.Κατεβαζω τον φακελο,τον αποσυμπιεζω και δεν εχει κανενα αρχειο με το ονομα install.

3)υπαρχει καποιο προγραμμα που να βλεπω θερμοκρασιες(σκληρου-cpu);

 

1.Όχι

2.Ξέχνα τα αυτά.Αυτό που πας να κάνεις είναι πρακτική Windows.Εγκατάσταση προγραμμάτων μόνο μέσω του synaptic.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)δεν μπορω(δεν το βρισκω προφανως)τον τροπο να βαλω το amsn.Κατεβαζω τον φακελο,τον αποσυμπιεζω και δεν εχει κανενα αρχειο με το ονομα install.

3)υπαρχει καποιο προγραμμα που να βλεπω θερμοκρασιες(σκληρου-cpu);

 

Και γενικά τα αρχεία που τρέχουν κατά κύριο λόγο είναι τα .deb οπότε ψάχνεις αναλόγως.. π.χ. amsn deb. Αλλά τα περισσότερα υπάρχουν ήδη στο synaptic. Το ξέρεις το synaptic; Αν όχι.. δεν ξέρω πως θα το βρεις στο netbook remix αλλά δεν νομίζω να δυσκολευτείς. Επίσης στο synaptic ψάξε για hdd ή temp και κάτι θα βρεις για θερμοκρασίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις θερμοκρασιες του σκληρου θελεις το hddtemp και για ολα τα υπολοιπα (θερμοκρασιες cpu, στροφες fan κλπ) το lm-sensors, ρυθμισμενα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες σας ευχαριστω ολους..ναι σιγα σιγα το μαθαινω...Μπορω να πω οτι ειναι τεραστια η διαφορα απο τα windows..ubuntu και παλι!!Το βρηκα το synaptic,αλλα βρηκα και ενα αλλο που λεει λιστα λογισμικου ubuntu και τα βρισκω απο εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις και κάποιο προγραμματάκι να σου δείχνει με γραφικό τρόπο τις θερμοκρασίες. Για gnome δεν ξέρω τι παίζει.

Εντυπώσεις από την netbook edition αλλά και γενικά από το gnome του ubuntu μια και τον τελευταίο καιρό σετάρω το dell 1011 που του έχω περάσει αυτή την έκδοση.

Θα ήθελα στα κοινωνικά δύκτια να υπάρχει άμεσος έλεγχος σε αυτά που έχεις προσθέσει μέσα από την μπάρα πάνω δεξιά. Δλδ τώρα πρέπει να κάνεις login και να τρέξεις το empathy για irc,msn η το gwibber για δύκτια όπως το twitter, facebook κτλ.

Θα ήθελα αυτές τις επιλογές σύνδεσης να ήταν άμεσα διαθέσιμες από αυτό το μενού. Μπορεί και να γίνετε αλλά δεν έχω βρει πως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω βρήκα κάτι για την άμεση διαχείριση των συνδέσεων. Γίνετε μέσω του εικονίδιου με τον φάκελο και από εκεί μπορείς να ανοίγεις άμεσα όλα τα προγράμματα δικτύωσης που έχεις. Θα προτιμούσα πάντως κάτι τέτοιο να υπήρχε μαζεμένο σε ένα μένου και όχι σε δύο όπως είναι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...